https://yemek.com/tarif/cekme-helva/ | Çekme Helva Tarifi

En Sevdiğiniz Tatlının İsmini Değiştirmeye Kararlı 12 Farklı Helva Tarifi

Favorilerime
Ekle

Helva, Osmanlı mutfağından günümüze kadar gelen ve sofralarımızdan eksik olmayan bir lezzet, hatta kendisi bir tatlıdan çok daha fazlası. O dönemlere dönersek bunun sebebini daha iyi anlamak mümkün hatta. Osmanlı'da helva demek sohbet demek çünkü. Yemekten sonra yenilen helvalar eşliğinde közde pişirilmiş kahveler içilir, uzun uzun sohbetler edilirdi. Bu sohbetler insanların bir araya gelerek kaynaştığı, oyunlar oynadığı ve yiyip içip eğlendiği sosyalleşme toplantıları tadındayken saraydakiler ise müzikli meddahlı helva sohbetleriydi.

Yani dediğimiz gibi helva bir tatlıdan çok daha fazlası. Sevmeyenin olmadığı helva bir yiyecekten çok kültürümüzün bir parçası olmuş durumda. Yaptığımızda kendimize saklamayıp konu komşuya dağıttığımız, vefat edenin ardından her mutfakta kavrulan geleneksel bir lezzetimiz.

Şimdi gelin yüzyıllardır yemek kültürümüze dahil olan helvayı evimizde yapalım, ne kadar farklı çeşidi olduğunu öğrenip onu daha fazla sofralarımıza, sohbetlerimize dahil edelim.

Afiyetle...

En sevilenle başlayalım: Kolay irmik helvası

Dört temel malzemeden yapılabilen en lezzetli tatlılarımızdan irmik helvası. Komşu küçük bir tabakta getirdiğinde mutlu olduğumuz irmik helvasını bu tarifle evde hazırlamak da çok kolay.

Sandığınızdan çok daha pratik: Kolay irmik helvası tarifi

İzmit'e sevgilerle: Saray helvası

İzmit'e yolu düşen herkesin gelirken getirmeden duramadığı saray helvasını evinizin mutfağında kolayca hazırlayabilirsiniz. Hazırlarından bile güzel olacak.

Üç malzeme yeter: Saray helvası tarifi

Osmanlı'dan günümüze: Sabuniye helvası

Osmanlı döneminin en fazla yapılan ve seyyar satıcılar tarafından da sokaklarda sıkça satılan bir helvada sıra. Bildiğimiz helva tariflerinden kıvamıyla farklılaşan sabuniye helvasını bir kez deneyince onu çok seveceksiniz.

Adım adım anlattık: Sabuniye helvası tarifi

Zamansız tatlı: Un helvası

Genelde irmik tatlısıyla tatlı bir rekabet içinde bulunan un helvası ondan zamansız olmasıyla ayrılıyor. Zira un helvasını tatlı kriziniz geldiğinde de, aniden misafir geldiğinde de yapabilir, herkesin kalbini çalabilirsiniz.

Kokusuyla mest eder: Un helvası tarifi

Höşmerim severlere: Fırınlanmış peynir helvası

Çanakkale'de taze taze hazırlanan tuzsuz Ezine peyniriyle hazırlandığında tadına doyum olmayan bu helva höşmerimi andırıyor. Biraz emek istiyor ancak ortaya çıkan lezzet inanın her şeye değiyor.

Üstüne de kaymak: Fırınlanmış peynir helvası tarifi

Gofret niyetine: Susam helvası

Kuruyemişçilerde bile satılan susam helvası evde de keyifle hazırlayabileceğiniz bir tarif. Kıtır kıtır yeniyor, çayın yanına bile çok yakışıyor.

Her hali güzel: Susam helvası tarifi

Böylesi daha güzel: Kakaolu irmik helvası

İrmik helvası öyle güzel ki onu tek şekilde yapmak ona biraz haksızlık olurdu. Şimdi onu kakao desteğiyle tadına daha doyum olmayan bir hale dönüştürüyoruz.

Kaşık kaşık yenir: Kakaolu irmik helvası tarifi

Kastamonu'dan misafirimiz var: Çekme helva

Kastamonu'ya gittiğinizde önce bu helvanın mis gibi kokusunu duyarsınız havada. Sadece bu güzel şehirde değil Anadolu'nun birçok yöresinde de afiyetle yapılan ve yenilen çekme helva artık evinize de konuk olmak istiyor.

Yeri çok ayrı: Çekme helva tarifi

Bursa düğünlerinin aranan yüzü: Süt helvası

Ününü Bursa'ya borçlu olan süt helvası fırından nar gibi kızarmış gibi çıkıyor, asla bir kase yetmiyor. Koyu bir muhallebiye benzeyen süt helvası tadının o kadar farklı ki asla hiçbir şey onun yerine geçemiyor.

Tarçın da çok yakışır: Süt helvası tarifi

Turuncu bir mucize: Bal kabağı helvası

Kabak tatlısı olarak değerlendirdiğimiz bal kabağını bu sefer farklı bir tatlıya, bir helvaya dönüştürüyoruz. Gül suyu ve sade yağ gibi farklı malzemeleri olan bu helva sizi lezzetiyle çok şaşırtacak.

Mevsimiyken denemeli: Bal kabağı helvası tarifi

Hatay'a uzanıyoruz: Peynirli irmik helvası

Künefeyle kalbimizi çalan Hatay'ın başka bir efsane lezzeti bu. Yine künefe peyniriyle hazırlanan peynirli irmik helvasının tadına bir kez baktıktan sonra onu sürekli yemek isteyeceksiniz, öyle nefis.

Künefeyle yarışır: Peynirli irmik helvası tarifi

Ev mis gibi koksun: Portakallı irmik helvası

Portakallı İrmik Helvası Tarifi

Portakallı İrmik Helvası Tarifi

Son sırada yine gönlümüzün efendisi irmik helvası var. Ama bu sefer onu mevsimin en güzel meyvelerinden portakal desteğiyle sofralarımıza davet ediyor, hem lezzeti hem kokusuyla kalpleri eritmesine izin veriyoruz.

Ne duruyorsun, helva yapsana: Portakallı irmik helvası tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?