Yapımı Kolay, Sadece 2 Malzemeli: Quark Nasıl Yapılır?

Favorilerime
Ekle

Evde yoğurt hazırladık. Mükemmel yoğurt yapmanın sırlarına hep beraber vakıf oldu. Marketlerden sıklıkla aldığımız labnelerin aslında evdeki malzemelerle de kolaylıkla yapabilebileceğini gördün. Sıvı kremadan tereyağı yapmaya, sadece 3 malzemeyle kolay peynir tarifi hazırlamaya kadar birçok tarifi sizlerle buluşturduk. Şimdi ise evde yapması çok kolay olan ve dışarıdan aldıklarınızdan çok daha uygun bir fiyata denk gelecek olan quark yapımında. Quark son zamanlarda ülkemizde popüler olsa da yurt dışında çokça sevilen ve tariflerde kullanılan ürünlerden biri. Hem tatlı hem de tuzlu tariflere yakışan quark'ları gelin evimizde deneyelim. Kıvamı ve lezzetiyle çok seveceğiniz lezzetlerden biri olacak.

Quark nedir, nasıl yapılır?

quark-nasil-yapilir1

  • Süt ve kefir en önemli 2 malzemesi

Quark'ı evde hazırlamak için temelde 2 malzemeye ihtiyaç var. O da süt ve kefir. Ancak bu malzemelerin seçimleri ve tazelikleri oldukça önemli. Kullanacağınız kefirin ev yapımı bir kefir olması quark'ın tarifi için oldukça önemli. Eğer ev yapımı bir kefiriniz yoksa kalitesine ve tazeliğine güvendiğiniz hazır üretilmiş bir organik kefir de kullanabilirsiniz. Bir diğer önemli ve temel malzeme olan sütün ise taze, bol yağlı bir çeşit olmasına özen gösterin. Sterilliğinden ve kalitesinden emin olduğunuz bir günlük süt kullanabilirsiniz.

quark-nasil-yapilir2

  • En az 36 saat mayalandırmak gerek

Bu iki malzeme hazırsa quark yapımına başlayın. Öncelikle mayalandırma işlemiyle başlayalım. Eğer günlük, çiğ süt kullanacaksanız önce sütünüzü kaynatıp oda sıcaklığında soğumaya bırakın. Sütünüzün sıcak olmaması quark yapımı için önemli. Eğer hazır süt kullanacaksanız sütünüzü ılık hale getirin. Aynı şekilde kefirin de oda sıcaklığında ılık bir şekilde olmasına özen gösterin. Her ikisi de çok soğuk ya da sıcak olmayacak. 2 litre süte 1,5 litre kefir olacak şekilde bir ısıya dayanıklı kabın veya tencerenin içerisinde karıştırın. Kapağını kapatıp en az 36 saat mayalandırmaya bırakın.

quark-nasil-yapilir3

  • Fırınları 50 dereceye ayarlayalım

Mayalandırma işlemini yaz aylarında yapmayacaksanız tencerenin veya kabın etrafına bez, havlu gibi iç malzemesini sıcak tutacak ürünle sarın. Bu şekilde mayalandırma işlemini gerçekleştirin. Mayalandırma sürecinin sonunda kıvamının koyulaştığını göreceksiniz. Kıvamı koyulaşan karışımı yine üzeri kapalı bir şekilde 50 derecede önceden ısıtılmış fırında 2 - 2,5 saat bekletin.

quark-nasil-yapilir4

  • Fazla suyunu süzdürünce hazır

Karışımı fırından alıp oda sıcaklığında bir süre dinlendirin. Ardından bir tülbentin üzerine alın, altına da suyunun süzülmesi için bir kap koyun. Çıkan suyu hamur işlerinde, çorbalarda kullanabilirsiniz. Suyu tamamen süzülünce quark hazır!

quark-nasil-yapilir5

Kapalı bir kabın içerisinde buzdolabında ortalama 5-6 gün tazeliğini koruyacak şekilde saklayabilirsiniz. Quark'ı evde hazırlamak işte bu kadar kolay!

Quark nasıl tüketilir, nelerde kullanılır?

quark-nerede-kullanilr2

Tazecik quark'ları hazırladık peki onları nerede kullanacağız? İşte o sorunuzun da yanıtını verelim. Klasik kullanımında labne yerine kahvaltılarınızda ekmek üzerinde tüketebilirsiniz. Aslında onu birçok tarifte kullanabilirsiniz. Bu zamana kadar hiç denemediyseniz keklerinizin harcına quark ilave ederek deneyin. Keklerde quark kullanımı daha tok, içinin hafif nemli olmasını sağlayan bir yapıda olacaktır. Peynir yerine hamur işlerinizde de quark kullanarak harika bir tat yakayabilirsiniz.

quark-nerede-kullanilr1

Taze quark'ın en çok yakıştığı tarif ise hiç şüphesiz cheesecake. Labne yerine quark kullanarak en gerçek cheesecake lezzetini yakayabilirsiniz. Oluşan kıvam farkına hayran kalacaksınız.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

caponmania18 Mart 2022 11:40
50 Dereceki fırını kapatıp öylemi 2-3 saat bekleyecek. Yoksa bu 2-3 saat boyunca fırın 50 derecede yanmaya devam mı edecek?
Yanıtla
Ege Şahin 18 Mart 2022 12:27
Yanıtla
Merhaba, fırının iç ısısını yükseltmek için bu işlemi yapıyoruz. Bekleme süresinde çalışmasına gerek yok :)

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?