Amasya'nın En Az Elması Kadar Leziz 13 Şahane Yemeği

Favorilerime
Ekle

Ülkemizin her yanından lezzet fışkırırken, Türk mutfağı kadar zengin bir mutfak dünyanın hiçbir yerinde bulunmazken biz de boş duracak değildik. Rotamızı bu kez de Karadeniz'e kırdık, tarihiyle, köklü kültürüyle hafızalarımızda yer etmiş Amasya'da aldık soluğu.

O misler gibi kokan elmasından doya doya yiyelim dedik ama Amasya mutfağı öyle zenginlikler, öyle farklı tatlar sunuyordu ki sıra elmaya gelene kadar yemekleri soğutmayalım istedik.

Amasya'da yaşayanlara akşam yemeği ilhamı olacak, memleketinden ayrı düşenlerin burnunda tütecek, bugüne kadar Amasya'ya hiç yolu düşmeyenlere ise bavul toplatıp bilet aldıracak yemeklere bırakıyoruz sözü şimdi.

Çok soğutmadan siz de buyurun bu güzelim sofraya lütfen.

Küçük bir not: "Amasya'nın şöyle bir lezzeti de vardır ki dillere destan, onu da bu listeye eklesek ya" dediğiniz yemekleri bize yorum olarak mutlaka yazın, hatta ağız sulandıran fotoğraflarını ve tariflerini de gönderin. Listemizi birlikte güncelleyelim.

Sakala çarpan çorbasının bir parça farklısı: Çatal çorba

youtube - YemekEkranı

Yeşil mercimek, yarma ve kıymanın başrolleri paylaştığı bu çorba, içindeki tüm malzemelerin besleyiciliği ve lezzeti sayesinde bir kasesiyle doyurabilecek güçte.

Bu nefis çorba karnınızı öyle bir doyurur, damaklarda öyle bir şenlik olur ki ana yemeğe yer kalmaz, bizden söylemesi.

Sadelikten gelen güzellik: Helle çorbası

resimli-yemek

Helle çorbası pirincin lezzetiyle dolu çorbalardan. Tabii yapımında en hasından tereyağı kullanılması da onun lezzetini katlayan en önemli faktörlerden sayılıyor.

Aynı şekilde pirinç yerine mercimek ile de yapılabilen bu çorbanın her hali ayrı bir güzel oluyor.

Böyle dolma görülmedi: Bakla dolması

showturk

Özene bezene hazırlanan iç harcın yaprağıyla buluşması yetmiyor bu tarifte. İçine bakla da dahil oluyor.

Bitti sanıyorsanız, yanılıyorsunuz. Çünkü bu güzelliğin üzerine bir de enfes kaburgalar sıra dıra diziliveriyor. Sonrası mutluluk, sonrası sonsuz bir lezzet oluyor.

Gurme damaklara: Mumbar - işkembe

resimli-yemek

Genellikle koyun işkembesi ve mumbarı kullanılarak hazırlanan bu yemeğin içinde bulgurlu ve maydanozlu bir harç da yerini alır. Uzun ve bol emek isteyen yapımının ardından sofranın başköşesindeki yerini alır. Mis.

Müptelası olunur: Patlıcan çullaması

e-sehir

Patlıcan, biber ve maydanoz gibi birbirine pek yakışan sebzelerin bir arada yer aldığı bu tarif, Amasya'nın yöresel lezzetlerinin en bilinenlerinden. Bir kez tadına bakan bir daha vazgeçemiyor, bu lezzete müptela olunuyor.

Amasya usulü de ayrı bir nefis: Keşkek

gorseltarif

Keşkek, küçük farklılıklarla pek çok yörede yapılıyor, biliyoruz. Ama Amasya usulü keşkeği denemeden de olmaz diyoruz. Neden derseniz, bu keşkeğin içinde iri yarmalara eşlik eden koyun budunun yanı sıra bir miktar çemen de bulunuyor. Çemenin o kendine özgü lezzeti işin içine girince bildiğimiz keşkek adeta sınıf atlıyor.

Görür görmez tatmak istersin: Bat yemeği

restarif

Adından başlayan ilgi çekiciliği, içindekileri öğrenince yerini iştaha bırakacak. Tokat mutfağında da önemli bir yeri olan bu yemek, dövülmüş ceviz, köftelik bulgur, mercimek, salça ve soğan gibi lezzetlerin bir araya gelmesi, ardından da salamura yapraklarla buluşup afiyetle yenmesiyle insanı mutlu sona kavuşturuyor.

Ayva, bir yemeğe hiç bu kadar yakışmamıştı: Ayva gallesi

gidagundemi

Ayva gallesinin temel malzemeleri arasında ayva, nohut ve et bulunuyor. Et, genel olarak koyun etinden tercih ediliyor. Bir kez tadına bakınca insanın tarifini almadan Amasya'dan dönmesi mümkün olmuyor. Tadı öyle bir damağınızda kalır ki inanamazsınız.

Az malzemeli dev lezzet: Hasuda tatlısı

tatlitariflerim

Nişasta, toz şeker, tereyağı, su ve ceviz içinden oluşan bu az malzemeli dev lezzet, Amasya'ya gider gitmez denemeniz gereken lezzetlerin başında geliyor. Hasuda, yeni favori tatlınız olmaya aday, bizden söylemesi.

Pekmezlisi de ayrı bir efsane: Dene hasudası

banualtun.blogspot

Hasudanın lezzetinin pekmezle katlandığı dene hasudası, ceviz içleriyle bir araya geldiğinde tam bir enerji patlaması yaşatabilir. Özellikle soğuk havalarda yendiğinde iç ısıtma özelliği olduğunu da söylemeden geçmek olmaz tabii. Daha da ne olsun zaten? :)

Onu zaten çok seviyorduk: Kalburabastı

Kalburabastı Tarifi

Kalburabastı zaten pek yakından bildiğimiz, çok da sevdiğimiz tatlılardan. Şekliyle kalbimizi ayrıca çalan bu güzelim şerbetli tatlıyı bir de Amasya'da denemeden olmaz. Yolunuz Amasya'dan geçecekse en hasından kalburabastı yemek de aklınızda bulunsun.

Çok şık, çok sevimli: Elma tatlısı

yemekliktarif

Amasya'nın misler gibi kokusu ve efsane lezzetiyle en ünlü tatlarından olan elmaları kütür kütür yemek zaten yeteri kadar güzeldi. Ama onun cevizle, tarçınla, çeşit çeşit lezzetle bir araya geldiği tatlı halini de denemeden olmazdı. Kısacası, denemeden dönmeyiniz efendim. :)

Bu lezzete kimse hayır diyemez: Amasya çöreği

amasyacorek

Adını Amasya'dan alan, şehrin mutfağına ait en özel, en güzel tatlardan Amasya çöreği. Ceviz ve haşhaşın güçlerini birleştirip özene bezene hazırlanan hamurlarla bir araya gelmesi sonucu oluşuyor. Bir yiyen bir daha vazgeçemiyor.

Not: Amasya'ya yolunuz düşerse şehrin bu yemeklerinin yanı sıra o mis kokulu nefis elmalarından, ciğer sarmasından, göbek dolmasından ve kabak kavuklu pilavından tatmayı unutmayın. Bu şehrin mutfağı öyle zengin ki kilo almadan dönmek imkansız. :)

Not 2: Görsellerini bulamadığımız yemeklerin görselleri temsilidir.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?