İçindeki Ceviz Sayesinde İhtiyacınız Olan Enerjiyi Fazlasıyla Bulacağınız 17 Tatlı Tarifi

Favorilerime
Ekle

Cevizin nasıl da yararlı bir yiyecek olduğundan, aslında nelere nelere iyi geldiğinden bahsetmeyeceğiz, baştan söyleyelim. Çünkü o konuyu daha önce cevizin faydaları yazımızda uzun uzun anlatmıştık zaten.

Biz bugün, onun dahil olduğu nefis tatlılardan söz edeceğiz bol bol. Verdiği enerji sayesinde enerjimize enerji katacak, yapılacak tüm işlerin üstesinden ceviz desteğiyle geleceğiz.

Malum sınavlar, projeler, hafta başı sendromu, okul, iş derken enerjimiz biraz hızlı tükenip gidiyor. Ama hızlıca toparlamak, kendimizi zinde hissetmek ellerimizde.

Buyursunlar, karşınızda puf gibi kabaran kekinden kıyır kıyır olan kurabiyesine, yumuşacık dokulu sütlü tatlısından bugüne dek hiç denemediğiniz kadar farklı lezzetlere, birbirinden nefis cevizli tatlı tarifleri...

Şöyle farklı bir lezzetle başlayalım: Taş ekmeği

Elazığ mutfağından kopup gelen, tüm enerjisi ve lezzetiyle gününüzü ilk lokmasıyla güzelleştirmeye başlayacak efsane bir tatlı geliyor...

Sofrada ona genişçe bir yer açın: Taş ekmeği tarifi

"Ben daha bol ceviz istiyorum" derseniz: Karamelli cevizli tart

Eğer "Cevizli tatlı yapmak istiyorum ama cevizi çok bol olsun istiyorum" derseniz sizi hiç vakit kaybetmeden bu tarife doğru alalım deriz. İçindeki bolca ceviz, nefis tart hamuru ve karamelle bu tatlı hem bir oturuşta bitirmek isteyeceğiniz kadar lezzetli hem de tek 1 dilimiyle cevize doyuracak kadar yoğun.

Aradığınız tarif tam karşınızda: Karamelli cevizli tart tarifi

5 malzemeli dev lezzet: Cevizli glutensiz brownie

Cevizli Glutensiz Brownie Tarifi

Ceviz hafızayı güçlendiriyorsa bunu yedikten sonra asla unutmayacaklarınız arasına ilk sıradan yine bu nefis brownie girecek.

Sen nasıl güzel bi'şeysin: Cevizli glutensiz brownie tarifi

İlhamı Akdeniz'den: İncirli & cevizli taş kadayıf

Akdeniz Bölgesi'nde, özellikle Adana ve çevresinde çok sevilen bir tatlı olan taş kadayıfı aldık, incir ve cevizin o şahane uyumuyla bir araya getirdik.

Böylesini de mutlaka denemelisiniz: İncirli & cevizli taş kadayıf tarifi

Sadece ağız tatlandırmakla kalmaz: Cevizli kek

Cevizli Kek Tarifi

Ceviz bu, sadece enerji verip hafızayı güçlendirmekle kalacak değil elbette. Tok tutmayı da çok iyi biliyor o. Hele bir kekin içine girince adeta besleyici bir öğün olup çıkıyor.

Besler, doyurur: Cevizli kek tarifi

Yapımı kolay, lezzeti olay: Cevizli fincan kadayıf

Cevizi en çok şerbetli tatlılara yakıştıranlardansanız yaklaşın böyle. Kadayıfa kolayca şekil vererek hazırlayacağınız bu tarif bayram günlerinden canınızın tatlı yemek istediği tüm anlara, her zamana uygun.

Bir yiyen bir daha vazgeçemiyor: Cevizli fincan kadayıf tarifi

Mevsim güzeli de dahil olsun şöyle: Cevizli portakallı kek

Cevizli Portakallı Kek Tarifi

Cevizle ihtiyacınız olan enerjiyi fazlasıyla bulacaksınız dedik, iddiamız büyük. Bunu yaparken başka tatlara da kapımız sonuna kadar açık elbette.

Portakalın tüm güzelliğiyle: Cevizli portakallı kek tarifi

Eminiz, daha önce denememiştiniz: Baklava cheesecake

Cheesecake ve baklava gibi iki sevilen tatlının bir araya geldiği, üzerinden de bolca cevizin eksik edilmediği bu tarifi başka yerde bulamazsınız, bizden söylemesi.

En yakın zamanda denemeli: Baklava cheesecake tarifi

Tarçın da buradaymış: Cevizli kurabiye

Cevizli Kurabiye Tarifi

Tarçın da buradaymış, tam elimizin altında. Hem de biz misler gibi bir cevizli kurabiye yapmak için kollarımızı sıvadığımız sırada. E buyursun geldin o zaman o da şöyle...

Bizim tüm malzemelere tarifimiz açık: Cevizli kurabiye tarifi

Biraz da hafiflik: Elmalı muhallebi

Elmalı Muhallebi Tarifi

Kekler, kurabiyeler bir yana, şöyle hafif hafif yenip damağa da mideye de ferahlık, lezzet taşıyacak sütlü tatlılar bir yana.

Tarafını hafiflikten yana seçenlere: Elmalı muhallebi tarifi

Daha ne olsun dedirtir: Güllaç

Cevizin marifetlerini saydık döktük, onunla enerjimize enerji katalım, hafızamızı ağız tadıyla güçlendirelim dedik. Ama onu unutacak değildik, sadece 1 ay değil, her gün kıymetini bilmeli.

Bol cevizlisinden: Güllaç tarifi

Enerji topları: Yalancı cezerye

Yalancı Cezerye Tarifi

Cezeryenin yalancısı evlerde orijinalinden daha çok rağbet gören, daha çok yapılan bir tatlı. O zaman biz de cevizlerimizi alır, malzemelerimizi hazır eder ve kolları sıvarız.

Bir tanesi bile daha enerjik hissetmeye yeter: Yalancı cezerye tarifi

Taze incirler bittiyse ne olmuş yani: İncir tatlısı

İncir Tatlısı Tarifi

Taze incirler de bal kabağı gibi, kısacık bir süre bizimle birlikte kalıp sonra çekip gidiyor hemen. Biz de boş durmuyoruz tabii, onu alıp bir güzel kurutuyor, kurusunu tüm yıl doya doya kullanıyoruz.

Cevizin en yakıştığı tatlılara onunla imza atıyoruz: İncir tatlısı tarifi

Helvaya nasıl da yakışır: Sütlü un helvası

Ceviz, tatlısından tuzlusuna dahil olduğu her tarifin lezzetine seviye atlatıyor zaten, kabul. Ama söz konusu helva olunca daha bir olmazsa olmaz halini alıyor.

Sadece üstüne koysan bile yetiyor: Sütlü un helvası tarifi

Ceviz deyince aklınıza hemen o gelmişti: Yalancı baklava

Ev Yapımı Kolay Baklava Tarifi

Ceviz dedik, tatlı dedik ve biliyoruz ki hemen aklınıza misler gibi ev baklavası geldi. Ama biz işleri sizin için biraz daha kolaylaştıralım diye hazır baklava yufkasıyla yapabileceğiniz yalancı baklava tarifimizi verelim dedik.

Yapması kolay, lezzeti olay: Yalancı baklava tarifi

Ben uğraşır yaparım ki dersen: Ev baklavası

Ev Baklavası Tarifi

Yukarıda söylediğimiz gibi cevizli tatlı demek baklava demektir bizim için. Eğer "Ben yalancısını değil, en güzelinden ev baklavasını yaparım, uğraşmak ne demek" dersen seni hemen şöyle de alabiliriz.

Şimdiden ellerinize sağlık o zaman: Ev baklavası tarifi

Tasarruf bonusu: Elmalı bayat ekmek tatlısı

Bayatlamış ekmekleri öyle çöpe göndermek olmaz. Onu değerlendirmenin çeşit çeşit yolunu bulmak varken hiç olmaz. Mesela tam şöyle, ağzınıza layık, cevizi, elması bol nefis bir tatlı yapsanız...

Çünkü israf etmek olmaz: Elmalı bayat ekmek tatlısı tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?