https://yemek.com/tarif/new-york-usulu-cheesecake/ | New York Usulü Cheesecake Tarifi

Amerikan Mutfağının Fast Food'lardan İbaret Olmadığının Kanıtı 17 Nefis Tarif

Favorilerime
Ekle

Amerikan mutfağı dendiğinde akla ilk olarak o bol malzemeli hamburgerler, cheeseburgerler gelse de aslında keşfedilmesi gereken daha nice lezzet var Amerika mutfağında. Tam da bu yüzden bugün sizi mutlaka denemeniz gereken Amerika yemekleri ile tanıştıracağız.

Üstelik ünü tüm dünyaya yayılan pancake'lerden, waffle'lardan da söz etmiyoruz sadece! Belki de adını dahi daha önce hiç duymadığınız kadar farklı Amerikan lezzetleri de var listemizde. Çok köklü bir geçmişe sahip olmamasına rağmen damak tadımıza çok uygun o kadar fazla ve o kadar nefis tarifler var ki görünce şaşırmamadan edemeyeceksiniz.

Her birini deneyince çok seveceğiniz bu tarifleri bir köşeye kaydetmeyi, mutfakta yepyeni tatlar keşfetmek istediğiniz anlarda bu tarifleri denemeyi unutmayın diyor ve başlıyoruz!

Şimdiden afiyet, bal, şeker olsun.

 • Pancake tarifi

Ameirkan mutfağının en bilinen, en sevilen tariflerinden biri o. Sabahları üzerine bolca akçaağaç şurubu döküp bir parça tereyağı koyarak afiyetle yedikleri bu lezzeti evde tam kıvamında hazırlamanın yolu da burada! Yanında dilerseniz bal, reçel ya da çikolata kreması servis edebilirsiniz.

Her kahvaltılıkla uyumlu: Pancake tarifi

 • Smoothie kasesi tarifi (Smoothie bowl)

Kahvaltıdan başlamışken devam edelim dedik, özellikle son yıllarda Instagram sayesinde daha da ünlenen, meyveler ve yoğurtla hazırlanan bu renkli kaseleri de listemize aldık. Kendileri Amerikan mutfağının en sağlıklı yüzlerinden olur ve tüm dünyada ismi "smoothie bowl" olarak bilinir.

Çok da sevilir: Smoothie kasesi tarifi

 • Ev yapımı waffle tarifi

Tıpkı pancake gibi o da çoktan mutfaklarımıza girdi bile! Birçok yerde açılan waffle'cılardan yükselen o mis gibi kokulara siz de karşı koyamıyorsanız evde, istediğiniz malzemeleri bol bol kullanarak yapabileceğiniz tarifini verelim istedik.

Evde yapılanı çok daha güzel: Ev yapımı waffle tarifi

 • Ev yapımı granola tarifi

Kakaolu hurmalı lezzet toplarından tutun pratik kahvaltılara, günün her anında enerjinize enerji katacak o granolalar da Amerikan mutfağından çıkan ve sağlıklı olmaları sayesinde ünü tüm dünyaya yayılan lezzetlerden aslında.

O zaman evde hazırlamayı bilmeli: Ev yapımı granola tarifi

 • Tarçınlı rulo tarifi (Cinnamon rolls)

Yine ünü çoktan ülkenin sınırlarını aşıp tüm dünyaya yayılmış olan bir lezzetle devam ediyor, çay saatlerinizin vazgeçilmezi olacak nefis bir hamur işi ile sizi baş başa bırakıyoruz. Onlar ona "cinnamon rolls" diyor...

Bizim içinse kendisi bir tarçın harikası: Tarçınlı rulo tarifi

 • Huni keki tarifi (Funnel cake)

Bugüne dek onunla hiç karşılaşmadıysanız hemen şimdi mutfağa gidip yapmaya başlamalısınız. Farklı yapılışı sayesinde onu hazırlarken çok eğlenecek tadına bakınca her gün çayınızın-kahvenizin yanına yapmak isteyeceksiniz. "Funnel cake" olarak bilinen bu tatlı, bildiğiniz tüm kekleri unutturacak kadar farklı.

Kuzey Amerika'ya selam olsun: Huni keki tarifi

 • Mac and cheese tarifi

Amerikan mutfağının en meşhur yemeklerinden biri olan mac&cheese, aslında bildiğiniz fırında makarna ama yapılışında kullanılan malzemeler onu diğer tüm fırın makarnalardan çok daha farklı bir hale getiriliyor.

O zaman bir de böyle deneyelim: Mac and cheese tarifi

 • Rozbif tarifi

Kırmızı etin en lezzetli hallerinden biriyle devam ediyoruz. Kırmızı et severlerin, mangal tutkunlarının bayılacağı bu tarif için Amerika mutfağına ayrıca teşekkür ediyoruz.

Sunumu bile iştah açmaya yetiyor: Rozbif tarifi

 • Coleslaw tarifi (Lahana salatası)

Amerika'dan doğup tüm dünyaya yayılan zincir fast food markalarının menülerinden tanıdığımız, hep hazır olarak alıp yemeye alışık olduğumuz özel bir lahana salatası o. Biz de coleslaw severleri unutmadık ve hazır Amerikan yemeklerinden söz ediyorken onu evde de nasıl yapabileceğinizi göstermek istedik.

Dilediğiniz kadar çok yapıp afiyetle yiyin diye: Coleslaw (Lahana salatası) tarifi

 • Grilled cheese tarifi

Mac&cheese'i fırında makarnaysa, grilled cheese de tavada tosttur! Tost makinesi kullanmadan, hemen tavadan yardım alarak hazırlayabileceğiniz, pek Amerikan bir tost duruyor karşınızda.

Günün her anında yenebilir: Grilled cheese tarifi

 • New York usulü cheesecake tarifi

Cheesecake severleri hemen böyle alalım çünkü Amerikan lezzetlerinin en sevilenlerinden olan New York usulü cheesekcake'i evde nasıl yapabileceğinizi anlatacağız şimdi.

Toplanın, başlıyoruz: New York usulü cheesecake tarifi

 • Brownie cheesecake tarifi

Sadece cheesecake ile yetinemeyecek tatlı düşkünlerine ikisi bir arada şöyle enfes bir önerimiz daha var. Amerikan mutfağının biraz abartılı tatlılarla dolu olduğunun en tatlı kanıtlarından biri.

Buyursunlar: Brownie cheesecake tarifi

 • Kahveli blondie tarifi

Önce "Blondie nedir?" diyenler için kısaca açıklayalım: Blondie, aslında bildiğimiz brownie'lerin sarışın hali. Açık renkli olduğu için bu isimle anılan bu nefis tatlıyı kahveyle birleştiriyor, ortaya yedikçe yeme isteği uyandıran şöyle bir lezzet çıkarıyoruz.

Kahve severleri hemen bu tarafta bekliyoruz: Kahveli blondie tarifi

 • Donut tarifi

Çocukluğumuzdan bu yana izlediğimiz neredeyse tüm Amerikan filmlerinde ve çizgi dizilerde karşımıza çıkan, hep tadını merak ettiğimiz o mis gibi gözüken, puf puf kabarmış donut'ları evde yapmak düşündüğünüzden çok daha kolay aslında.

Bakınız tam olarak şöyle: Donut tarifi

 • Frambuazlı crumble tarifi

Amerikan mutfağının en pratik, en az uğraşlı tatlılarından biri o. Öyle ki "Ben mutfakta çok acemiliyim, bir yumurta ile kıramam" diyenler dahi çok rahat bir şekilde yapabilir.

Dilediğiniz meyvelerle çeşitlendirmek de cabası: Frambuazlı crumble tarifi

 • Ranch sos tarifi

Tıpkı yukarıda söz ettiğimiz coleslaw, yani lahana salatasında olduğu gibi ranch sos da Amerikan mutfağından tüm dünyaya fast food restoranları sayesinde yayılan bir lezzet aslında. Siz de patates kızartmalarınızı ona banmadan yapamayanlardansanız evde de bu lezzeti doya doya yaşayın diye...

Karşınızda: Ranch sos tarifi

 • Yoğunlaştırılmış süt tarifi (Condensed milk)

Yoğunlaştırılmış Süt Tarifi

Yoğunlaştırılmış Süt Tarifi

Eğer yabancı tarifleri incelemeyi, denemeyi seviyorsanız birçok tarifte atı geçen "condensed milk" ile çok defa karşılaşmışsınız demektir. Tatlılara yoğun ve farklı bir lezzet katan bu tarifi ülkemizde hazır olarak bulmanız biraz zor ama...

Artık evde yapabileceksiniz: Yoğunlaştırılmış süt tarifiDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?