Kendi Peynirini Yapmak İsteyenler Buraya: Peynir Mayası Nasıl Yapılır?

Favorilerime
Ekle

Peynir böreklerin içine girdi mi tadına tat katar, makarna tariflerinin olmazsa olmazlarındandır. Kahvaltı sofralarının baş tacı, ana yemeklerin de son lezzetli dokunuşudur. Salatasından mezesine, tatlısından poğaçasına hemen hemen tüm tariflerde peynirin bir çeşidi mutlaka kullanılır. Birçok peynir çeşidinin içinde en nefislerinden biri de ev peyniri. Evde yemelere doyamadığımız o güzel peynirleri yapmak için en önemli malzeme ise peynir mayası. Gelin bugün peynir mayası nedir, evde kolay peynir nasıl yapılır hep beraber öğrenelim.

Peynir mayası nasıl yapılır?

  • Eskilerin peynir mayası: Şirden nedir?

sirke-ile-peynir-yapimi2

Peynir yapmanın en klasik yönteminde pek tabii şirden var. Şirden, çok eskilerden bu yana kullanılan bir peynir mayası türü. Hala şirdenler peynir üretiminde kullanılıyor. Peki nedir bu şirden mayası? Peynirin oluşabilmesi için sütün içindeki proteinlerin enzimlerin de yardımıyla parçalanmasına ihtiyaç var. Bu parçalanmanın sonucunda pıhtılaşma oluşabiliyor. Eskilerden bu yana gelen yöntemde bu aşamalar hayvansal enzimlerin desteğiyle gerçekleşiyordu. Bu yöntemin olmazsa olmazı olan şirden ise oğlakların, buzağıların midesinde doğal olarak bulunan bu enzimlerin kullanılmasıyla hazırlanıyor. Buzağıların şirdenlerinin doğranıp kurutulması ve ardından öğütülmesiyle elde ediliyor.

  • Evde peynir nasıl yapılır?

peynir-mayasi1

Şimdilerde hazır bir şekilde satılan şirden mayaları ya da starter'lar kullanılarak evde kendi peynirinizi mayalayarak yapabileceğiniz gibi, evde kolay mayasız peynirler yapma şansına da sahipsiniz. İşin en önemli sırrı kullanacağınızın sütün kalitesi. Kaliteli, yağlı bir sütü edinerek peynir yapımına başlayın. Peynirinizi şirden mayası ya da hazır satılan starter'ların yardımıyla yapacaksınız sütünüzü kaynattıktan ve peynir mayalama sıcaklığına getirdikten sonra ilave ederek mayalanmaya bırakın. Eğer mayasız bir peynir yapacaksanız size önerilerimiz var.

peynir-mayasi2

Sirke kullanarak da evde kendi peynirizi kendiniz mayalayabilirsiniz. Sütünüzü sirke yardımıyla kesin. Ardından güzelce kaynatıp bir tülbetten geçirin. Üstte kalan kısmının üzerine ağırlık koyarak şekil verin. Sirke kullanarak peynir yapmak isteyenleri tüm püf noktaları için şuradan alalım: Sandığınızdan Çok Daha Kolay: Sirke ile Peynir Yapımı

peynir-mayasi3

Evde hazırladığınız peynirlerin daha uzun süre dayanmasını istiyorsanız peynirlerinizi salamura etmek de bir diğer yöntemi. Ev koşullarında hazırlanan peynirler çok kısa sürede bozulduğu için bu yöntem de eskilerden beri sıklıkla kullanılıyor. Evde salamura peynir yapımının püf noktaları için de sizi şuradan alalım: Peynirleri En Uzun Süre Taze Tutan Yöntem: Salamura Peynir Nasıl Yapılır? Peynir yapımı ve peynir mayası hakkında bilmeniz gerekenleri sizler için kısaca özetledik. Evde peynir yapmanın keyfini doya doya çıkarırken peynirli tariflerimizi de denemeyi unutmayın.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?