https://yemek.com/tarif/cilekli-puf-keki/ | Çilekli Puf Kek Tarifi

İlkbahar Meyveleri ve Birbirinden Nefis 10 Tarif

Favorilerime
Ekle

Sebze ve meyveleri mevsiminde değerlendirmeyi seviyor, onları en taze ve lezzetli halleriyle sofralarımıza konuk etmek için hangi mevsimde hangi meyve ve sebze yenir öğrenelim istiyoruz.

Kış meyve ve sebzelerine veda ettiğimiz, ilkbaharı çiçeklerle karşıladığımız bu güzel günlerde ilkbahar meyvelerine sözü bırakıyoruz şimdi. İlkbaharda hangi meyveler olur, hangi meyveler vücudumuza nasıl faydalar sağlayabilir, daha da önemlisi bu meyvelerle mutfakta nasıl farklı lezzetlere imza atılabilir, tek tek anlatıyoruz, toplanın!

"Peki ya ilkbahar sebzeleri?" derseniz onları da hemen şöyle bırakalım: İlkbahar Sebzeleri ve Birbirinden Nefis 14 Tarif

İlkbahar meyveleri ve faydaları nelerdir?

cilek-su-shutter

İlkbahar meyvelerini yakından tanımaya faydaları ile başlayalım, hangi meyvenin içinde hangi vitamin ve mineraller bulunur, hangi meyve hangi hastalığa iyi gelir detaylarını öğrenelim. Buyursunlar...

Çağla

Yıl içinde kısacık bir süre bizimle birlikte olan meyvelerden çağla ile başlıyoruz. Kendisi hem lezzeti hem de içeriğiyle mutlaka bolca tüketilmesi gerekenlerden.

Çağladaki vitamin ve mineraller: İçeriğinde bolca C ve E vitaminleri, magnezyum, tekli yağ asitleri ve besin lifi bulunuyor. Bu sayede güçlü antioksidan özellikler gösteriyor.

Çağlanın iyi geldiği hastalıklar: Bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudu birçok hastalığa yakalanmaktan koruyor, kalp ve damar hastalıklarına karşı vücudu daha dirençli bir hale getiriyor, kötü kolesterole iyi geliyor, bağırsak hareketlerinin düzenlenmesini sağlıyor, cilt sağlığına da olumlu etkilerde bulunuyor.

Yeşil erik

Tıpkı çağla gibi yıl boyu ona kavuşmayı bekleyen çok. İşte o kütür kütür afiyetle yenecek yeşil eriklere kavuşmaya çok az kaldı. Üstelik kendisi, sadece lezzetiyle değil içeriğindeki faydalı maddeler sayesinde de tüketilmesi gereken meyvelerin başında geliyor, bakınız yeşil erik ne işe yarıyor...

Yeşil erikteki vitamin ve mineraller: İçeriğinde bolca C vitamini bulunuyor, güçlü antioksidan özellikler gösteriyor, besin lifi bakımından en zengin meyveler arasında kendine yer buluyor.

Yeşil eriğin iyi geldiği hastalıklar: Vücudu toksinlerden arındırıyor, yaşlanmayı geciktirirken sindirim sisteminin düzenlenmesine destek oluyor. Kan şekerinin dengelenmesine yardımcı oluyor, kilo vermek isteyenlere destek veriyor, bağışıklık sisteminin güçlenmesine ön ayak oluyor. Daha fazlası için bakınız: Eriğin Faydaları

Çilek

Özellikle mayıs gelince tezgahlarda sıkça görmeye başlayacağımız çilekte sıra. Kendisi lezzeti ve kokusuyla olduğu kadar faydalarıyla da revaçta.

Çilekteki vitamin ve mineraller: İçeriğinde bolca B, C ve K vitaminleri bulunan çilek, kalsiyum, potasyum, sodyum, fosfor gibi mineraller bakımından da oldukça zengin.

Çileğin iyi geldiği hastalıklar: Bağışıklık sistemini güçlendiriyor, kalp ve damar hastalıklarına karşı vücudu koruyor, bağırsak hareketlerini düzenliyor, kabızlığa çözüm oluyor, kemik ve dişleri dahi güçlendirmeyi ihmal etmiyor. Çileğin faydalarına dair diğer tüm detaylar burada sizi bekliyor: Çileğin faydaları

Limon

Dört mevsim mutfaklarımızdan eksik etmediğimiz, salatalardan çorbalara, hemen her tarife dahil edebildiğimiz mis gibi limonları da unutmak olmaz.

Limondaki vitamin ve mineraller: İçeriğinde bolca C vitamini bulunmasına ek olarak limon kalsiyum, demir ve fosfor başta olmak üzere birçok mineral bakımından da oldukça zengin.

Limonun iyi geldiği hastalıklar: Böbrek taşı oluşma ihtimalini azaltıyor, taş dökmeye yardımcı olduğu söyleniyor. Düzenli tüketildiğinde vücudu hastalıklara karşı koruyor, toksinlerden arındırıyor. Kanın temizlenmesine destek oluyor, bu sayede kan basıncının dengelenmesine de yardımcı oluyor.

Vişne

Bir başka mayhoş isim olan vişneye de ilkbahar sonu-yaz başı gibi kavuşmaya başlayacağız. Sonrası alabildiğine lezzet olacak.

Vişnedeki vitamin ve mineraller: Vişnenin içinde bolca A, C ve E vitaminleriyle fosfor, sodyum, kalsiyum ve potasyum gibi mineraller bulunuyor.

Vişnenin iyi geldiği hastalıklar: Kabızlığa çözüm oluyor, uykusuzluğa iyi geliyor, yüksek tansiyonu düşürüyor, sinir sisteminin sağlıkla çalışmasına destek oluyor, göz sağlığını koruyor.

Kiraz

Vişnelerden söz ederiz de kirazları unutur muyuz hiç? Sıcak iklimlerde kendisine ilkbahar sonlarına doğru rastlamak mümkün oluyor, onu en taze haliyle tüketmeyi sevenlerin bunları da bilmesi önem taşıyor.

Kirazdaki vitamin ve mineraller: Kirazın içinde demir, fosfor, magnezyum, potasyum mineralleri ve A, B, C ve K vitaminleri bulunuyor.

Kirazın iyi geldiği hastalıklar: Böbrek taşına iyi geliyor, idrar söktürücü bir etki oluşturuyor, kanı temizliyor, kötü kolesterole iyi geliyor, kan şekerinin dengelenmesine yardımcı oluyor.

Yenidünya (Malta eriği)

Malta eriği olarak da anılan yenidünya da pek yakında tezgahlarda yerini alacak, bize de onun tadını afiyetle çıkarmak düşecek.

Yenidünyadaki vitamin ve mineraller: İçeriğinde bolca A vitamini ve besin lifi bulunuyor, o da antioksidan bakımından zengin meyveler arasında kendine yer buluyor.

Yenidünyanın iyi geldiği hastalıklar: Malta eriği, namıdiğer yenidünya düzenli bir şekilde tüketildiğinde bağırsakların hareketlerini düzenliyor, uzun süre tok tutup zayıflamak isteyenlere yardımcı oluyor, kan şekerini dengeliyor, içeriğindeki A vitamini sayesinde gözlerin sağlığını koruyor. Yenidünyayı daha yakından tanımak isteyenler buraya: Yenidünya

Dut

İlkbahar aylarında çiçeklenmeye başlayan, sıcak iklimlerde, uygun koşullar sağlandığında yaz boyu meyve verebilen bu güzel bitkiyi de listemize ekleyelim ve dutlara kavuşmayı sabırsızlıkla beklemeye başlayalım.

Duttaki vitamin ve mineraller: Dutun içeriğinde B1, B2, B3, B4 ve C vitaminleriyle demir, kalsiyum, potasyum gibi mineraller bulunuyor.

Dutun iyi geldiği hastalıklar: Vücuttaki zararlı maddeleri vücuttan uzaklaştırıyor, idrar söktürücü bir etki oluşturuyor, kanın sulanmasına yardımcı oluyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor, yüksek tansiyonun dengelenmesine destek oluyor.

İlkbahar meyveleri ile yapabileceğiniz tarifler

İlkbahar meyvelerini ve faydalarını öğrendiğimize göre geçelim en lezzetli kısma, ilkbahar meyveleriyle yapabileceğiniz tariflere...

  • Yoğurtlu ve zeytinyağlı çağla tarifi

Onu taze taze afiyetle yemek zaten yeterince lezzetli ama mutlaka farklı tariflerde de çağlaları değerlendirmek isterseniz şöyle nefis bir yemeğe imza atabilirsiniz.

Değişik lezzetler peşinde olanlara: Yoğurtlu ve zeytinyağlı çağla tarifi

  • Yeşil erik çorbası tarifi

Yeşil eriği kütür kütür, bir meyve olarak yemek gibisi kesinlikle yok ama elinizde bolca yeşil erik varsa ve onları bozulmadan farklı şekillerde değerlendirmek istiyorsanız bu tarifle sofranıza nefis bir değişiklik katabilirsiniz.

İlkbahara bu çorba yakışır: Yeşil erik çorbası tarifi

  • Çilekli puf kek tarifi

Çilekle yapabileceğiniz tariflerin hiç sınırı yok aslında. Düşünün ki kendisi salatalara da çok yakışıyor, tatlılara da. Biz bu kez onu şöyle nefis bir kek tarifinde değerlendirdik.

Siz de ilk fırsatta denemelisiniz: Çilekli puf kek tarifi

  • Çilekli salata ve semizotlu mücver tarifi

Eğer "Çilekle nasıl salata yapılır ki?" diye düşündüyseniz sizi de hemen bu tarifimize doğru alabiliriz.

Tam bir bahar tabağı: Çilekli salata ve semizotlu mücver tarifi

Daha fazlası için şu listelerimize de göz atabilirsiniz:

Gününüze Küçük Mutluluklar Katacak 16 Nefis Çilekli Tarif

"Keşke Çilek Mevsimi Hiç Bitmese" Dedirtecek 17 Nefis Çilekli Tatlı Tarifi

  • Limon soslu haşhaşlı muhallebi tarifi

Limonun hem suyunu hem de kabuğunu kullanacağınız bu tarifte limonun o kendine has aromasının tadını doya doya çıkarabileceksiniz.

Mayhoş tatlıları sevenlere: Limon soslu haşhaşlı muhallebi tarifi

Daha fazlası için şu listelerimize de göz atabilirsiniz:

Ekşi Severlerin Uğruna Mutfaktan Çıkmayacağı 10 Leziz Limonlu Tarif

Her Gün Birini Denemek İsteyeceğiniz Lezzeti Kokusuna İşlemiş 13 Limonlu Kurabiye Tarifi

  • Vişne soslu yoğurt keki tarifi

Taze vişnelerle hazırlayacağınız bir sosla cheesecake kıskandıracak kadar özel bir yoğurt keki hazırlayabilirsiniz. Onunla bugüne dek tanışmadıysanız vişnelerle buluşur buluşmaz bu tarifi denemelisiniz.

Dilimlerce lezzet: Vişne soslu yoğurt keki tarifi

  • Vişneli yaprak sarma tarifi

Vişneyi sadece tatlı tariflerinde kullanmak zorunda değilsiniz tabii ki. Onunla mis gibi ama yemekler de hazırlayabilirsiniz.

Bakınız: Vişneli yaprak sarma tarifi

Daha fazlası için şu listelerimize de göz atabilirsiniz:

Rengini ve Lezzetini Vişneden Alan Birbirinden Farklı ve Nefis 14 Tarif

Vişnenin Kendine Has Mayhoş Tadıyla Lezzeti Tavan Yapan 10 Farklı Tarif

  • Kirazlı kek tarifi

Kiraz vişne kadar sık tariflerde kullanılan bir meyve değil belki ama dahil olduğu her tarifi renklendirmeyi, lezzetlendirmeyi de bilen tatlardan biri.

Kek dahi onunla çok daha lezzetli: Kirazlı kek tarifi

  • Yenidünya kebabı tarifi

Malta eriğiyle yemek mi olurmuş demeden önce bu tarifi denemenizde fayda var. Zira kendisi evinizi bir anda şehrin en lezzetli restoranlarından birine dönüştürecek kadar iddialı.

Onunla sofralar çok daha özel bir hal alır: Yenidünya kebabı tarifi

  • Dut reçeli tarifi

Dut Reçeli Tarifi

Dut Reçeli Tarifi

Dutların tazesini bulunca hiç bekletmeden yemeli tabii ki ama bol bulunca da bu güzelim meyvenin lezzetini tüm yıla yaymak için ondan şöyle nefis bir reçele dönüştürmeli.

Vakit kaybetmeden: Dut reçeli tarifiDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?