mydearkitcheninhelsinki.com

Hiç Sorun Yaşamayın Diye: Mercimek Köftesinin Kıvamı Tutmazsa Ne Yapılır?

Favorilerime
Ekle

Altın günlerinin, çay saatlerinin vazgeçilmez lezzetlerinden biri mercimek köftesi tarifi! Yanına çay ya da ayranla, bol bol yeşillik, limon ya da nar ekşisiyle, küçük büyük herkesin yemelere doyamadığı lezzetlerden. Namı tüm dünyaya ülkemizde yayılan bu lezzetin yapım aşaması aslında çok kolay. Ancak dikkat edilmesi gereken birkaç püf noktası var. Bazen bardak ölçüsünü şaşırıyor, bu püf noktalarına dikkat etmiyoruz. O durumlarda da mercimek köftesinin kıvamı hiç beklediğimiz gibi olmuyor.

Gelin mercimek köftelerimizin kıvamında hiçbir sorun yaşanmaması için tüm püf noktalarını birlikte öğrenelim. Olası bir sorunda yapmanız gereken kurtarma yöntemlerini de anlatalım. Şimdiden ellerinize sağlık!

Mercimek köftesi yapmanın püf noktaları

Mercimek köftesi yapmanın en önemli püf noktalarının başında mercimek ve su oranını iyi ayarlamak geliyor. Mercimekleri ne çok yumuşacık olana kadar pişirin ne de çok sert bırakın. Suyunu fazla fazla koyup, bunu en başında farkederseniz de mutlaka suyunu azaltın. Pişen mercimeklerin tüm sularının bitmemesine özen gösterin. Aksi takdirde bulgurlar su çekemez ve tam kıvamında şişmezler. Bulgurun şişebilmesi için mercimeklerin hafif sulu bir şekilde bırakılması gerekiyor.

Sulu bırakılan mercimeklere ıslatılmamış ince bulguru ilave edin. Öncesinde bulgurunuzu ıslatırsanız mercimeklerin içerisinde şişmez ve beklediğiniz kıvamda olmaz. Bulgur ve mercimek oranını da doğru ayarlanması mühim. Bunlar da tamamsa işin en önemli kısmına geldi sıra. Zeytinyağlı salçalı sosunun yapımına. Bu aşamada yağını az koyarsanız köfteniz dilediğiniz gibi tutmayabilir, çok koyarsanız hem kıvamı cıvıklaşır hem de tadı ağırlaşır. Bu nedenle bu aşamada belirtilen tarife uymanızı öneririz. Koyacağınız yeşillikleri de mercimekli harcınız biraz ılıdıktan sonra koyun ki yeşillikleriniz içinde canlı canlı renklerde kalsınlar.

Mercimek köftesinin kıvamı tutmazsa ne yapılır?

Diyelim ki bunca emeğe ve dikkata rağmen mercimek köfteleriniz beklediğiniz kıvamda olmadı. Suyunu fazla ya da yağını fazla koyduğunuzda, mercimek ve bulgur oranını doğru ayarlayamadığınızdan ötürü böyle bir sorunla karşılaşmış olma ihtimaliniz yüksek. Bu nedenle eğer harcınız çok yumuşaksa lezzeti de yağlıysa, bir miktar bulguru ölçerek sıcak sudan geçirin. Ardından harca ilave edin. Eklediğiniz bulgur fazla suyunu ve yağını çekecek, kıvamını güzelleştirecektir.

Diğer bir önerimiz ise içerisine haşlanmış patates koymanız. Haşlanmış patates de fazla yağını ve suyunu çekerek mercimek köftesine şahane bir kıvam verecektir. Bu sayede mercimek köfteleriniz lezzetli bir şekilde sofraya konmaya hazır hale gelir ve emekleriniz de boşa gitmemiş olur. Patatesli mercimek köftesinin tarifi de enfestir! Şimdiden ellerinize sağlık diyor ve sizi tam kıvamında mercimek köftesi tarifimiz ile baş başa bırakıyoruz. Buyursunlar...


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?