Nohutlu Fette Tarifi

Sofraların Vazgeçilmezi Baklagillerin Lezzetiyle Dolu 18 Proteini Bol Tarif

Favorilerime
Ekle

Pilav üstü kuru sevdalılarını, sofrada dumanı üstünde nohut yemeği ve turşu oldu mu o sofradan bir türlü kalkamayanları, mercimeğin her türlüsüne ayrı bayılanları, sözün kısası baklagil yemeklerini seven herkesi böyle alalım hemen.

Misler gibi turşularımızı bugünler için kurmamış mıydık zaten? Hadi, çıkarın turşuları, hazır edin baklagillerin başrolde yer aldığı bu yemekleri.

İnsan böyle mis kokulu sofraların kurulduğu sıcacık bir yuvadan başka ne ister ki? Hadi buyurun, tüm sevdiklerinizle, ağız tadıyla kurup afiyetle yiyeceğiniz sofralarda buluşmanız dileğiyle...

Küçük bir not: Anne eli değmiş gibi kuru baklagil yemekleri yapmak için bilmeniz gerekenleri anlattığımız şu yazımıza ve baklagillerin en bilinen, en yaşanan yan etkilerinden gaz sorununa çözüm olacak önerilerimizle dolu şu listemize de bir göz atın deriz.

 • Kuru fasulye tarifi

Baklagil deyince, pilavın yanına yakışan deyince ilk akla gelen olan kuru fasulyeyi en temel haliyle şuracığa bırakıyoruz. Bunu yapmayı bilenin elinden pastırmalısı da etlisi de gelir zaten.

Pilav mesut olur: Kuru fasulye tarifi

 • Etli kuru fasulye tarifi

Kuru fasulyenin en temel tarifini verip gidecek değiliz tabii. Onun kendine has lezzetini kırmızı etle taçlandırınca ortaya nasıl evlere şenlik, damaklara ziyafet bir lezzet çıkıyor, ondan da bahsedeceğiz.

Olay tam olarak şöyle gerçekleşiyor: Etli kuru fasulye tarifi

 • Nohut yemeği tarifi

Kendisi kuru fasulye kadar popüler değil belki ama yapınca da tabak tabak yemeden durulamayanlardan. Yanında mis gibi turşu varsa hele, kalkamazsın onun olduğu sofradan.

Daha çok yapın, hep yapın: Nohut yemeği tarifi

 • Yeşil mercimek yemeği tarifi

Et yemeklerini aratmayacak kadar çok proteini ve efsane lezzetiyle yeşil mercimek de sofralarımızın olmazsa olmaz baklagillerinden. Onu en lezzetli ve pratik şekilde hazırlamanın yoluysa bu tarifte sizi bekliyor.

İyi ki var: Yeşil mercimek yemeği tarifi

 • Nohutlu fette tarifi

Baklagillerle yapabileceği farklı yemekler keşfetmek isteyenleri Levant mutfağından çıkıp gelen bu nefis lezzetle tanıştırmak isteriz. Tahinli-yoğurtlu nefis sosun nohut ile olan uyumuna bayılacaksınız.

Bir kez deneyen sık sık yapmaya başlıyor: Nohutlu fette tarifi

 • Piyaz tarifi

O, bir kuru fasulye güzellemesi, o mis gibi ızgara köftelerin en lezzetli eşlikçisi, o sofraların en nefis tamamlayıcısı...

Karşınızda: Piyaz tarifi

 • Mercimek mantı tarifi

Sadece mercimekle dahi yapabileceklerimizin sınırı yokken biz nasıl baklagilleri sevmeyelim ki? Baksanıza, yeri geliyor, mis gibi bir mantı lezzetine bile ulaşabiliyor.

İlk fırsatta denemelisiniz: Mercimek mantı tarifi

 • Maş fasulye favası tarifi

Mutfaklarımıza son yıllarda daha sık konuk olmaya başlayan maş fasulyesi, baklagillerle yapılan klasik tencere yemeklerinden daha farklı tatlar denemek isteyenler için ideal.

Sunumu şık, lezzeti efsane: Maş fasulye favası tarifi

 • Bezelye yemeği tarifi

Tazesini ayrı bir seviyor olsak da tüm yıl yemek için buzluklarımızdan eksik etmediğimiz, gerekirse konservesini dahi aldığımız ya da yaptığımız bezelye, şimdi en lezzetli ve en bizden haliyle karşınızda!

Patates ve havucuyla o bir harika: Bezelye yemeği tarifi

 • Yeşil mercimek çorbası tarifi

Yeşil mercimeğin tüm şifasını eriştenin doyuruculuğu ile birleştirdiği bu çorba, ana yemek gibi tüketeceğiniz lezzetlerin başında geliyor.

Çünkü bir kasesi sağlıkla doymaya yetiyor: Yeşil mercimek çorbası tarifi

 • Narlı kuru börülce salatası tarifi

Görüntüsü fasulyeye çok benzeyen, onun minik hali gibi duran bir börülcede sıra. Kendisi salataya dahil olup sağlığınıza destek vermeye, midenize afiyet olmaya geldi.

Damaklar şen, mideler mutlu: Narlı kuru börülce salatası tarifi

 • Börülce pilaki tarifi

Börülceyle misler gibi bir pilaki hazırlamak da mümkün. Üzerine ilave edeceğiniz bol limon suyuyla her türlü ana yemeğin en lezzetli eşlikçisi olur o.

Sofralara farklılık: Börülce pilaki tarifi

 • Mantarlı ıspanaklı nohut yemeği tarifi

Nohut yemeği dediğin öyle tek başına nohutlardan oluşacak, hadi bilemedin içine bir parça et girecek diye bir kural yok ya. Farklılıklara da açık olmalı.

Proteini göklerde: Mantarlı ıspanaklı nohut yemeği tarifi

 • Bulgurlu yeşil mercimek salatası tarifi

Baklagiller iyi hoş ama suyuna ekmek banmadan, yanında pilav yemeden olmuyor mu acaba diye düşünenlere, sadece yazın değil dört mevsim formuna dikkat edenlere doyarken hafiflik de veren salatamızla cevap veriyoruz.

Yeşil mercimeğin gücüne inanın: Bulgurlu yeşil mercimek salatası tarifi

 • Barbunya pilaki tarifi

Börülceden olur da barbunyada olmaz mı hiç? Aksine, en lezzetlisi barbunya ile yapılır diyor ve sizi lokum gibi pişen barbunyalarla hazırlanan bu nefis pilaki tarifine doğru alıyoruz.

Barbunyadan asla vazgeçmiyoruz: Barbunya pilaki tarifi

 • Zeytinyağlı fava tarifi

Bakla öyle herkes tarafından çok sevilen bir baklagil değil ne yazık ki. O yüzden onu, en güzel haliyle çıkardık karşınıza.

Artık herkes severek yesin istedik: Zeytinyağlı fava tarifi

 • Sucuklu kuru fasulye tarifi

Bu kez kuru fasulyeyi güveçte yapalım, içinden de bayıla bayıla yediğimiz sucukları eksik etmeyelim. Ağızda dağılan kuru fasulye tanelerine eşlik eden sucuklar, size bambaşka bir lezzet yaşatacaklar.

Çünkü birlikte çok daha güzel oldular: Sucuklu kuru fasulye tarifi

 • Üç fasulye salatası tarifi

Üç Fasulye Salatası Tarifi

Üç Fasulye Salatası Tarifi

Kuru fasulye mi, barbunya mı diye karar veremediysen, verme. Meksika fasulyesini de ekle listene, misler gibi bir salata yap kendine.

Neden vazgeçmek zorunda olasın ki: Üç fasulye salatası tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?