Sebzelerle Arasına Mesafe Koyanları Bile Lezzetiyle İkna Edecek 11 Değişik Sebze Yemeği

Favorilerime
Ekle

Sebzeleri pek sevmiyor ama aslında yemek istiyorsanız, "Ben et yemeden doyamıyorum bir türlü" diye düşünüyorsanız bugüne dek doğru sebzeli yemek tarifleri ile karşılaşmamışsınız demektir, bir kere bunu baştan söyleyelim.

Brokoliyi haşlayıp yiyememiş, karnabahar yemeğini sevmemiş olabilir ama bu, sebzeleri sevmediğiniz anlamına gelmez aslında. Öyle farklı ve nefis sebze yemekleri var ki en "Ben et yemeden doymam" diyenleri bile besleyiciliği ile ikna eder, en "Ben sebze sevmem" diyenleri bile kendine aşık eder.

Eğer sizin ya da tanıdıklarınızın böyle bir sorunu varsa bu tarifleri bir kez deneyin deriz. Deneyince zaten neden bu kadar iddialı konuştuğumuzu anlayacak, sebzeleri sofranıza sık sık konuk etmeye başlayacaksınız, öyle de eminiz. Sebze severler ise bu lezzetlerle sofralarına farklı tatlar katmanın keyfini doya doya çıkarabilir, her gün aynı yemekleri yapmaktan sıkılanlar yepyeni tatlarla sofralarına ağız tadıyla boyut atlatabilir. Çocuklar derseniz, bu değişik ve her biri nefis sebze tarifleri onlara da sebze sevdirmeye kararlı, şimdiden söyleyelim.

Kısacası, bu değişik sebze yemeklerinin ikna edemeyeceği kimse yok!

Yapanlara şimdiden afiyet, bal, şeker, şifa olsun!

 • Yoğurtlama

İlk sırayı yoğurttan destek alarak lezzetine lezzet kattığımız, sebzelerin üzerini örtüp sebze sevmeyenlerin gözünü korkutmadığımız pratik ve nefis bir tarif alıyor. Bu sayede en sevilmeyen sebzeler bile herkes tarafından sevilip afiyetle yeniyor.

Denendi, onaylandı: Yoğurtlama tarifi

 • Börek tadında karnabahar

Karnabahar seveni kadar sevmeyeni de olan bir sebze. Oysa onu doğru malzemelerle bir araya getirdiğinizde sevilmemesi imkansız bir hale geliyor. Herkes onun bu haline bayılıyor.

Fırın bile onu gördüğüne memnun: Börek tadında karnabahar tarifi

 • Pırasalı gevrek kiş

Pişince gevrek bir hale gelen nefis kiş hamuru, üzerine gelen ve rengiyle iştahları kabartan nefis pırasalar... Eminiz, pırasayı daha önce hiç böyle denememiştiniz.

Deneyince çok sevecek, hep yapmak isteyeceksiniz: Pırasalı gevrek kiş tarifi

 • Ispanak topları

Yumurta, peynir ve galeta unu güçlerini birleştirdi, ıspanağı adeta mini mini köftelere benzer nefis köftelere dönüştürmemize yardım etti. Ortaya öyle güzel bir lezzet çıktı ki ıspanak sevmeyen biri bile afiyetle yer, hatta kaç tane yediğini sayamaz hale gelir, bizden söylemesi.

Onu yiyip de sevmeyen henüz bulunamadı: Ispanak topları tarifi

 • Pezzik cacığı

Pancar da ne yazık ki her eve girmeyen, hatta sebze-meyve alışverişi yaparken görmesek varlığını unutacağımız lezzetlerden biri. Oysa o kadar çok faydası var ki hepimizin boğazından geçmeli, hepimizin midesinde yerini almalı. Tam da bunun için Yozgat mutfağından gelen nefis bir önerimiz var. O, bildiğimiz tüm cacıklardan farklı...

Meze olarak afiyetle yenen bir lezzet: Pezzik cacığı tarifi

 • Fırında pazı mücveri

Tıpkı ıspanak gibi pazı da az sevilen yeşil yapraklı sebzelerimizden biri. Ama ondan öyle kolay vazgeçecek de değiliz hani. Mesela mutfağımızın en sevilen lezzetlerinden mücveri pazı ile yapmayı denemesek olmazdı.

Bakınız, yaptık, efsane oldu: Fırında pazı mücveri tarifi

 • Hamursuz sebzeli kiş

Kabak, brokoli, karnabahar ya da havuç... Çevrenizde bu sebzelerden en az birini yemeyen varsa ya da genel olarak sebzelerle arası hiç iyi olmayan biri onu hemen bu tarifle tanıştırın. Zira bir dilim daha isteyeceğinden o kadar eminiz ki...

Sebze severlerse onu zaten çok sevdi: Hamursuz sebzeli kiş tarifi

 • Fırında yer elması

Sebzeleri sevdirmeye tüm kararlılığımızla devam ettiğimiz listemizde sıra geldi yer elmasına. Şipşak hazırlayıp pratik bir akşam yemeği olarak dahi değerlendirebileceğiniz bu tarif sadece sofranıza lezzet ya da farklılık katmayacak, aynı zamanda sağlık taşıyacak!

"Ben yer elması yemem" mi demiştiniz: Fırında yer elması tarifi

 • Ispanaklı ve mantarlı volovan

Sebzeli yemek tarifleri arasında belki de en çok sevdiğiniz tarif olmaya aday bir lezzet geliyor. Bu kez başrolü ıspanak ve mantar paylaşırken milföy de onlara en büyük desteği veriyor.

Yok böyle bir sunum, yok böyle bir lezzet: Ispanaklı ve mantarlı volovan tarifi

 • Kinoalı sebze köftesi

Kabul ediyoruz, bu kez pratik değil, hazırlaması biraz emek isteyen bir tarif var karşınızda. Ama kabaktan havuca, maydanozdan dereotuna dek o kadar çok sebzeden gelen faydayı ve lezzeti bir arada barındırıyor ki verdiğiniz tüm emeğe fazlasıyla değişiyor.

Afiyet, şifa oluyor: Kinoalı sebze köftesi tarifi

 • Porsiyonluk lahana dolması

"Sebze yemeği yapayım ama işinde az da olsa et de olsun" derseniz size beyaz lahana yapraklarıyla hazırlayabileceğiniz, klasik lahana dolmalarının aksine porsiyonluk dev bir lezzet vadeden bu porsiyonluk yemeği önerebiliriz.

Şiddetle tavsiye edilir: Porsiyonluk lahana dolması tarifi



Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?