borcam-hakkinda-onemli-bilgiler1

Borcamı Daha Uzun Süre Kullanabilmek İçin Öğrenmeniz Gereken 8 Mühim Bilgi

Favorilerime
Ekle

Aslında ısıya dayanıklı bir cam markası olan "Borcam", o kadar yaygınlaştı ki artık bu ürünü markanın adıyla anar olduk. Peki, nasıl bu kadar ünlü oldu? Çünkü yıllar yılı, özellikle de yeni evlenen çiftlere hediye ettik biz bu borcamları ya da bize hediye edildi.

Sonunda da hepimizin evi istesek de istemesek de borcamlarla doldu. Bu kadar borcamımız varken onlara hak ettikleri değeri verelim, nasıl kullanıldıklarını öğrenelim ki bol bol kullanalım istedik.

Yıllara meydan okuyarak popülaritesini koruyan borcamlarımızı uzun zaman kullanabilmeniz için bunları bilelim diyor ve başlıyoruz.

En güzel ve en uygun borcamlar ise burada.

Borcamı fırına koyacaksanız, koymadan önce oda sıcaklığında olmasına özen gösterin

borcam-hakkinda-onemli-bilgiler1

Hem soğuk hem de sıcağa karşı oldukça dayanıklı olan borcamların uzun ömürlü olmasını istiyorsanız buzdolabından ya da derin dondurucudan çıkardığınız borcamı, doğrudan fırına atmayın. Önce bir bekleyin kendine gelsin, oda sıcaklığına yakın bir sıcaklığa ulaşsın.

Borcamın içindeki yemeği, mikrodalga fırında ısıtacaksanız kapaksız bir şekilde yerleştirin

borcam-hakkinda-onemli-bilgiler2

Kapağın kapalı olması ve ortamın sıcaklığının gitgide artacak olması borcamınızın kapağına da alt kısmına da geri dönüşü olmayan zararlar verebilir.

Bu kapağın dışında mikrodalga fırınlar için özel olarak üretilmiş plastik kapaklardan varsa kapaklı da gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz tabii.

Cam seramik ocaklarda doğrudan kullanılabilen borcamları gazlı ocaklarda kullanırken alev dağıtıcı olmasına dikkat edin

borcam-hakkinda-onemli-bilgiler4

Alev dağıtıcı ne diyecek olursanız, neredeyse bütün ocaklarda bulunan ve alevin yuvarlak dağıtıcının her yanından küçük parçalar halinde çıkmasını sağlayan bir aparat. Borcamı doğrudan ateşin üzerine koymak sakıncalı olduğundan bu aparatın olmasına özen göstermeniz gerekiyor.

Borcamı ocağın üzerinde tencere gibi kullanacaksanız en başta ocağın altının kısık olduğundan emin olun

borcam-hakkinda-onemli-bilgiler3

Çünkü borcamınız ani ısı değişimlerine sık sık uğrarsa uzun ömürlü olmayacaktır. Bu yüzden, yüksek ateşte yapmanız gereken yemekler için bile önce altının kısık olmasına özen gösterin. Bir süre geçtikten sonra altını açıp verdiğiniz sıcaklığı arttırabilirsiniz. Ancak yine de sıcaklığı çok arttırmayın. Hem zaten kısık ateşte yemekler çok daha güzel oluyor.

Borcamı ızgara üzerinde kesinlikle kullanmayın

borcam-hakkinda-onemli-bilgiler7

Borcamın doğrudan ateşle temas etmemesi gerektiğinden ızgara gibi çok yüksek ısılı araçlarda borcam kullanmak, borcamın hasar görmesine ve uzun süre kullanılamamasına neden olur. Kısacası, borcamınıza yazık etmeyin, pişireceğiniz yemeği doğrudan ızgaraya yerleştirin.

Borcamı temizlerken bulaşık teli, sert sünger ya da iri taneli bulaşık deterjanları kullanmayın

borcam-hakkinda-onemli-bilgiler5

Misler gibi beşamel soslu yemeklerinizi borcamda bir güzel yapıp yediniz. Ama her şey bitti mi, hayır. Borcamınızı temizlerken bulaşık teli, temizlik tozu gibi zarar verebilecek şeyler var, işte bunlardan kaçının. Çünkü borcam biraz daha zarif davranılmayı hak ediyor. Cam temizlemek için özel olarak üretilen süngerleri kullanabilirsiniz mesela.

Sıcak ve soğuk dengesini iyi ayarlamanız gerektiğinden kullandığınız zemine ve beze dikkat edin

Şeftalili Ekmek Tatlısı Tarifi

Şeftalili Ekmek Tatlısı Tarifi

Fırından borcam içinde bir yemek çıkaracaksanız kuru bir bez kullandığınızdan emin olun. Sırf sıcak olduğu için kullanacağınız ıslak bir bez, eliniz için doğru karar olsa da borcamınızın geleceği için hiç de doğru olmayacaktır. Aynı şekilde sıcak borcamlarınızı asla doğrudan soğuk ya da ıslak bir zemine bırakmayın. Aksi halde borcamınız üzerinde çatlaklar meydana gelir.

En önemlisi, üzerinde küçük de olsa çatlaklar gördüğünüz borcamlarınızı asla kullanmayın

borcam-hakkinda-onemli-bilgiler6

Olur ya bugüne kadar pek de umursamadığınız çatlaklar vardır borcamlarınızın üzerinde. İşte onları umursayın ve o borcamı yavaşça yerine bırakın. Çünkü çatlak borcam, aslında ısıya o kadar da dayanıklı bir borcam olmuyor artık. Olmadık bir anda kırılma tehlikesi çok yüksek hale gelen çatlak borcamlarınızı kenara ayırmanız çok daha sağlıklı.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?