Şıklığı ve Doyuruculuğu Sayesinde Yılbaşı Sofranıza Sınıf Atlatacak 12 Tavuk Yemeği Tarifi

yemek.com
Zeynep Çetin
Yemek yemediğim zamanları, ne yiyeceğimi düşünerek değerlendiririm.
Zeynep Çetin
253994 takipçi2056 içerik

Sıkça Yenen Konular

Cemre Özgüzel
Ağustos 1, 2019
Zeynep Çetin
Ağustos 26
Cemre Özgüzel
Eylül 2
Zeynep Çetin
Ekim 7, 2019

Yılbaşı akşamını evde geçirecekseniz ama her zaman hazırladığınızdan daha farklı, daha özel sofralara imza atmak istiyor, sevdiklerinizin yüzünde önce bir şaşkınlık, hemen ardından da memnuniyet dolu bir gülümseme görmek istiyorsanız çok doğru yere geldiniz demektir.

Her zaman yaptığınız o tavuk sote tarifini yine yaparsınız ama şimdi onu bir kenara bırakın. Çünkü bu kez ondan çok daha değişik ve özel tavuk tariflerine uzanıyoruz!

Yeni yıl dendiğinde akla ilk gelen isimlerden biri hindi olsa da onu sevmeyenlerin sayısı hiç de az değil, bunu kabul edelim diyor ve sizi hemen hemen herkesin bayıldığı tavuk eti ile hazırlayabileceğiniz, ziyafet sofralarına yakışır tariflerle baş başa bırakıyoruz.

2020, şimdiden herkes için mutluluk ve huzur dolu geçsin!

 • Yılbaşı tavuğu

Yılbaşı hindisini aratmayacak ihtişamıyla sofraya bütün bir tavuk koymak, tüm misafirlerinizi yeteneklerinize, el lezzetinize hayran bırakmak isterseniz sizi hemen böyle alabiliriz.

Nar gibi kızartmanın tüm püf noktaları burada: Yılbaşı tavuğu tarifi

 • Fırında soslu tavuk

"Bütün tavuk kullanmama gerek yok, ben tavuğun en sevdiğim kısımlarını devreye sokmak istiyorum" derseniz malzemeleri hazırlayın, hemen başlayalım. Muazzam sosu sayesinde dışı nar gibi kızarsın, içiyse yumuşacık kalsın.

Nefis patatesler de ona eşlik etsin: Fırında soslu tavuk tarifi

 • Tavuk kapama

Eğer yılbaşı akşamı için tüm sevdiklerinizi akşam yemeğine davet ettiyseniz size doyurucu bir ana yemek lazım demektir. İşte aradığınız o tarif tam karşınızda.

Pirinç sayesinde çok doyurucu oluyor, tadı damakta kalıyor: Tavuk kapama tarifi

 • Tavuk çökertme

Klasik çökertme kebabından ilham aldık, onu tavukla hazırlayarak hem daha pratik hem de çok daha ekonomik bir hale getirdik. Çıtır çıtır patatesler ve nefis yoğurt sosla gelsin sofraya.

Tek tabakta dev bir menü duruyor adeta: Tavuk çökertme tarifi

 • Tavuk rosto

Genel olarak "tavuğun en lezzetsiz, en kuru kısmı" olarak anılan tavuk göğsüne hak ettiği değeri artık veriyor, 2020 itibariyle onu en lezzetli yemek tariflerinin içinde sık sık kullanıyoruz. Çünkü doğru bir tarifle tavuk göğsü de çok lezzetli, yumuşacık bir hale gelebilir aslında.

İşte bu kadar kolay: Tavuk rosto tarifi

 • Fırında patates püreli tavuk sote

En başta "Her zaman yaptığınız tavuk sote tarifini unutun" dedik ama siz yine de tavuk sote yapmak ister ya da en az onun kadar kolayca hazırlayabileceğiniz bir tarif ararsanız bu reçeteyle klasik tavuk soteyi unutturacak bir lezzete imza atabilirsiniz.

Böylesi çok daha lezzetli ve şık: Fırında patates püreli tavuk sote tarifi

 • Tavuklu klukuşa

Tavuk eti severler için en lezzetli alternatiflerden biri kuşkusuz tavuk kanat almak ve onları mis gibi kızartmak ama mademyılbaşı sofrası hazırlıyoruz, onu da farklılaştıralım, şöyle çok daha özel sunumlu, çok daha doyurucu bir lezzete dönüştürelim.

Bosna-Hersek'ten sofralarımıza: Tavuklu klukuşa tarifi

 • Piliç topkapı

Kemiksiz tavuk kalçalarının içini enfes bir iç pilavla dolduruyor, sosunu da eksik etmiyoruz. Kalan tüm iş fırında.

Sonu lezzet, sonu mutluluk: Piliç topkapı tarifi

 • Tavuklu bohça kebabı

Konuklarınıza ikram edebileceğiniz, içi sürprizlerle dolu en lezzetli hediye o olacak. Kokusu ve görüntüsüyle herkesin iştahını en az ikiye katlayacak bu bohçalar, ilk lokmasıyla ziyafeti yaşatacak.

Yılbaşı sofranızı çölene dönüştürecek: Tavuklu bohça kebabı tarifi

 • Tavuk incik

Düdüklü tencerelerinizi ne zamandır beklettiğiniz o mutfak rafından çıkarın ve hemen masanın üzerine alın. Bu kez işin büyük kısmı onda.

Yumuşacık olsun, tam kıvamında pişsin: Tavuk incik tarifi

 • Tavuk pirzola

Eğer çok fazla malzeme kullanmadan, kolay bir şekilde hazırlayabileceğiniz bir tavuk yemeği arayışındaysanız pratik marinasyonuyla efsane bir lezzete kavuşacak, adeta mangal keyfi yaşatacak bu tarifi deneyebilirsiniz.

Kışın ortasında mangal yapmak gibi: Tavuk pirzola tarifi

 • Fırında bütün tavuk

"Ben bütün tavuk yapmak istiyorum ama daha klasik bir tarif arıyorum" derseniz en başta verdiğimiz yılbaşı tavuğundan farklı olarak bol patatesli ve daha klasik bir şekilde hazırladığımız bu tarifimizi de deneyebilirsiniz.

Onun her hali mis: Fırında bütün tavuk tarifi

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?