Ekşi Ekşi Tadını Başka Hiçbir Meyvede Bulamadığımız Eriğin 10 Tatlı Faydası

Favorilerime
Ekle

Eriğe olan sevgimiz öyle büyük ki ilkbaharda ağacının çiçek açmasıyla başlıyor bizim de heyecanımız. Sonra tezgahlara çıkmasını, evimizin önündeki o bol çiçekli ağacın bir an önce meyve vermesini bekliyoruz içimiz kıpır kıpır. Kavuştuğumuzdaysa tadına doyamıyor, kilolarca yiyoruz ishal olmak pahasına.

Kısacası, onu ne kadar övsek az kalır, biliyoruz. Eriğin tartışmasız dünyanın en güzel meyvesi olduğunu düşünmemize sebep kanıtları derlediğimiz yazımızı da şöylece bırakmadan edemiyoruz.

Çünkü gerçekten erik dünyanın en güzel meyvesi.

Hala bizimle aynı fikirde değilseniz bu faydalarını gördükten sonra bize hak vereceksiniz, eminiz.

Erik, demir emilimini artırdığı için kansızlık sorununun çözümüne yardımcı olur

Erik, renginden de anlayacağınız üzere bol miktarda C vitamini içerir. C vitamini ise vücudun demir emilimini arttırır ve demir eksikliği sonucu ortaya çıkan kansızlığın azalmasında önemli bir rol oynar.

Güçlü antioksidan özelliği sayesinde vücudu temizler ve yaşlanmayı yavaşlatır

Erik, oldukça etkili antioksidan özelliği sayesinde hücrelerimizi zararlı serbest radikallerden korur. Bu da vücudumuzun yaşlanmasını yavaşlatır, zararlı maddelerden arınmış, sağlıklı bir cilt sağlar.

Lifli yapısı sayesinde sindirim sisteminin düzenli işlemesini sağlar

Erik, lifli bir yapıya sahip bir meyve, hem de sindirilebilir lifli. Bu da bizim sindirim sistemimizin mükemmel işlemesine büyük yardımları dokunuyor anlamına geliyor. İşte o "Çok erik yeme, ishal olursun." sözünü duymamızın nedeni de bu. Çünkü erik kabızlık sorununu çözmede ve sindirimi düzenlemede oldukça etkili. Hal böyle olunca çok yenmesinin ishale neden olması da oldukça doğal oluyor.

Erik, bağışıklık sisteminin güçlenmesini ve hastalıklardan korunmamızı sağlar

Daha önce de söz ettiğimiz gibi erik, hem içinde bolca C vitamini bulunması hem de antioksidan özelliği olması sayesinde hastalıklara karşı güçlü durmamızı sağlayan bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Bu da baharın değişken havalarında çok kolay yakalanılan soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi hastalıklardan korunmamızı sağlar.

Kan şekerini düzenler, zayıflamaya yardımcı olur

Erik yediğimizde kan şekerimiz bundan olumlu yönde etkilenir ve düzenli tüketildiğinde kan şekerinin olması gereken ideal seviyelerde seyretmesini sağlar. Bu da karnımızın bir anda acıkmasını ve gereksiz yemekler yememizi engeller ve zayıflamamıza destek olur. Kısacası eğer diyet yapıyorsanız eriği elinizden düşürmeyin deriz biz.

İçindeki K vitamini sayesinde kan akışını düzenler, kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltır

Eriğin içinde %5 oranında K vitamini bulunduğu biliniyor. K vitamini de kanın pıhtılaşmasını önleyip akışını düzenlediği için damarların üzerinde fazladan bir yük oluşmasını ve kalbin zorlanmasını önlüyor. Bu da size sağlıklı damarlar ve sağlam bir kalp sağlıyor.

Erik, vücudumuza sağladığı potasyum ile sinir sistemimizin düzgün çalışmasını ve stresle kolayca başa çıkmamızı sağlıyor

Kaslarınız ya da sinirleriniz gerildiğinde kendinizi eriğe verebilirsiniz. Çünkü eriğin içinde vücudunuzun tam da o an ihtiyacı olan potasyum bulunuyor. Potasyum, gerilen sinirleri ve kasları yatıştırıyor, normal bir şekilde çalışmalarına yardımcı oluyor.

İçindeki magnezyum ve C vitamini sayesinde yorgunlukla mücadele etmenizi kolaylaştırır

Erik, C vitamininden aldığı enerji ve vücutta enerjiyi dönüştürmede önemli bir rol alan magnezyum sayesinde kendinizi kolay kolay yorgun hissetmemenizi de sağlar.

İçinde bulunan A vitamini sayesinde göz sağlığını olumlu yönde etkiler, katarakt gibi ileri yaş hastalıklarından korur

Eriğin içinde C vitamini kadar çok olmasa da A vitamini de bulunur. A vitamini de bildiğiniz gibi göz sağlığının korunmasında oldukça önemlidir. Özellikle ileri yaşlardaki insanlarda görülen katarakt gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltır ve gözlerin güneşin zararlı etkilerinden korunmasını sağlar.

Erik, diş etlerinin güçlenmesine yardımcı olur, diş sağlığını korur

bitkiblog

bitkiblog

Yemyeşil ve taptaze erikler, lezzeti ve sıraladığımız bu kadar faydası yetmezmiş gibi dişe ve diş etlerine de iyi geliyor. Çünkü eriğin içindeki C vitamini hücrelerin ihtiyacı olan kolejenin oluşmasını ve vücuda giren kalsiyumun vücutta kalmasını sağlıyor. Oluşan kolejenler diş etlerini güçlendirirken kalsiyum da diş sağlığınızın korunmasına yardımcı oluyor.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?