malta-erigi-faydalari

Meziyetlerini Duyunca Her Öğün Tüketmek İsteyeceksiniz: Malta Eriği (Yenidünya)

Favorilerime
Ekle

Doğanın bize sunduğu güzelliklerden faydalanmaya devam ediyoruz. Bu kez tanışacağınız isme eğer Akdeniz Bölgesi'nde yaşıyorsanız zaten çok aşina olduğunuza eminiz. Büyük şehirlerde ise minik paketler halinde satılıyor. Marketlerde, manavlarda gördüğünüz ancak lezzeti ve faydaları hakkında çok da bilgi sahibi olmadığınız Malta eriği, namıdiğer yeni dünya ile tanışın.

Onun meziyetlerini duyduktan sonra mevsimi dört gözle bekleyecek, mevsimi geldiğinde ise hemen hemen her öğünde afiyetle tüketmek isteyeceksiniz. Daha fazla lafı uzatmadan mikrofonu güzelliklerini anlatmak için Malta eriğine çeviriyoruz.

Malta eriği, söz sende...

Malta eriği (yeni dünya) nedir?

Erik dediğimize bakmayın. Çok farklı isimlerle anılıyor ve erikten lezzet olarak oldukça farklı. Muşmula, yenidünya isimleriyle de tanınan Malta eriği dışı hafif sert, içi de yumuşak bir meyve. Dünyada da ''Maltese Plum'' ya da ''loquat'' adıyla biliniyor. Mayhoş bir tadı olması sebebiyle de pek seviliyor.

Malta eriği ağacı nerede yetişir?

yeni-dunya

Çok çekirdekli bir yapısı olan bu meyvenin doğum yeri Çin ve Japonya. O bölgelerde çok sevilip ünü dünyaya yayılmış. Avrupa'nın bazı bölgelerinde de yetişen Malta eriği (yeni dünya) ülkemizde ise en çok Akdeniz bölgesinde yetiştiriliyor ve tüketiliyor. Bu bölgede ise yeni dünya denildiği zaman akla ilk gelen meyve Malta eriği oluyor.

Özellikle bahar ve yaz aylarında yetişen bu meyvenin en temel özelliği ise gerçek bir lif kaynağı olması. Kayısıya benzeyen de bir görüntüsü var. Uzun süre taze kalmayan çabuk tüketilmesi gereken meyvelerin başında geliyor.

Malta eriği çeşitleri nelerdir?

Yenidünya Kebabı Tarifi - Fotoğraf: Özgür Bakır

Yenidünya Kebabı Tarifi - Fotoğraf: Özgür Bakır

Ülkemizin bazı yörelerinde sarıkız ismiyle de anılan, malta eriği (yeni dünya), dünya üzerinde 500'den fazla çeşidi olduğu bilinen çok özel meyvelerden biri. Amerika Birleşik Devletleri, Meksika ve Kanada'da doğal olarak yetişen Prunus Americana, Japon malta eriği olan Prunus Salicina ve Avrupa malta eriği Prunus Domestica gibi malta eriği çeşitleri en popülerler arasında gösterilebilir.

Malta eriğinin çeşitleri hakkında da bilgi aldığımıza göre şimdi gelelim malta eriğinin cüssesinden büyük faydalarına...

Malta eriğinin faydaları

malta-erigi

Malta eriği (yeni dünya) A, C ve B vitaminleri bakımından oldukça zengindir. İçerisinde portakal kadar C vitamini bulundurduğu için özellikle soğuk algınlığı yaşadığınız dönemlerde Malta eriği de tüketebilirsiniz. Vitamin yanında gerçek bir lif ve mineral deposu. Lifli yapısı sayesinde sindirim sisteminin düzenli ve sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Özellikle kabızlık sorunu olanların belli bir miktarda tüketmeleri önerilir. Bu şekilde bağırsakları daha düzenli bir şekilde çalışacaktır.

Malta eriği zayıflatır mı?

malta-erigi-faydalari

Glisemik indeksi düşük bir meyve olduğu için yeni dünya diyetlerde rahatlıkla tüketilebilir. Kan şekerini birden yükseltmez ve bu nedenle de tokluk hissi verir. Tüketildiği durumlarda daha uzun süre tokluk hissi vereceği için de aniden bastıran açlık krizlerinin ve tatlı krizlerinin önüne geçerek zayıflamaya yardımcı oluyor. Antioksidan içeriğine sahip olduğu için cildi yeniler, hücre onarımını hızlandırır. Sakinleştirici etkisi vardır. Kusma gibi problem yaşadığınızda yiyeceğiniz Malta eriği kusmayı durdurmaya yardımcı olacaktır.

Malta eriği nasıl tüketilir ve yeni dünya nerelerde kullanılır?

yeni-dunya-kebabi-

Sadece meyve şeklinde tüketilebileceğini düşünmeyin. Malta eriğini ara öğünlerinizde ya da tatlı krizlerinizi bastırmak adına tüketebilirsiniz. Dilerseniz yeni dünyayı yoğurtlarınızın içerisine de ilave ederek tüketebilirsiniz. Yanında bol su içerek tükettiğiniz takdirde ise bağırsaklarınızın daha hızlı çalışmasına yardımcı olur. Özellikle Gaziantep'te yemeklerin içerisinde de kullanılıyor. ''Yenidünya kebabı'' olarak bilinen bu geleneksel yemek, tatlı ve tuzlunun nefis buluşması adeta. Çekirdekleri de kurutulup tüketilebiliyor.

Kurutulan bu çekirdeklerden çay elde ediliyor. Bu da sindirim sistemizini destekliyor ve cildinizi güzelleştiriyor. Malta eriği çekirdeğinin tozundan ise cilde yararlı maskelerde yapılabiliyor. Kısacası birçok alanda bu nefis meyveyi kullanmanız mümkün. Şimdiden afiyetler olsun.

Malta eriği ile yapabileceğiniz özel bir tarif keşfetmek isterseniz şu tarifimize de bekleriz: Yenidünya Kebabı Tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?