https://yemek.com/tarif/sari-ve-yesil-nohut-pureli-levrek/ | Sarı ve Yeşil Nohut Püreli Levrek Tarifi

Etin En Lezzetli ve Uğraşsız Hali O: Fileto Nedir, Nasıl Çıkarılır?

Favorilerime
Ekle

Mutfağa ilgisi olanların, özellikle et, tavuk ve balık yemeği yapmayı seven herkesin mutlaka bilmesi gereken terimlerden fileto nedir, nasıl yapılır adım adım anlatıyoruz şimdi, toplanın!

Evde nasıl fileto çıkarılır öğrenince hem çok daha lezzetli yemeklere imza atabilecek hem de mutfaktaki işlerinizi tahmin ettiğinizden de fazla kolaylaştırabileceksiniz.

Et, tavuk ya da balık kullanarak hazırlayabileceğiniz farklı fileto tarifleri de hemen aşağıda sizi bekliyor, bizden söylemesi. Buyurun başlayalım!

İçindekiler

 • Fileto nedir?

fileto-nedir-nasil-yapilir-shutter-1

Fileto, kırmızı ya da beyaz, her türlü ete uygulayabileceğiniz, eti kemik, kıkırdak, kılçık gibi kısımlardan ayırmaya dayalı bir yöntem aslında. Fileto dendiğinde akla ilk gelen kılçıkları güzelce temizlenmiş balık olsa da fileto bonfile, fileto tavuk, fileto hindi gibi tüm et çeşitlerinde fileto kavramı karşınıza çıkabilir.

Bir eti kasabınızdan ya da balıkçınızdan fileto şeklinde aldığınızda eti en uğraşsız şekilde hazırlayabilir, yine kılçığını ayıklamak, kemiklerini çıkarmak gibi hiç zahmete girmek zorunda kalmadan afiyetle tüketebilirsiniz.

 • Fileto nasıl yapılır?

fileto-nasil-cikarilir-shutter-1

Fileto nedir kısaca öğrendiğimize göre, geçelim filetonun nasıl yapıldığına. Siz de "Fileto nasıl çıkarılır?" diye düşünüyorsanız hemen anlatalım:

Balık filetosu nasıl çıkarılır?

Fileto çıkarmak için ilk ihtiyacınız olan şey fileto bıçağı. Keskin ve ince uçlu bir fileto bıçağı temin ederek balığın filetosunu dikkatlice çıkarabilirsiniz. Seçeceğiniz balığın türüne göre değişiklikler gösterecek olsa da balık filetosu yapmak için şu adımlara dikkat etmeniz önemlli:

 • Balığı tezgaha alın. Sırt boyunca, balığın kafasını çıkarmadan, kuyruğuna kadar fileto bıçağıyla 2-2,5 cm derinliğinde bir kesik atın.
 • Fileto bıçağından destek alarak balığın üst kısmındaki etli bölgeyi sırt kılçıklarının üzerinden kuyruğuna dek kaldırın.
 • Bu aşamada kılçıklı bölgede fazla et kalmamasına özen gösterin.
 • Ardından balığı ters çevirip aynı işlemi bu taraf için de dikkatlice uygulayın.
 • Eğer ayırdığınız balık filetoların kenar kısımlarında ufak kılçıklar kaldıysa bunları da balık cımbızı ile dikkatlice temizleyebileceğinizi, balığın derisini de arzuya göre dikkatlice ayırabileceğinizi unutmayın.
 • Toplam 2 adet fileto balığınız hazır oldu bile. Balığın tezgahta kalan kılçıklarını ve kafasını çorba yapımında kullanabilirsiniz, aklınızda bulunsun.

Et filetosu nasıl çıkarılır?

Balık fileto doğru malzemeleri kullanarak evde kolayca yapabileceğiniz bir et türü olsa da konu kırmızı ete gelince kasabınızdan destek alabilir, doğrudan fileto et temin edebilirsiniz. Zira kırmızı et büyük ya da küçükbaş hayvanların sırtındaki dikensi çıkıntıların iki yanındaki etten hazırlanıyor. Bu sebeple eğer fileto kırmızı et istiyorsanız kasabınızdan bonfile ya da kontrfile istemeniz gerekiyor.

Tavuk filetosu nasıl çıkarılır?

Tavuk ya da hindi gibi diğer kümes hayvanlarının filetosunu elde etmek için de en pratik yol tabii ki kasaplardan, tavukçulardan ya da büyük marketlerin ilgili reyonlarında çalışanlardan destek almaktan geçiyor. Fileto tavuk eti, piyasada tavuk bonfile ismiyle de bulabileceğiniz bir et, aklınızda bulunsun diyor ve eve bütün tavuk alıp kendi parçalamak isteyenler için adımları da şöyle sıralıyoruz:

 • Tavuk bonfile, bütün halde aldığınız tavuğun göğüs kısmından elde ediliyor. Bunun için tavuğun göğsündeki iç kısma fileto bıçağıyla dikkatlice kesik atmanız ve kemiğe yakın kısmını çıkarmanız gerekiyor.
 • Keskin bir fileto bıçağıyla dikkatlice göğüsten ayırabileceğiniz bu kısmı tam bir fileto haline getirmek için kıkırdaklarını ve tendon kısmını da temizlemeyi tabii ki ihmal etmemeniz gerekiyor.

Eğer evde bütün tavuk nasıl parçalanır detaylarını öğrenmek isterseniz şu yazımıza da göz atmayı unutmayın: 5 Pratik Adımla: Bütün Tavuk Nasıl Parçalanır?

 • Fileto tarifleri

Kasaplardan hazır olarak aldığınız ya da evde kendiniz çıkardığınız fileto etlerle yapabileceğiniz farklı ve nefis yemekler arıyorsanız aşağıda et, balık ve tavuk filetoyla yapabileceğiniz tariflerimizi bulabilirsiniz.

 • Tavuk şinitzel tarifi

Fileto tavuk göğsü kullanarak hazırlayabileceğiniz çıtır çıtır bir tarifle başlayalım. Evde yapımı düşündüğünüzden kolay olacak bu tarifi bir kez deneyince sık sık yapmaya başlayacaksınız.

Çıtır kaplamasıyla: Tavuk şinitzel tarifi

 • Terbiyeli tavuklu patates tarifi

Eğer sulu yemek tercih edenlerdenseniz yine fileto kullanarak mis gibi tencere yemekleri hazırlayabilirsiniz.

Bakınız şöyle: Terbiyeli tavuklu patates tarifi

 • Sarı ve yeşil nohut püreli levrek tarifi

Balık filetoların belki de en çok tercih edilenlerinden levrek de bizimle. Üstelik onu bu kez yalnız bırakmıyor, yanına rengarenk bir püre hazırlıyoruz.

Böylesi çok daha doyurucu: Sarı ve yeşil nohut püreli levrek tarifi

 • Soya soslu, susamlı hindi fileto ve karnabahar pilav tarifi

Hindi etini de fileto olarak değerlendirebilir, onunla şöyle sağlık dolu tabaklar hazırlayabilirsiniz mesela.

Her lokması şifa olur: Soya soslu, susamlı hindi fileto ve karnabahar pilav tarifi

 • Fırınlanmış kremalı patates ve ızgara bonfile tarifi

Grand Tarabya Cafe Read Bonfile

Fotoğraf: Müjde Çapraz

Fileto kesilmiş dana bonfileyle hazırlayabileceğiniz bu lezzet, yanındaki fırınlanmış kremalı patatesle muazzam bir menüye dönüşüyor, evinizi şehrin en şık, en lezzetli restoranlarından birine dönüştürüyor.

En özel sofralara: Fırınlanmış kremalı patates ve ızgara bonfile tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?