Peynir Helvası Tarifi

En Sevdiğiniz Tatlının İsmini Değiştirmeye Kararlı 14 Farklı Helva Tarifi

Favorilerime
Ekle

Helva, Osmanlı mutfağından günümüze kadar gelen ve sofralarımızdan eksik olmayan bir lezzet, hatta kendisi bir tatlıdan çok daha fazlası. O dönemlere dönersek bunun sebebini daha iyi anlamak mümkün hatta. Osmanlı'da helva demek sohbet demek çünkü. Yemekten sonra yenilen helvalar eşliğinde közde pişirilmiş kahveler içilir, uzun uzun sohbetler edilirdi. Bu sohbetler insanların bir araya gelerek kaynaştığı, oyunlar oynadığı ve yiyip içip eğlendiği sosyalleşme toplantıları tadındayken saraydakiler ise müzikli meddahlı helva sohbetleriydi.

Yani dediğimiz gibi helva bir tatlıdan çok daha fazlası. Sevmeyenin olmadığı helva bir yiyecekten çok kültürümüzün bir parçası olmuş durumda. Yaptığımızda kendimize saklamayıp konu komşuya dağıttığımız, vefat edenin ardından her mutfakta kavrulan geleneksel bir lezzetimiz.

Şimdi gelin yüzyıllardır yemek kültürümüze dahil olan nefis helva tariflerini evimizde yapalım, ne kadar farklı çeşidi olduğunu öğrenip onu daha fazla sofralarımıza, sohbetlerimize dahil edelim.

Afiyetle...

 • İrmik helvası tarifi

4-5 temel malzemeden yapılabilen en lezzetli tatlılarımızdan irmik helvası. Komşu küçük bir tabakta getirdiğinde mutlu olduğumuz irmik helvasını bu tarifle evde hazırlamak da çok kolay.

Tarifi için: İrmik helvası tarifi

Yemeksepeti'nden hemen sipariş vermek için tıklayın!

 • Helva-i hakani tarifi

Osmanlı saray mutfağından söz etmişken ona yakışır nefis bir helva da hazırlamadan olmaz tabii ki. İçi bol malzemeli bu helva, şidmiye dek yediklerinizi unutturacak kadar harika.

Tarifi için: Helva-i hakani tarifi

Farklı helva çeşitlerini Yemeksepeti'nden hemen sipariş vermek için tıklayın!

 • Sultan helvası tarifi

Kıvamını irmiğe, rengini ve lezzetini ise toz Antep fıstığına borçlu bir başka helvamızda sıra. Yine tam sultanların ağzına layık, yine tam bizim damağımıza göre!

Tarifi için: Sultan helvası tarifi

Farklı helva çeşitlerini Yemeksepeti'nden hemen sipariş vermek için tıklayın!

 • Fırında helva tarifi

Tahin helvası severlerin favorisi olan, özellikle balık sofralarının ardından bolca servis edilen helvalarımızdan fırında sıcak helva da tam burada.

Tarifi için: Fırında helva tarifi

Yemeksepeti'nden hemen sipariş vermek için tıklayın!

 • Çikolatalı saray helvası tarifi

İzmit'e yolu düşen herkesin gelirken getirmeden duramadığı saray helvasını evinizin mutfağında kolayca hazırlayabilirsiniz. Hem de çikolata kaplamalı!

Tarifi için: Çikolatalı saray helvası tarifi

Yemeksepeti'nden hemen sipariş vermek için tıklayın!

 • Sabuniye helvası tarifi

Osmanlı döneminin en fazla yapılan ve seyyar satıcılar tarafından da sokaklarda sıkça satılan bir helvada sıra. Bildiğimiz helva tariflerinden kıvamıyla farklılaşan sabuniye helvasını bir kez deneyince onu çok seveceksiniz.

Tarifi için: Sabuniye helvası tarifi

 • Un helvası tarifi

Genelde irmik tatlısıyla tatlı bir rekabet içinde bulunan un helvası ondan zamansız olmasıyla ayrılıyor. Zira un helvasını tatlı kriziniz geldiğinde de, aniden misafir geldiğinde de yapabilir, herkesin kalbini çalabilirsiniz.

Tarifi için: Un helvası tarifi

 • Kolay peynir helvası tarifi

Çanakkale'de taze taze hazırlanan tuzsuz peynirle hazırlandığında tadına doyum olmayan bu helva höşmerimi andırıyor. Çanakkale'deki lezzetinde onu evde hazırlamanın en kolay yolu ise bu tariften geçiyor...

Tarifi için: Kolay peynir helvası tarifi

Nefis peynir helvası çeşitlerini Yemeksepeti'nden hemen sipariş vermek için tıklayın!

 • Leblebi helvası tarifi

Hep aynı un ya da irmik helvasını hazırlamaktan sıkılanlar için farklılık olacak bu özel helvamız da leblebilerle hazırlanıyor, ilk kez tadına bakan herkes hem şaşırıyor hem de sık sık yapmaya karar veriyor.

Tarifi için: Leblebi helvası tarifi

Farklı helva çeşitlerini Yemeksepeti'nden hemen sipariş vermek için tıklayın!

 • Ballı badem helvası tarifi

Şimdi de bal ve bademi sahneye davet ediyoruz. Siz yeter ki farklılık isteyin, onun da en güzelini, en gelenekselini hep birlikte yaparız.

Tarifi için: Ballı badem helvası tarifi

Yemeksepeti'nden hemen sipariş vermek için tıklayın!

 • Çikolatalı irmik helvası tarifi

İrmik helvası öyle güzel ki onu tek şekilde yapmak ona biraz haksızlık olurdu. Şimdi onu çikolata desteğiyle tadına daha doyum olmayan bir hale dönüştürüyoruz.

Tarifi için: Çikolatalı irmik helvası tarifi

Farklı irmik helvası çeşitlerini Yemeksepeti'nden hemen sipariş vermek için tıklayın!

 • Süt helvası tarifi

Ününü Bursa'ya borçlu olan süt helvası fırından nar gibi kızarmış gibi çıkıyor, asla bir kase yetmiyor.

Tarifi için: Süt helvası tarifi

Yemeksepeti'nden hemen sipariş vermek için tıklayın!

 • Peynir helvası tarifi

Sadece 5 malzemeyle kısa sürede hazır olan bu peynir helvasında ise irmik ve peynir birlikte kullanılıyor, mükemmel kıvamıyla tadına bakan sık sık yapmak istiyor.

Tarifi için: Peynir helvası tarifi

Farklı helva çeşitlerini Yemeksepeti'nden hemen sipariş vermek için tıklayın!

 • Portakallı irmik helvası tarifi

Son sırada yine gönlümüzün efendisi irmik helvası var. Ama bu sefer onu mevsimin en güzel meyvelerinden portakal desteğiyle sofralarımıza davet ediyor, hem lezzeti hem kokusuyla kalpleri eritmesine izin veriyoruz.

Tarifi için: Portakallı irmik helvası tarifi

Farklı helva çeşitlerini Yemeksepeti'nden hemen sipariş vermek için tıklayın!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?