Çıtır Çıtır Olsunlar: Pişi Yağ Çekmeden Nasıl Kızartılır?

yemek.com
Cemre Özgüzel
Boyum ocağa yetişmeden yemek yapmaya başlamışım. Hala yetişmiyor.
Cemre Özgüzel
237155 takipçi1236 içerik

Sıkça Yenen Konular

Zeynep Çetin
Şubat 11
Cemre Özgüzel
Şubat 11
Zeynep Çetin
Şubat 6
Vestel
Ocak 2

Sabah kahvaltılarında çayın yanına afiyetle yenilen, hem tatlı hem de tuzluları lezzetiyle tamamlayan pişiler... Keçi ayağı, hamur kızartması gibi farklı isimlerle de anılıyorlar. Konulduğu sofraların çehresini birden bire değiştiriyor, lezzet puanlarını arttırıyorlar. Ancak her kızgın yağda kızaran şey gibi pişilerinde yağ çekme problemi oluyor. Çok yağ çektikleri durumlarda lezzetleri bozulabiliyor. Hamurdan beklediğiniz o çıtır çıtır doku olmuyor ve yerken hayal kırıklığına uğratıyor.

Gelin şimdi bir yiyenin kıvamına ve dokusuna hayran kalacağı şahane yağ çekmeyen pişilerin sırlarını verelim sizleri. İşin sırrı hamurunda ve kızartılma şekillerinde saklı. Bu püf noktaları yağ çekmeyen pişileri sofralarınıza buyur etmenizi sağlayacak.

Pişi yağ çekmeden nasıl kızartılır?

Karbonatlı Pişi Tarifi

Karbonatlı Pişi Tarifi

İşin sırrı tam kıvamında bir hamur yapmakta gizli. Hazırladığınız pişi hamurunun çok katı olmaması gerekiyor. Bildiğiniz hamurlardan daha yumuşacık bir kıvamda olması ve mayalanması şart. Mayalı pişi hamurları mayasız pişi hamurlarına göre daha az yağ çekiyor. Klasik bir pişi tarifinde hamurun mayalanma süresi de oldukça mühim. Oda sıcaklığında hamur en az iki katına çıkana kadar mayalandırmaya özen gösterin ve hamurun içerisine mutlaka soda koyun. İlave ettiğiniz soda, hamurun daha az yağ çekmesinde etkili. Sodalı pişilerin lezzeti de gerçekten şahane oluyor!

pisi-yapimi-puf-noktalari

Mayalandırma yaptıktan sonra işin en önemli sırrı şekil vermede saklı. Hamurunuzu ne kadar kalın açarsanız o kadar puf puf ve çıtır çıtır olmayacaktır. Pişerken dilediğiniz kıvamda olmayacak ve fazlaca yağ çekecektir. Bu nedenle 2-3 cm kalınlığında bir hamur açmanızı öneririz. Daha ince olduğu takdirde de kabarmama gibi durumlar söz konusu olabilir. Şekil vermek için bardaktan destek alabilirsiniz.

pisi-yapimi-puf-noktalari-1

Şekillendirdiğiniz pişileri çok kızgın yağda pişirmeye özen gösterin. Pişiler zaten çok hızlı bir şekilde pişirilmesi gereken yiyecekler. Hamuru ne kadar yağın içerisinde bırakırsanız o kadar yağ çekecektir. Bunu engellemek için çok kızgın bir yağın içerisinde kısa bir sürede ve orta ateşte pişirmenizi öneririz.

pisi-yapimi-puf-noktalari-2

Hızla kabaran ve şişen pişilerinizi yağın içinde çok fazla pişirmemeye özen gösterin. Ardından kevgir yardımıyla yağını süzdüre süzdüre bir kağıt havlunun üzerine alın. Aman diyelim pişileri birbirlerinin üzerine koymayın. Aralarında boşluk kalsın ki fazla yağları birbirlerine değil kağıda geçsin.

pisi-yapimi-puf-noktalari-3

Fazla yağını kağıda bırakan pişiler servise hazır! Afiyetler olsun.

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

Yorumlar

0 yorum yapılmış
Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?