Acem Pilavı Tarifi

Bir An Önce Keşfetmeniz Gereken Az Bilinen 12 Yöresel Ana Yemek Tarifi

Favorilerime
Ekle

Evde akşam yemeğini hazırlayan genel olarak siz oluyorsanız ve her gün "Akşam yemeği için ne yapsam?" diye düşünmekten yorulduysanız hiç de haksız sayılmazsınız.

"Bugün ne pişirsem?" diye düşünmek, bazen yemeği hazırlamaktan bile daha yorucu bir hale gelebiliyor, insan içinden hep "Sanki bunu çok yakın zaman önce yapmıştım, başka ne yapsam?" diye düşünmeden edemiyor. İşin içine bir de ev ahalisinin farklı istekleri girince ortalık her gün şenlik yerine dönebiliyor.

İşte bu sorunlardan sizi kurtaracak, belki daha önce tanışma fırsatı bulamadığınız o kadar çok yöresel tarifimiz var ki bizim! Her bölgeden, her yöreden damak tadımıza çok uyan ama ne yazık ki ünü bir Adana kebap, bir keşkek, bir Kayseri mantısı kadar çok yayılmamış olan tarifler onlar...

Oysa tanısanız eminiz çok seveceksiniz.

O zaman ne duruyoruz, sizi hemen onlarla tanıştıralım, bu birbirinden değişik ve nefis yöresel ana yemek tarifleri sayesinde soframıza farklılık ve lezzet katalım!

Buyursunlar...

 • Lor dolması tarifi

Yöresel tariflerimizi keşfetmeye Erzurum'dan başlıyoruz. Mutfağımızın en özel köşelerinden biri olan dolma ve sarmalara, iç harcının ve yapılışının farklılıklarıyla her eve girmesi gereken bu efsane lezzeti de derhal ekliyoruz.

Onu denemeden geçen günlerinize üzüleceksiniz: Lor dolması tarifi

 • Avunya mantısı tarifi

Başında da söylediğimiz gibi mantı deyince aklımıza hemen Kayseri mantısı geliyor olsa da ülkemizin dört bir yanında daha öyle çeşitli mantılar yapılıyor ki aslında... Haşlanmış nohut ve tavuk göğsü gibi hem bol proteinli, hem çok doyurucu hem de görece daha ekonomik lezzetlerle hazırlanan bu tarif gibi mesela...

Balıkesir'den çok pratik ve nefis bir mantı geliyor: Avunya mantısı tarifi

 • Dilim dolma tarifi

Bakmayın adının dolma olduğuna, kendisi aslında bir sulu yemek desek yeri. Bulgur ve kıymayla hazırlanan nefis köfteler, en sevdiğimiz sebzelerle buluşuyor, ortaya suyuna ekmek banmaya doyamayacağınız efsane bir lezzet çıkıyor.

Elazığ mutfağından geliyor: Dilim dolma tarifi

 • Yumurtalı köfte tarifi

Hazırlaması 30 dakikanızı, pişirmesi ise sadece 2 dakikanızı alacak bir köfte yapacağız desek? Evet, Şanlıurfa mutfağının az bilinen ama bir önce önce her mutfağa girmesi gereken tariflerinden biri o.

Pratiklikliği dakikalarla yarışır: Yumurtalı köfte tarifi

 • Gaziantep usulü nohut dürüm tarifi

Hep etli yemekler olmaz, biraz da proteinimizi nohuttan alalım, baklavasına ayrı et yemeklerine ayrı hayran olduğumuz Gaziantep mutfağından bu kez daha az bilinen ama herkesin seveceği nohut dürümü soframıza konuk edelim.

Malzemesini dilediğiniz kadar bol koyabilirsiniz: Gaziantep usulü nohut dürüm tarifi

 • Kabak meftune tarifi

Genelde soğan salatasında kullanmaya alışık olduğumuz sumak, bu kez çok farklı bir şekilde kullanılıyor, kabağa enfes bir lezzet katıyor. Diyarbakır mutfağından kabak severlere çok özel bir tarif geliyor...

Böylesini eminiz denememiştiniz: Kabak meftune tarifi

 • Galacoş tarifi

Şimdi de Bayburt mutfağına uzanıyor, oranın en çok sevilen tariflerinden birini, galocoşu herkese tanıtmak istiyoruz. Tırnak pide, yoğurtlu-tereyağlı nefis bir sos, kıyma ve mercimek... Düşüncesi bile ağızlarınızı sulandırdıysa...

Buyurun hemen böyle: Galacoş tarifi

 • Acem pilavı tarifi

Bakmayın adının pilav olduğuna, yemeklerin yancısı olarak değerlendirdiğimiz klasik pirinç pilavı değil o. Tek başına tıka basa doyuracak güçte bir ana yemeğe dönüşen bir lezzet... Kahramanmaraş'a ne kadar teşekkür etsek az dedirtecek türden hem de!

Şu güzelliğe bakar mısınız: Acem pilavı tarifi

 • Şıhıl mahşi tarifi

Arap mutfağından fazlasıyla etkilenen, birbirlerine nefis lezzetler kazandırmış olan Güney doğu mutfaklarında, özellikle Antakya ve çevresinde sıklıkla yapılan sebzeli-etli, doyurucu mu doyurucu bir dolma o. Kabağı daha önce hiç böyle denemediyseniz...

Hemen bu akşam için hazırlayın deriz: Şıhıl mahşi tarifi

 • Islama köfte tarifi

Biliyorsunuz, kendine ait, kendi ismini taşıyan özel bir köftesi olmayan ilimiz, ilçemiz neredeyse yok ama... Bu hepsinden başka! Yöresel köfte tariflerinin belki de en sevilen ama ona rağmen evlerde en az pişirilenlerinden biri o. Adapazarı'na yolunuz düşerse mutlaka yerinde de denemeniz gereken bu özel köfteyi evde denemek içinse hiç beklemenize gerek yok.

İhtiyacınız olan tarif tam şurada sizi bekliyor: Islama köfte tarifi

 • Islama tarifi

Kastamonu mutfağına ait olan, banduma olarak da anılan bu nefis tarif, özellikle kalabalık akşam yemeklerinde en büyük kurtarıcınız olacak. hem kolayca hazırlanması, hem herkese yetecek kadar doyurucu ve bereketli olması hem de enfes lezzetiyle ondan daha iyi bir alternatif bulmak zor.

Mis, mis: Islama tarifi

 • Adana tava tarifi

Adana Tava Tarifi

Adana Tava Tarifi

Tıpkı Adana kebap gibi yine şehrinin ismiyle anılan bir lezzet o. Ve yine tıpkı Adana mutfağından çıkan her lezzet gibi o da mükemmel lezzeti garantiliyor...

Fazla söze gerek yok, sizi hemen böyle alalım: Adana tava tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?