http://http://plantbasedliving.org/2013/12/02/winter-fruit-salad/.org/2013/12/02/winter-fruit-salad/ | plantbasedliving

Kış Meyvelerinin Faydaları ve İyi Geldiği Hastalıklar

Favorilerime
Ekle

Her mevsim kendince güzel. Yazın sere serpe kumlara uzanıyor, güneşleniyoruz. Bahar aylarında hırkalarımızı giyip mutlu oluyoruz. Kış geldiğinde ise karın yağmasını ve kendimizi yumuşacık karlara bırakmayı bekliyoruz.

Kışı kış yapan yiyeceklerle karşılamaya başladık bile ve canımız artık çok fazla karpuz ya da çilek çekmiyor. Artık içimizi ısıtacak, enerji verecek ve burun düşüren soğukları karşı kılıç kalkan ekibi gibi savaşacak meyvelerin zamanı.

Dallarından toplanmış mis gibi turunçgiller, evde aileyle birlikte bıçak merasimiyle yenen meyveler daha fazlası.

Bakalım kış meyveleri hangileriymiş ve nelere yararı varmış?

Kışın ilk gözdesi: Portakal

Pazarda ya da markette gördüğümüzde "Tamam işte, kış gelmiş." dedirten ilk meyvemiz portakal. Yaz aylarında Akdeniz'de tatilimizi yaparken yavaş yavaş büyüyen ve kışın bize şifa olacakları belli portakallar artık karşımızda. C vitamini yönünden tam bir depo görevi gören portakal, turunçgillerin de şahı sayılıyor.

Kabuklarını soyarken elimize gelen taze kokusuyla evimizde hissettiren portakalı, kış boyunca evinizden eksik etmemeniz oldukça faydalı.

Portakaldaki vitamin ve mineraller: C vitamini, A vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini, P vitamini, potasyum, kalsiyum, magnezyum

Portakalın iyi geldiği hastalıklar: Kolestrol ve tansiyonu dengeler, damarları güçlendirerek kalbi korur, kanın yenilenmesini sağlayarak cildi güzelleştirir, kanın pıhtılaşmasını engeller, yaraların iyileşmesine yardımcı olur, uykusuzluğa birebirdir, soğuk algınlığına ve gribe iyi gelir.

Portakal varsa: Mandalina

Portakalın hemen sağına ya da soluna bakarsanız mandalinayı göreceksiniz. Sere serpe yenmeyi bekleyen bu minik sağlık depolarından da satın almayı sakın unutmayın. Aslında böyle güzel meyveleri keşke dalından koparıp yiyebilsek diyor insan. Bir de öyle olduğunu düşünsenize; bir taraftan toprağın cömert kokusu, diğer taraftan doğayla başbaşa olmanın verdiği huzur.

Mandalinadaki vitamin ve mineraller: C vitamini, A vitamini, B vitamini, kalsiyum, potasyum, magnezyum, sodyum, demir, brom, fosfor

Mandalinanın iyi geldiği hastalıklar: Kalbi koruyarak kalp ve damar hastalıklarına iyi gelir, portakalda olduğu gibi kolestrol ve tansiyonu düzenleyici etkisi vardır, bağışıklık sistemini güçlendirir, soğuk algınlığı ve gribe iyi gelir, uyku problemi olanlar için iyi bir alternatiftir.

Bir tane yetmez: Kivi

Tüylü yapısıyla herkesin çok sevmediği ancak aslında kış mevsiminin en önemli meyvelerinden bir tanesi olan kivi, tane hesabı değil kilo hesabı alınası. Seveninin bir tanesiyle yetinmediğini bildiğimiz kivi, kış meyvelerinin gizli kraliçesi.

Kivideki vitamin ve mineraller: A vitamini, C vitamini, beta karoten, potasyum, pektin, flavonit

Kivinin iyi geldiği hastalıklar: Solunum yolları açısından olumlu etkisi vardır, alerjik etkilere iyi gelir, görme kabiliyetini artırır, kemik gelişimine katkısı vardır, kılcal damarları güçlendirir, kandaki yağ oranını düşürür, hücre yapısını düzenlemede yardımcı olur.

Yemesi zor, faydası bol: Greyfurt

Her bir meyveyi yiyip greyfurtta takılan pek çok insan var, biliyoruz. Greyfurt acılığıyla yemesi zor bir meyve olsa da içerdiği sağlıklı faktörlerle sağlıklı bir birey olmanıza yardımcı olur. Portakal ile birlikte tüketildiğinde combo etkisi yaratan greyfurtu beslenme listenize almanızın tam zamanı.

Greyfurttaki vitamin ve mineraller: C vitamini, A vitamini, B vitamini, beta karoten, kalsiyum, potasyum, fosfor

Greyfurtun iyi geldiği hastalıklar: Soğuk algınlığı ve gribe karşı korur, yorgunluk ve halsizlik düşmanıdır, kas ve kan dolaşımını güçlendirir, cildi temizler, yağ yakıcı etkisi vardır, enerji verir.

Her derde deva: Elma

Her gün bir ya da iki tane yenilmesi tavsiye edilen, sağlıklı hayatın olmazsa olmazı elma. Akşamları ailecek meyve keyfi yaparken kesilip bıçağın ucuna takılarak servis edilmesi bir ritüele dönüşen meyve işte tam da bu. Yeşil ya da kırmızı; ne olursa olsun, elma olsun.

Elmadaki vitamin ve mineraller: A vitamini, C vitamini, E vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini, kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, sodyum, çinko

Elmanın iyi geldiği hastalıkları: Kilo kontrolüne yardımcı olur, kolestrolü dengeler, cildi tazeler, dişleri beyazlatır, bağışıklık sistemini güçlendirir, sinirleri kuvvetlendirir, mide hastalıklarına iyi gelir, bağırsak hastalıklarında etkilidir.

Pazardan aldın bir tane: Nar

Küçücük minicik tanelerinde sağlık saklı bir meyve olan nar, kışın en sevilen meyvelerinden bir tanesi ayrıca. Her ne kadar tanelerini yemeye çalışmak marifet istermiş gibi görünse de avucunuza biriktirdiğiniz o güzel nar tanelerini tek seferde "om nom nom nom" diye yemek çok lezzetlidir.

Nardaki vitamin ve mineraller: A vitamini, C vitamini, B2 vitamini, kalsiyum, fosfor, potasyum, magnezyum, filokinon

Narın iyi geldiği hastalıklar: Bağışıklık sistemini güçlendirir, soğuk algınlığı ve gribe iyi gelir, Kan yapıcı özelliği ile kansızlık problemine yardımcı olur, idrar söktürücü etkisi vardır, tansiyon düşürücü etkisi mevcuttur, enerji vericidir.

Vücut şekli olan değil: Armut

Hafif sert ya da yumuşacık olan armuttan bahsediyoruz. Vücut tipi olan armutu şimdilik unutabiliriz. Çünkü zaten sağlıklı besleniyorsanız formda bir görünüme sahip oluyorsunuz. Buzdolabından çıktığında insanı mutlu eden ve ısırdığınızda ferahlık hissi veren armut, kış meyvelerinin en lezzetlilerinden bir tanesi.

Armuttaki vitamin ve mineraller: B1 vitamini, B2 vitamini, B3 vitamini, C Vitamini, folik asit, fosfor, potasyum, kalsiyum

Armutun iyi geldiği hastalıklar: Böbrekleri çalıştırır, idrar söktürücü etkisi vardır, bağışıklık sistemini güçlendirir, fiziksel ve zihinsel yorgunluğu azaltır, enerji verir, romatizma ve kireçlenme karşıtıdır, kilo kontrolünde yardımcıdır.

Sobayı hatırlatır: Ayva

Yoğunluğu ile kolay yutulamasa da misler gibi lezzetli olan meyvemiz: ayva. Kış günlerinde insana sobayı hatırlatır, içini ısıtır ve mutlu eder. Bu yüzden ayvasız geçen bir kış, kış değildir. Yalnızca içimizi ısıtmakla kalmayan bir de sağlık veren bir kış meyvesidir ayrıca.

Ayvadaki vitamin ve mineraller: A vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini, C vitamini, kalsiyum, fosfor, potasyum

Ayvanın iyi geldiği hastalıklar: Sindirim sistemini güçlendirir, böbrek taşı problemine iyi gelir, idrar söktürücüdür, kansızlığı önler, grip ve soğuk algınlığına iyi gelir, ağız kokusunu azaltır.

Bir kabuğun içinde gelir: Muz

huffingtonpost

huffingtonpost - muz

Yine deniz kıyısında, Akdeniz dolaylarındayız. Muzlar büyüyor, yaşadığımız şehirlere geliyor. Hem mis gibi kokan hem de sağlık dolu olan muzu sevmeyen var mı? Bizce olmaması gerekiyor çünkü muz hem sağlıklı hem de çok lezzetli bir meyve.

Muzdaki vitamin ve mineraller: A vitamini, B vitamini, C vitamini, E vitamini, potasyum, demir, kalsiyum, fosfor, sodyum, iyot

Muzun iyi geldiği hastalıklar: Mide rahatsızlıklarına iyi gelir, afrodizyak etkisi vardır, soğuk algınlıklarına, ateş ve gribe iyi gelir, kolestrolü düzenler, kan değerlerini normalleştirir, kan dolaşımını düzenler.Doyamayanlar için bir önerimiz daha var!

Yorumlar

1

dizi rehberi4 Aralık 2014 9:09
ayva yı çok tüketiyorum ben birde mandalina
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?