yaz-zeytinyagli-tarifleri

Yazın Ana Yemek Yerine Ferah Ferah Tüketebileceğiniz 10 Zeytinyağlı Tarifi

Favorilerime
Ekle

Sıcak yaz günlerinde insanın bünyesi ağır yemekleri kaldırmıyor. Sıcaklarda mutfakta ocak başında saatler geçirmek de zor geliyor biliyoruz. Ama yaz diye de leziz yemeklerden, harika sofralardan vazgeçeceğiz diye bir kural yok.

Yaz sofralarınızı ferah ferah doldurmanın yolu aslında mevsim sebzeleriyle yapılan mis gibi zeytinyağlılardan geçiyor. Acıktığınızda hiç ana yemekle, yancısıyla falan uğraşmayın; çıkarın dolaptan soğuk soğuk zeytinyağlıları, yanına da buz gibi karpuzu doğrayın, keyfinize bakın.

Hafiflik ve ferahlık vaat eden bu zeytinyağlı tarifleri bu yazın da kurtarıcısı olacak.

Etli biber dolması kışa kalsın: Zeytinyağlı biber dolması

Çocukken biberlerini ayıklayıp sadece pilavlarını yediğimizdir o. O yüzden yaz günlerinde anneden işittiğimiz "Hayır o tabak bitecek" tatlı azarını hatırlatır bize zeytinyağlı biber dolması. Ilık bir yaz gecesidir, balkona kurulmuş sofra etrafında toplanmış ailenin sıcaklığıdır, samimiyetidir.

Tıka basa doyurur: Zeytinyağlı biber dolması tarifi

Zerafet ondan sorulur: Taze fasulye

Tam şu anda taze fasulye pazar tezgahlarını süslerken onun bu en lezzetli olduğu zamanı kaçırmamak lazım. Sofralara zariflik katan taze fasulyeyi yaparken daha az kılçıkla uğraşmak isterseniz çalı fasulyeyi tercih edebilirsiniz.

Yanına da naneli cacık: Taze fasulye tarifi

Kaşık kaşık yersin: Barbunya pilaki

Yazın gelişini müjdeleyen lezzetlerden biri barbunya pilaki. Pazardan alırsın, sabırla ayıklarsın, dolaba poşetleyip kaldırır, yapar yapar yersin, sevdiklerine yedirirsin. Çünkü her lokmasına değer.

Şeker mi şeker: Barbunya pilaki tarifi

Ekmek dilimlerine sür sür ye: Yer fıstıklı patlıcan salatası

Patlıcanın en bol olduğu dönemlerden birini yaşarken onu nefis zeytinyağlı tariflerinde kullanmamak için bir neden göremiyoruz. Bu sefer bir farklılık yapalım ve közlenmiş patlıcan salatasını daha eğlenceli hale getirelim dedik. Sonuç enfes oldu.

Değişik tat sevenlere: Yer fıstıklı patlıcan salatası tarifi

Buram buram tazelik: Bakla

Bakla sofrada yerini aldığında anlarız ki bahar geldi ve yaz uzak değil. Sıcak havalarda mideyi mutlu eden bünyeyi ferahlatan bakla bu yazın da yıldızı olacak.

Müjdeler olsun: Bakla tarifi

İçinde sağlık var: Zeytinyağlı enginar

Baharı müjdeleyen diğer bir sebze enginarı hala tezgahlarda bulabiliyorken hafif, sağlıklı bir yaz sofrası için hemen listemize alıyoruz. Öyle hafif durduğuna bakmayın, sofranızın ana misafiri olup sizi mutlu edecek zeytinyağlı enginar.

Diyettekiler de baksın: Zeytinyağlı enginar tarifi

Ağustos onun ayı: Pazı sarması

Zeytinyağlı yaprak sarmasının gönüllerdeki yeri ayrı olabilir ama pazı yapraklarının gücü diye de bir şey var. İçine dolma harcı girince, yaz sıcağında ferah ferah yendiğinde pazı sarmasına doyum olmuyor çünkü.

Yapraklar mutlu: Pazı sarması tarifi

İkisi bir arada: Baklalı enginar

Baharın en güzelleri bakla ve enginarı tek bir tarifte buluşturduk ve ortaya hem sağlıklı hem hafif bir tarif çıktı. Yaz sıcaklarında limon suyunu da ekleyip afiyetle yiyin.

İç bakla, sen ne güzelsin: Baklalı enginar tarifi

Denizin tuzuna banar gibi: Deniz börülcesi

Siz onun öyle salata olarak adlandırıldığına, meze olarak tüketildiğine bakmayın. Tek başına bir lezzet noktası olan deniz börülcesi çok güzel bir öğünün ta kendisi de olabilir. Bir de karidesler de ona katıldı mı kalbiniz sonsuza kadar Ege'de kalır.

Karides bunu sevdi: Deniz börülcesi tarifi

Bu dolma farklı: Kuru börülceli enginar dolması

Kuru Börülceli Enginar Dolması

Kuru Börülceli Enginar Dolması

Yaz geldi, hem sıcak diye canınız pek bir şey çekmiyor hem de plajlarda gururla boy göstermek için diyet yapmak istiyorsanız aradığınız tarif bu. Bildiğiniz enginar dolmasına börülceli, bol yeşillikli bir harç ekleyip dünyanın en ferah, en sağlıklı yemeklerinden birini yapıyoruz.

Haydi mutfağa: Kuru börülceli enginar dolması tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

ayseguldogann20 Ocak 2020 17:02
Zeytinyağlılar benim zaafım sırım zeytinyağı kullanıyorum yemeklerimde herkes baya beğeniyo
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?