Malta Eriği

Favorilerime
Ekle

Gülgiller familyasından gelen malta eriği, 10 metreye kadar uzayan boyu ve elips biçimli iri yaprakları ile tanınır. Dört mevsim yapraklarını dökmeyen malta eriği ağacı, halk arasında yenidünya isimi ile anılır. Genellikle meyvesi nedeni ile yetiştirilen Malta ağacı, bazı ülkelerde gösterişli yaprakları ve kış boyunca solmayan krem rengi çiçekleri ile süs bitkisi olarak bahçelere dikilir.

Malta eriğinin mevsimi ne zamandır?

Malta eriği ağacı aşılandıktan 3 yıl sonra meyve vermeye başlar. Ekim ayı ile kasım ayı arasında krem rengi çiçekler açar ve kış boyunca çiçekleri dökülmez. Çiçekler, ilkbahara doğru olgunlaşır mart ayından sonra salkımlar halinde meyveye dönüşür. Haziran ayında meyvelerin rengi turuncuya çalmaya başladığında toplanır, semt pazarlarında ve manavlarda satılır.

Malta eriği nerede yetişir?

Asıl anayurdu Çin olan Malta eriği, ticaretle Japonya'ya geçmiştir. Japonya'dan dünyaya yayılan meyve, Akdeniz ikliminin hakim olduğu ülkelerde yetiştirilmiştir. Anadolu’ya ise Cezayir ve Lübnan’dan geldiği düşünülen Malta eriği, Akdeniz ikliminin hakım olduğu kıyı kesiminde büyür.

Malta eriği nasıl tüketilir?

Malta eriği, kumkuat ve turunç meyveleri gibi taze olarak tüketilir. Mayhoş tadı ile farklı bir lezzete sahip olan meyve, iki üç parçaya bölünerek reçel yapılır. Farklı kültürlerde şarap yapımında da kullanılan meyveden Anadolu’da komposto yapılır. Aynı zamanda süt, un, nişasta ve şeker ile birlikte tatlı yapımında kullanılır. Güneydoğu Anadolu’da ise kıyma ile birlikte kebabı yapılan Malta eriği, fırında pişirilir ve üzeri için hazırlanan domatesli sosla birlikte servis edilir.

Halk arasında tıbbı amaçla kullanılan meyvenin çiçekleri bahar aylarında toplanır ve kaynatılarak suyu içilir. Kurutularak toz halinde getirilen çiçekleri ise balla karıştırılarak tüketilir. Malta eriğinin etli kısımları dışında çekirdekleri ve yaprakları bağırsak kurtlarına karşı ilaç yapımında kullanılır. Havadar bir yerde kurtulan yapraklarından ise çay hazırlanır.

Malta eriğinin faydaları nelerdir?

-Düşük kalorili bir meyve olan Malta eriği uzun süre tok tuttuğu için zayıflamaya yardımcı olur. Tok tutarken kan şekeri düşüşünü yavaşlatan meyve ani acıkma krizlerini önler.

-Lifli yapısı ile bağırsakları çalıştırır ve düzenli tüketildiğinde bağırsak sorunlarına iyi gelir.

-A vitamini açısından zengin olan Malta eriği, cilt ve göz sağlığını korur.

-Antioksidan etkisiyle kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar.

Görselin kaynağı: http://www.resimmix.com


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?