Her "Esmiyor" Dediğinizde İçinizi Ferahlatmaya Hazır 12 Soğuk Tatlı Tarifi

Favorilerime
Ekle

Bu yaz, iyi sıcak yaptı. O sırada da olan bize oldu tabii. Şişeler dolusu soğuk su içsek de serinleyemedik, ne kadar çok sevsek de ağır geldiği için güzelim yemekleri yiyemedik.

"Esmiyor" diye hüzünden hüzne koştuğumuz, sıcaklardan kavrulduğumuz, alnımızdan terin eksik olmadığı şu günlerde ne iyi gider diye düşündük, soğuk soğuk yiyip içimizi ferahlatabileceğimiz tatlılardan destek istedik.

Mevsime en uygun tariflerimiz de bu gidişata bir son vermek için koştular geldiler sağ olsunlar.

İşte karşınızda efil efil esen bir rüzgar yüzününüze vuruyormuşçasına sizi serinletecek, içinizi ferahlatacak, en çok da damağınıza şenlik olacak tatlı tariflerimiz...

Şimdiden afiyet, bal, şeker olsun.

Damla sakızlı sütlaç tarifi

Klasik sütlaç tarifini biraz farklılaştırıyor, fırında sütlacın önünde saygıyla eğilerek bu kez onu damla sakızla buluşturuyoruz. Kokusu bile ayrı bir ferahlık veriyor.

Damaklarda bıraktığı bu ferahlık tüm yaz mutlu etmeye yetiyor: Damla sakızlı sütlaç tarifi

Tavuk göğsü tarifi

Sütlaçtan söz etmişken, soğuk soğuk yemeye doyamadığımız tavuk göğsünü anmamak, şöyle enfes bir tarifini vermemek olmaz.

Üstelik bu kez yalancı değil, gerçek: Tavuk göğsü tarifi

Kavunlu sorbe tarifi

Kabul, kavunu şöyle buz gibi yemek de apayrı bir keyif ama biz bu kez onu yalnız bırakma taraftarı değiliz. Su ve limon suyuyla buluşan kavunun nasıl efsaneleştiğini görünce siz de bize hak vereceksiniz zaten.

En sevdiğiniz dondurmayı bile unutturur: Kavunlu sorbe tarifi

Çikolata soslu parfe tarifi

30 dakikada pratik bir şekilde hazırlanıyor, herhangi bir pişirme uğraşı olmadığından hazırlaması bile ferahlık veriyor. Buzdolabından çıkıp dilim dilim tabaklara sıralandığındaysa...

"Mutluluğun tarifi işte bu" dedirtiyor: Çikolata soslu parfe tarifi

Bici bici tarifi

Bu kez serinlik Akdeniz'den, özellikle de Adana'dan geliyor. Akdeniz'in güzide şehirlerinde afiyetle yenen bu güzeller güzeli, aslında her mutfağa girmeyi öyle çok hak ediyor ki...

Mutfağınızda yer açın ona: Bici bici tarifi

İrmik tatlısı tarifi

İrmiğin sütle buluştuğu bu nefis tatlı, irmiği kullanabileceğiniz en hafif, en nefis tariflerinden biri aslında. Bir porsiyonu asla yetmez, baştan söyleyelim.

9 kaşık tatlısı da denir: İrmik tatlısı tarifi

Kurabiyeli sandviç dondurma tarifi

İlk gördüğünüzde "Aa çocuklar çok sever bunu" diye düşüneceksiniz, tahmin edebiliyoruz. Ama kabul edelim, böyle bir lezzeti görünce sevinmeyecek kimse yok aslında. Tam da o "7'den 77'ye" dediklerinden.

Her damağa uygun: Kurabiyeli sandviç dondurma tarifi

Çilekli sorbe tarifi

Yukarıda kavunla hazırlayabileceğiniz nefis bir sorbe tarifimiz var. Ama onu çilekle de hazırlayabileceğinizi bilin istedik, rengiyle kalp çalan bu güzeller güzeli sorbeyi hazır ettik.

Nefis oldu nefis: Çilekli sorbe tarifi

Banana split tarifi

"5 dakikada şipşak bir tatlı hazırlamak nasıl mümkün olabilir ki?" demeden önce banana split'le tanıştıralım sizi.

Kolaylığın da bu kadarı: Banana split tarifi

Vişne kompostosu tarifi

Tanelerini yüzünüzü ekşite ekşite ama bir o kadar da zevkle yiyebileceğiniz, suyunu ise ferah ferah afiyetle içeceğiniz buz gibi bir kompostodan söz ediyoruz.

Fazla söze gerek var mı: Vişne kompostosu tarifi

Chia tohumlu çilekli yoğurt tarifi

Beslenmesine dikkat edenlerin, diyet yapanların da gönül rahatlığıyla yiyebileceği bir tarif arıyorsanız sizi hemen böyle alabiliriz. Yoğurdun en tatlı, en sağlıklı hali karşınızda.

Her gün, her an yenebilir: Chia tohumlu çilekli yoğurt tarifi

İmam sarığı tarifi

İmam Sarığı Tarifi

İmam Sarığı Tarifi

Yapımı bolca emek istiyor ama verdiğiniz tüm emeği misliyle size lezzetiyle geri veriyor. Her lokması ayrı bir enfes bu güzeller, porsiyonluk mutluluklar sunuyor.

Serinliğin en şık hali: İmam sarığı tarifiDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?