Mercimeğin Adeta Kırmızı Etin Yerini Aldığı 10 Farklı ve Doyurucu Tarif

Favorilerime
Ekle

Et yemeyen ya da yiyemeyenler, vejetaryenler ve veganlar zaten mercimeğin protein bakımından ne denli zengin olduğunu biliyor ama bu zenginliğin tadına doya doya varmak için değerlendirebileceğiniz tariflerden de söz etmek gerekir.

Mercimek sadece zengin besin değeriyle değil lezzetiyle de kırmızı etin, kıymanın yerini doldurmayı başarıyor, yemeklere kırmızı ete göre çok daha ekonomik bir şekilde lezzet katıyor.

Eğer siz de "Ben et yemeden duramıyorum ama bütçemi de yormak istemiyorum" diyenlerdenseniz, farklı yemek tarifleri keşfetmeyi seviyorsanız, et yemiyor ama bol bol baklagil tüketerek bitkisel de olsa bol bol protein almaya devam etmek istiyorsanız yaklaşın böyle.

Mercimeği klasik bir mercimek çorbası ya da mercimek yemeği yapmaktan çok daha değişik şekillerde kullanıyor, onu et yerine kullanabileceğiniz farklı tarifler veriyoruz.

Buyursunlar...

  • Etsiz karnıyarık

İçinde kırmızı et ya da kıyma kullanmadan, mercimekten destek alarak efsane bir karnıyarık hazırlayarak başlıyoruz! Tadına bakanlar kıyma kullanmadığınıza inanamayacak, lezzetiyle, doyuruculuğu ile bu tarif, kırmızı eti aratmayacak.

Eminiz, böylesini denememiştiniz: Etsiz karnıyarık tarifi

  • Mercimek böreği

Kıymalı börekten başka börek yemeyenleri bile lezzetiyle ikna edecek bol mercimekli bir börek geliyor! Baharatlardan aldığımız destekle mercimekli harç öyle lezzetli bir hale geliyor ki her öğün yenecek kadar seviliyor.

Evde hep olsun isteyeceksiniz: Mercimek böreği tarifi

  • Yeşil mercimekli patates dizme

Hemen hepimizin bayılarak yediği o mis gibi kıymalı patates yemeğinin en nefis alternatifi karşınızda! 6 kişiyi fazla fazla doyuracak kadar da bereketli bu tarifi sarımsaklı yoğurt eşliğinde sofraya çıkararak "Bugün ne pişirsem?" derdinize çare olabilirsiniz.

O kadar doyurucu ki: Yeşil mercimekli patates dizme tarifi

  • Patatesli erişte pilavı

İçinde hem erişte, hem patates hem de mercimek olan bir pilav düşünün... Evet, o klasik bir pilavdan çok daha fazlası! Dilim dilim yenen, bir dilimiyle herkesi doyurmayı bilen nefis bir tarif geliyor.

Farklı bir tarif denemek isteyenler bu tarifte buluşuyor: Patatesli erişte pilavı tarifi

  • Sosyete köftesi

Bulgurdan hazırlanan mini mini köfteler nohut ve yeşil mercimekle buluşuyor, dileyenler üzerine şöyle nefis bir yoğurt sos da hazırlayıp afiyetle yiyor. Üstelik hazırlaması da öyle pratik ki...

Hafta içi akşamlarının kurtarıcısı oluyor: Sosyete köftesi tarifi

  • Mercimekli pilav

Bir pirinç pilavını tek başına ana yemeğe dönüştürmek için genelde ya kırmızı etten ya da tavuk etinden faydalanırız aslında ama bu kez mercimeğe başrolü bırakıyoruz. Et yemeyen ya da yiyemeyenlerin favorisi olacak bu tarifi kaşıklamaya doyamıyoruz.

Karamelize soğanın da destekleriyle, karşınızda: Mercimekli pilav tarifi

  • Bükme

Anadolu'nun farklı yerlerinde farklı şekillerde yapılan, en klasik hamur işi tariflerimizin başında gelen bükme, en lezzetli haliyle, içinde bolca mercimekle çıkıyor karşımıza. Yanında bol köpüklü nefis bir ayranla en ala yemeği bile geride bırakıyor.

Kıymanın yokluğunu aratmıyor: Bükme tarifi

  • Mercimek köftesi

Mercimeği kırmızı etin yerine kullanma isteğimize sizden de destek gecikmedi ve nofrynocry'dan gelen bu özel köfte tarifi bizi mest etti. Çay saatlerinde, altın günlerinde değerlendirdiğimiz klasik mercimek köftesi tariflerinden çok farklı, kıyma ile hazırladığımız mis gibi köftelerin tadını yakalayabileceğiniz bu tarifi eminiz siz de deneyince çok seveceksiniz.

Bu nefis tarif için çok teşekkür ederiz: Mercimek köftesi tarifi

Kıymadan vazgeçemeyenlere özel bonus-1: Kızarmış mercimek köftesi

Kıyma ve diğer kırmızı et çeşitleri yerine mercimek kullanabileceğiniz tariflerden söz ettik ama sizin için alacağınız hayvansal protein de çok önemliyse ancak yine de bütçenizi çok sarsmaktan yana değilseniz hem az miktarda kıyma hem de bolca mercimek kullanarak hazırlanan bu tarif tam size göre demektir.

Köftelerin en doyurucusu: Kızarmış mercimek köftesi tarifi

"Kırmızı etsiz asla" diyenlere özel bonus-2: Galacoş

Ülkemizin dört bir yanında benzerleri yapılan, bayat ekmek ya da pideleri değerlendirme konusunda en büyük yardımcımız olan tariflerden olan fırınlanmış pide üzeri kıyma ve yoğurt sos tarifinin Bayburt mutfağından çıkan en doyurucu hallerinden biri galacoş. Üstelik bu kez kıyma tek başına değil, bolca mercimekle kullanılıyor. Bu sayede ortaya çok daha ekonomik ve lezzetli bir yemek çıkıyor.

Adeta bir ev kebabı: Galacoş tarifiDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?