TARİF / YAZI GÖNDERMEK İÇİN
/
Sür Ekmeğe, Kat Yemeğe:

Biber Salçası Tarifi

Sür Ekmeğe, Kat Yemeğe:

Biber Salçası Tarifi

https://yemek.com/tarif/biber-salcasi/ | Biber Salçası Tarifi
Bu tarifi ne kadar beğendiniz?0
Marmara Üniversitesi'nde Türk Dili ve Edebiyatı okudu. Pişman olmadı ancak mezun olduktan sonra bir de MSA'da uzun dönem aşçılık eğitimi aldı. Medya sektöründe, birçok yemek dergisi ve kitabında çalıştı. Hali hazırda kendine sakladığı tarifler var. Mutfakta bekleniyorsunuz!

Sıkça Yenen Konular

Sulu yemeklere katmaya kıyılamayacak güzellikte bir biber salçası tarifi. Ev yapımı domates salçasından sonra kış hazırlıklarının en önde gelenlerinden. Etli kapya biberlerden hazırlanan, güzelim yemekler hazırlamak için kavanoz kavanoz saklanan bir çeşni diyebiliriz onun için.

Biber salçasını acı sevenler içine az miktarda acı biber ekleyebilirler.

Geleneksel yöntemlerle yapılan güneşte kurutma yöntemi dışında fırında ya da geniş bir tencerede, kısık ateşte pişirebilir fazla suyunu çektirdikten sonra önceden kaynatılıp kurutulan, kapakları sıkıca kapatılan kavanozlarda güneş görmeyen bir yerde muhafaza edebilir; kahvaltıda, akşam mideniz kıyıldığında, misafire, sevdiklerinize keyifli yedirebilirsiniz.

En güzel salça, evde ellerinizle yaptığınızdır.

Devamını Oku

KAÇ KİŞİLİK

1 büyük kavanoz

HAZIRLAMA SÜRESİ

1 saat

PİŞİRME SÜRESİ

1 saat

Biber Salçası Tarifi İçin Malzemeler

 • 5 kilogrametli kapya biber
 • 500 gramacı sivri biber (arzuya göre)
 • 3 yemek kaşığıkaya tuzu

  Saklamak için:

 • 1/2 su bardağıayçiçek yağı

Biber Salçası Tarifinin Püf Noktası

Biber salçası yapımında kullandığınız etli kapya biberlerin körpe olmasına dikkat edin. Tohum ve sap kısımlarını dikkatli bir şekilde ayıklayın.Kısık ateşte kaynattığınız salça karışımını dibinin tutmaması için uzun saplı tahta bir kaşık yardımıyla karıştırın. Metal kaşık kaynayan salçanızın kıvamını sulandıracaktır.Salça yapımında sofralık tuz yerine (salçayı sulandırır) kaya tuzu kullanmayı tercih edin. Tuz miktarını damak tadınıza göre ayarlayın. Tuz, salçanın uzun süre bozulmadan saklanmasını kolaylaştırır. Bu yüzden tuz eklemekten korkmayın. Beş kilogram etli kapya biber ortalama 50-75 gram kaya tuzunu kaldırır.Salça kavanozunun üzerini sıvı yağ ya da eritilmiş tereyağıyla kaplayın. Salçanın havayla temasını kesin ve buzdolabında bozulmadan uzun süre dayanmasını sağlayın.Salça kavanozlarını kaynar suda uzun süre kaynatıp dezenfekte edin. Kapaklarının temiz ve zedesiz olmasına dikkat edin.Yaz sonuna doğru kullandığınız etli biberler ne kadar lezzetliyse hazırladığınız salça da o oranda lezzetli olacaktır.5 kilogram etli biberden ortalama 750 gram-1 kg. arası domates salçası elde edebilirsiniz.

Biber Salçası Tarifinin Pişirme Önerisi

Kıvam verdiğiniz ve temiz cam kavanozlarda muhafaza edeceğiniz salçayı; tane karabiber, sarımsak ve ayıklanmış taze kekik yaprakları çeşnilendirebilirsiniz.Tarifte yer alan iki kurutma yöntemine ek olarak biber salçalık püre karışımının suyunu aralarda karıştırarak fırında da çektirebilirsiniz.

Biber Salçası Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Bol suda yıkadığınız etli kapya biberleri ve salçaya acılık vermesi adına kullanacağınız acı sivri biberlerin sap kısımlarını bıçak yardımıyla kesin. Çekirdekleri kısımlarını çıkartın.

 2. Zedesiz ve etli biberleri gelişigüzel iri parçalar halinde doğrayın. Aralarına az miktarda kaya tuzu serperek derin ve kapaklı bir tencereye yerleştirin. Çok az sıcak su ilavesiyle kapağı kapalı tencerede 20 dakika kadar pişirin.

 3. Biberlerin haşlama suyunu çorba gibi farklı tariflere lezzet katması için ayrı bir yere süzdürün.

 4. Daha özlü ve pürüzsüz kıvamlı bir salça elde etmek için tel süzgeçten geçirdiğiniz biberlerin kabuk (posa) kısımlarını kullanmamak üzere bir kenara ayırın. Diğer bir yöntem kısa süre haşlanan biberleri el mikseri yardımıyla püre haline getirin.

 5. Hazırladığınız biber püresini salçaya dönüştürmek için iki seçeneğiniz var. Birinci yöntem biber püresini güneşte bekletip fazla suyunu çektirmek.

 6. Bu yöntemde tadına bakarak kaya tuzu eklediğiniz biber püresini geniş tepsilere alın. Tepsileri toz vb. çevresel faktörlerden etkilenmeyecek bir şekilde güneşte bekletin. Tahta bir kaşıkla günde iki kez karıştırıp fazla suyunu çektirin (Bu yöntem günler sürebilir ve bulunduğunuz iklim koşulları salçanın tat, renk ve kıvamında etkili olur).

 7. Kapağı sıkıca kapanan, temiz ve kuru kavanozlara aldığınız biber salçasını ters çevirip bir gece bekletin. Güneş almayan ve kuru bir yerde muhafaza ettiğiniz biber salçasını, bir kez açtıktan sonra üzerine bozulmaması ve uzun süre dayanması için ikinci bir kapak vazifesi görecek sıvı yağ döküp kavanozun kapağını sıkıca kapattıktan sonra buzdolabında muhafaza edin.

 8. İkinci yöntem: Kaynatma. Elde ettiğiniz biber püresini derin bir tencereye alıp kısık ateşte, suyunu çekene kadar kaynamaya bırakın. Dibinin tutmaması ve sıçramaması için tahta bir kaşık yardımıyla aralarda karıştırmayı unutmayın.

 9. Suyunu çeken ve kıvam alan biber salçasını sıcakken önceden kaynatılmış temiz ve kuru kavanozlara aktarın. Kapaklarını sıkıca kapatın. Ters çevirip bir gece bu şekilde bekletin. Bir kez açıp kullanmaya başladıktan sonra üzerine sıvı yağ döküp kapağı kapalı şekilde buzdolabında muhafaza edin.

Biber Salçası Tarifinin Servis Önerisi

Dilerseniz kahvaltlıklık olarak zeytinyağının içine bir kaşık ilave ederek servis edebilirsiniz.

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?