butun-tavuk-nasil-parcalanir-one-cikan-shutter

5 Pratik Adımla: Bütün Tavuk Nasıl Parçalanır?

Favorilerime
Ekle

Evinin şefi olanları, bütün bir tavuk alıp onu en verimli şekilde parçalarına ayırmak isteyenleri, evde en ekonomik ve lezzetli şekilde tavuk yemekleri hazırlamak isteyenleri hemen böyle alalım. Ferhat Şef'in detaylı gösterimiyle bütün tavuk nasıl parçalanır, adım adım anlatıyoruz, toplanın!

Tavuk nasıl temizlenir, tavuk nasıl açılır ya da tavuk nasıl kesilir gibi aklınızda bütün tavuk parçalama ile ilgili oluşan tüm soru işaretlerinin cevapları hemen aşağıda sizi bekliyor.

Tavuk parçalamanın en kolay yolunu keşfedin ve siz de evinizin şefi olma yolunda önemli bir adım atın. Gözünüz korkmasın, düşündüğünüzden kolay olacak.

Bütün tavuk nereden alınır?

butun-tavuk-yemekcom-son

Bütün tavuk nasıl parçalanır anlatmaya geçmeden önce bütün tavuğu nereden alabileceğinizi söyleyelim. Zira tavuk etini nerden aldığınız hem sağlık hem de lezzet açısından en çok dikkat etmeniz gereken konulardan biri. Bu yüzden tavuk etini mutlaka güvenilir, temiz ve kaliteli tavukçulardan, tavuk eti de satan kasaplardan ya da ilgili reyonu bulunan marketlerden temin etmeye özen göstermelisiniz.

Tüm adımları tek tek izlemek isteyenleri önce videomuza doğru alalım

1. adım: Bütün tavuğu kesme tahtasına göğüs kısmı yukarı bakacak şekilde koyun, kalçaları keserek işe başlayın

butun-tavuk-nasil-parcalanir-1

Keskin, temiz bir bıçak ve tavuk eti için kullandığınız kesme tahtasını tezgahın üzerine çıkarın. Bütün tavuğu göğüs eti kısmı yukarıda kalacak şekilde kesme tahtasına yerleştirin. Ardından tavuğun kalça kısmındaki bagetin ucundan tutup esnetin ve eklem yerini bulun. (Eklem yerinde beyaz yağlı bir tabaka olur, bu şekilde de kolayca bulabilirsiniz.) Tam bulduğunuz bu bölgeyi bıçakla dikkatlice keserek gövdeden ayırın. Aynı işlemi diğer taraf için de uygulayın ve iki adet kalça elde edin.

2. adım: Kanatları eklem yerlerini belirleyerek gövdeden ayırın

butun-tavuk-nasil-parcalanir-2

Tıpkı kalça ve bagetleri ayırırken yaptığınız gibi tavuğu hafif esneterek eklem yerlerini belirleyin. Eklem yerine hem önden hem arkadan bıçakla derin kesikler açın ve kanadın gövdeden kolayca ayrılmasını sağlayın. Her iki kanat için de aynı işlemi uygulayın.

3. adım: Tavuk göğsünü dikkatlice sırt kemiğinden ayırın ve ortadan ikiye keserek tavuk göğsü etini kenara alın

butun-tavuk-nasil-parcalanir-3

Tavuk göğsü kısmını bıçaktan destek alarak sırt tarafındaki kemikten ayırın. Bıçağınızın gücü yeterli gelmezse şefimizin de yaptığı gibi bıçağın üzerine dikkatlice diğer elinizle vurarak yapacağı baskıyı artırabilirsiniz. Ardından tavuk göğsüne ortadan derin bir çizik atın, iç tarafından bıçağın yanından destek alarak göğüs etini kemikten ayırın. Dilerseniz iki parça halinde kullanabilir, dilerseniz dört parçaya ayırarak kullanabilirsiniz. Derisini sevmiyorsanız kolayca ayırabilirsiniz.

Arta kalan kıkırdaklı ve kemikli kısmı tavuk/kemik suyu hazırlamak üzere kullanabilirsiniz, aklınızda bulunsun.

4. adım: İlk adımda ayırdığınız kalçalardan bagetleri ayırın

butun-tavuk-nasil-parcalanir-4

İlk adımda gövdeden ayırdığınız kalçaları kesme tahtasının üzerine alın. Bagetlerin kalçaya bağlandığı kısma sert bir bıçak darbesiyle kesik atarak bagetin kalçadan ayrılmasını sağlayın. Diğer kalça için de aynı işlemi tekrarlayın. 2 adet baget elde edin.

5. adım: Ayırdığınız kanat kısımlarını temizleyin

butun-tavuk-nasil-parcalanir-5

İkinci adımda gövdeden ayırıp kenara aldığınız kanat kısımlarını kesme tahtasının üzerine alın. Uç kısımlarını bıçakla keserek kanattan ayırın. Ayırdığınız bu kısım tüketilmeyecek olan kısmıdır. İşte bu kadar, ellerinize sağlık.

butun-tavuk-nasil-parcalanir-6

Ayırdığınız tüm parçalarla yapabileceğiniz farklı yemekleri keşfetmek için şu listelerimize göz atmayı unutmayın:

Tavuk Baget Yeme Keyfinizi En Az İki Katına Çıkaracak Kadar Farklı ve Nefis 10 Tarif

Tavuk Göğsünden Vazgeçemeyenlere Pratik ve Farklı 21 Lokum Gibi Tarif

Bugüne Dek Büyük İhtimalle Hiç Denemediğiniz Kadar Farklı ve Nefis 10 Tavuk But Tarifi

Tavuk Kanat Pişirirken Doyurucu ve Farklı Tatlar Yakalamak İsteyenlere 11 Pratik Tarif
Beyaz Etin Nazlı Güzeli Tavukla Yapılan Nefis Tarifler ve Püf Noktaları

Hiç Kurumasın, Hep Yumuşacık Olsun: Tavuk Eti Nasıl Marine Edilir?


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?