Fırında Soslu Lokum Tarifi

Ana Yemeğinden Tatlısına Borcamda Misler Gibi Pişirebileceğiniz 11 Nefis Tarif

Favorilerime
Ekle

Şimdilerde pek yaygın olmasa da geçmişte, özellikle 90'larda pek bir modaydı borcamlar, malumunuz. Yeni bir eve taşınanlara ya da evlenen çiftlere ellerimizde borcamlarla gittik hep, şimdi bile hepimizin evinde mutlaka çeşit çeşit borcam bulunmasının temellerini ta o zamanlar attık.

Öyle ki asıl adı borcam değil, ısıya dayanıklı cam kap olmasına rağmen, Borcam markasının adıyla anmaya başladık bu kapları. Hal böyle olunca, onlarda neler pişirebiliriz, herkes bilsin, herkes borcamlarını doya doya değerlendirsin istedik.

Borcam kullanarak sınırlı sayıda yemekler yapıldığını düşünüyorsanız bu tarifleri gördükten sonra her gün borcam kullanmak isteyebilir, "Bu tarif borcamda da yapılır mı acaba?" gibi sorularınıza doğrudan cevap bulabilirsiniz.

Unutmadan, borcamlarının ömrünü uzatmak ve onu layıkıyla kullanmak isteyenleri Borcamı Daha Uzun Süre Kullanabilmek İçin Öğrenmeniz Gereken 8 Mühim Bilgi yazımıza da alabiliriz.

Nereden baksan bir ana yemek: Kıymalı milföy tart

Biz ona börek dedik ama nereden baksanız bir ana yemek sayılabilecek bir börek olur kendisi. İster altın günlerinde misafirleri şaşırtmak için değerlendirilir ister öğle ve akşam yemeklerinde sofradaki yerini alıverir.

Borcamdan çıkardığınız gibi, sıcak sıcak yiyiniz: Kıymalı milföy tart tarifi

Borcamın uzatmalı sevgilisi: Kremalı mantarlı fırın makarna

"Borcamda ne pişirsem?" diye düşünürken akla ilk gelen isimlerden biri fırın makarna oluyor. Hal böyle olunca borcamın en sık bir araya geldiği lezzet de o oluyor. Ama bu kez o hep yaptığınız tarifi değiştiriyor, beşamel sosu dışarı alıp farklı bir sosu oyuna sokuyoruz.

Nefis oluyor nefis: Kremalı mantarlı fırın makarna tarifi

Beşamel sosu sebzelere sakladık: Fırında beşamel soslu sebze ruloları

Fırın makarnayı beşamelli yapmadık çünkü o enfes sosu bu kez sebzeler için hazırladık. Patates, kabak ve havuç rulo rulo olup borcama yerleşti, üzerine gelen enfes beşamel sosla lezzeti en az ikiye katlandı.

Borcam bile böyle bir tarifte olmaktan mutlu: Fırında beşamel soslu sebze ruloları tarifi

Adı üstünde: Fırında soslu lokum

Borcamda pişip sofraya tam da adı gibi lokum tadında çıkan, ağızda enfes bir tat bırakıp midede şenlik yaratan bir tarif bu.

Fazla söze gerek yok: Fırında soslu lokum tarifi

Bir yemekten beklenecek her şey onda: Fırında tavuklu türlü

Sebze deseniz var, et de eksik olmamalı diye düşünseniz o da var. İşin içine bir de misler gibi eriyen kaşar peyniri ve çeşit çeşit baharat da eklenince değmeyin keyfimize.

Bu tarif bağımlılık yapar: Fırında tavuklu türlü tarifi

Köftesiz asla: Salçalı köfte

Köfteyi bu kadar çok severken onu borcamla buluşturmadan bu listeyi bitirecek değildik. Neredeyse tüm işi borcam ve fırına bıraktık, salçayla köftenin lezzetine lezzet kattık.

Her gün yeseniz bıkmazsınız: Salçalı köfte tarifi

Lezzete kat çıktık: Fırında kıymalı patates püresi

Kıymayı da patatesi de her haliyle çok severken, onların birlikteliğini her türlü tarifte misler gibi kullanabilecekken şöyle bir lezzeti borcama taşımasak, fırına atmasak eksik kalırdı.

Eksik kalsın istemeyiz, bilirsiniz: Fırında kıymalı patates püresi tarifi

Böyle bir pratiklik, böyle bir lezzet yok: Siron

Bugüne kadar belki de hiç denemediğiniz ama deneyince müptelası olacağınızdan emin olduğumuz bir tarif var sırada. Onu deneyenler ne demek istediğimizi anladı bile.

Yazılı tarif derseniz, sizi hemen şöyle de alabiliriz: Siron tarifi

Sıra geldi tatlı yapmaya: Apple crumble (Elmalı kırıntı turta)

Borcamda lokum gibi etler pişer, makarnalar en lezzetli hallerine kavuşur da tatlı yapılmaz mı? Üzerinden sağlık akan, elması, tarçını, yulaf kepeği, ceviz içi bol enfes bir turta var sırada.

Kalorisi az, lezzeti dev: Apple crumble (Elmalı kırıntı turta) tarifi

Bayat ekmekler değerlensin: Ekmek tatlısı

Bayatlayan ekmekleri israf etmeyi hiç sevmeyen insanlar olarak, onları bu kez kruton yaparak yetinmeyelim, şeftaliden de destek alıp enfes bir tatlıya dönüştürelim dedik.

İtiraf ediyoruz, tahmin ettiğimizden bile enfes oldu: Ekmek tatlısı tarifi

Yazın en ekşimtrak ama en tatlı misafiri: Vişneli tart

Vişneli Tart Tarifi

Vişneli Tart Tarifi

Hazır yaz gelmiş, hazır vişneler tezgahlara çıkmış... E evde de çeşit çeşit borcam sıra sıra durduğuna göre... Ne duruyoruz, tart yapsak ya...

Bu ne güzellik efendim: Vişneli tart tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?