https://yemek.com/tarif/pileli-borek/ | Pileli Börek Tarifi

Böreğin Sadece Peynirli Yapılmayacağının Kanıtı 14 Farklı Börek Tarifi

Favorilerime
Ekle

Her öğün börek olsa "bıktık" demeyecek insanlarız biz. Sabah kahvaltısından tutun da akşam yemeğine, gece acıkmalarına kadar her anımızda yanımızda olsun istediğimiz.

Ama her seferinde de bu lezzet dolu anları peynirli ya da kıymalı böreklerle geçirmek olmaz. Bu ikisinin kalbimizde yeri ayrı olsa da farklı tatlarla da damaklarımızı şenlendirmeliyiz.

Sebzelerin, bakliyatların ve hatta baharatların güçlerini birleştirdiği, böreğin lezzetine lezzet kattığı tariflerimize doğru alalım sizi.

Misafirlerinizi şaşırtın, çocuklarınıza en sevmediği sebzeyi bile afiyetle yiyebileceği nefis lezzetler yaratın. Kısacası, damaklardan uzun süre tadı silinmeyecek, konu komşunun tarifini sorup duracağı bu börekleri mutlaka yapın.

Şimdiden afiyetler olsun!

Küçük bir not: Börek yapmakla ilgili aklında soru işaretleri olanları nefis püf noktalarını anlattığımız yazımıza da bekleriz.

Kimmiş o pırasayı sevmeyen: Pırasalı börek

Pırasalı Börek Tarifi

Pırasa nedense yemeğiyle pek rağbet görmeyen, hatta yazık, zaman zaman nefretle anılan güzelim bir sebze. İşte bu pırasalı börek de onu her eve sokmaya, herkesin beğenisini kazanmaya kararlı.

Çocuklar bile onu çok seviyor:Pırasalı börek tarifi

Biraz da yeşillenelim: Otlu börek

Otlu Börek Tarifi

Semiz otu, ıspanak, ebe gümeci... Toplayın sevdiğiniz tüm otları bir araya. Katın karıştırın böreğinizin hamuruna. Hamur işi dediğin hep sağlıksız olacak diye bir şey yok ya.

İçine biraz da şifa dolduralım şöyle: Otlu börek tarifi

Arada kolaya kaçmak iyidir: Kabaklı börek

Kabaklı Börek Tarifi

Kabak, havuç ve onlara çok yakışan soya sosu ile lezzetlenen bir iç harcı düşünün. Şimdi de onun en pratiğinden milföylerle bir araya geldiğini... Ağızlar sulandıysa tarife doğru alalım sizi hemen.

Buyurun bu taraftan: Kabaklı börek tarifi

Seveni çok: Haşhaşlı börek

Haşhaşlı Börek Tarifi

Haşhaş ezmesinin o kendine özgü, tatlıyla tuzlu arasındaki tadına hayran olanlar olarak onu bu kez de börekte değerlendirelim dedik. Biliyoruz, siz de onu çok seviyorsunuz...

Hiç de haksız sayılmazsınız hani: Haşhaşlı börek tarifi

Şekli yeter: Pileli börek

Mayalı hamurun güzelliği, o kendine has lezzetiyle dolu bir börek pileli börek. İçine yine çok ayrı kalamadığımız kıymanın başrolde olduğu nefis bir harç hazırlanıyor. Şekliyle farkını ortaya koyuyor.

Ana yemek tadında: Pileli börek tarifi

Hep kıymalı olmaz demiştik: Tavuklu börek

Tavuklu Börek Tarifi

Börek bile olsa içinde mutlaka et olmalı diyenleri böyle alabilir miyiz? Dedik size hep kıyma olmaz, illa et olacak derseniz tavukla tam bir ana yemeğe dönüşen bu böreği denemelisiniz.

Kıymalı böreği unutturur: Tavuklu börek tarifi

Afyonlular bükme de der: Mercimekli börek

Mercimekli Börek Tarifi

Etli böreklerin en büyük alternatiflerinden olacak bu börek, mercimekten aldığı bolca proteinle doyurup beslemeye kararlı.

Bu sese kulak verin bizce: Mercimekli börek tarifi

Misafirlere hava atmalık: Midye börek

Midye Börek Tarifi

Hamurunu özene bezene hazırlayıp sonra da incecik açacağınız bu börek, ustalık eseriniz olacak güzellikte. Zira içindeki patatesli peynirli harcının lezzeti yetmezmiş gibi görüntüsüyle de mest edecek her yiyeni.

Hünerinizi konuşturun: Midye börek tarifi

Suda bekletmek de neymiş: Sebzeli, sulu börek

Sebzeli Sulu Börek Tarifi

Sulu börek deyince zihninizde su içinde yüzen bir börek canlanmasın. Böreklerin hazırlandıktan sonra henüz pişirilmeden önce suda bekletilmesinin nedeni aslında onların daha çıtır olmasını sağlamak.

Deneyin, çıtırtıları tüm evi sarsın: Sebzeli, sulu börek tarifi

Çıtırtı demişken: Baklavalık yufkadan börek

Baklavalık Yufkadan Börek Tarifi

Hazır yufkadan daha ince açılması, pişince daha çıtır çıtır olmasıyla fırından sofraya uzanan bir fark yaratan baklavalık yufkaları, börek yapımında değerlendirmemek olmazdı.

Çıtırtısını yan komşu bile duydu: Baklavalık yufkadan börek tarifi

Çok minnoş: Muffin börek

Muffin Börek Tarifi

Börek yaparken muffin kalıbı kullanmak bugüne dek pek aklınıza gelmemiş olabilir. Ama bir kez deneyince bu minnoşları çok seveceksiniz. Küçük porsiyonlar halinde çıkıyor bir kere fırından.

Çayın yanına çok yakışıyor: Muffin börek tarifi

Pirinç yufkasıyla tanışın: Çin böreği

Çin Böreği Tarifi

Farklı böreğin peşinden gitmekte kararlıysanız pirinç yufkasıyla bir an önce tanışın deriz. Çünkü kendisi bambaşka bir lezzet sunmakla kalmıyor, sebzelerle uyumuyla parmak ısırtıyor.

Soya sosu da geldi mi tamam oluyor: Çin böreği tarifi

Ceviz ilaveli: Karnıyarık börek

Kıymalı bir iç harç kullandığımız doğrudur. Ama onu da sıradanlıktan uzaklaştırmasını bildik, içine kavrulmuş cevizin lezzetini ekledik. Çeşit çeşit baharattan, domates ve kaşardan bahsetmiyoruz bile.

Efsane oldu, efsane: Karnıyarık börek tarifi

İçiniz açılır: Üç renkli börek

Pırasa, havuç ve kıymayla renklendirdiğimiz bu börek, görenin içini açma garantili. Alıp karşına saatlerce izlesen bıkmayacağın bu güzellikten yükselen kokularsa onu yemeden duramayacağının işareti.

Buyurunuz, afiyet olsun: Üç renkli börek tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?