bby-arpa-sehriye-pilav-yemekcom

En Az Birini Hemen Bu Akşam Denemek İsteyeceğiniz Kadar Doyurucu ve Farklı 10 Şehriyeli Yemek Tarifi

Favorilerime
Ekle

Tel şehriyeden arpa şehriyeye, hatta yıldız şehriyeye dek mutfağımıza en az bir şehriye çeşidini sık sık konuk ediyor ama onları genel olarak hep yan rollerde değerlendiriyoruz, doğruya doğru. Pirinç pilavına biraz ilave ettiğimizde de nefis oluyor, yaptığımız çorbaların içine az bir miktar eklediğimizde de ama... Aslında şehriyeden çok daha fazlasını bekleyebilir, böyle bir lezzete mutfakta çok daha fazla alan tanıyabiliriz bizce.

Mis gibi bir salatalardan tutun farklı köftelere, başrolünü şehriyeye teslim edeceğiniz çorbalardan bağımlılık yapacak ana yemeklere, şehriyenin bol bol kullanıldığı bu tariflerle tanışmanızın vakti çoktan geldi de geçiyor bile.

Pirinci, bulguru bile unutturacak lezzeti ve tariflere olan nefis katkılarıyla, karşınızda birbirinden değişik şehriyeli tarifler!

İçlerinden en az birini hemen bu akşam yemeği için değerlendirmeyi unutmayın deriz.

  • Ankara tava

Şöyle kallavi bir ana yemekle başlayalım, şehriye ile yapılabileceklerin sınırı olmadığını gözler önüne serelim dedik. Böyle bir yemekte en az et kadar önemli bir yere sahip olan şehriye, doyuruculuğu sayesinde sofradaki herkesin midelerinden yükselen o gurultuları yok ediyor.

Kaşık kaşık yeniyor: Ankara tava tarifi

  • Tavuklu tel şehriye salatası

Şehriye çeşitleri içinde genelde yancı olarak kullanılan şehriye çeşidi nedir diye araştırsak büyük ihtimalle ilk sırayı kapacak isim belli. Tel şehriye bu kez pirinç pilavının içinde değil tek başına besleyici bir salata olarak çıktı karşımıza.

Salataların en doyurucusu o: Tavuklu tel şehriye salatası tarifi

  • Güveçte tavuklu arpa şehriye pilavı

Şef Ferhat Bora'nın tarif defterinden çıkan, başka hiçbir yerde bulamayacağınız çok özel bir pilav tarifi geliyor... Bugüne dek yediğiniz, yaptığınız tüm pilav tariflerini unutun.

Bundan sonra sofrada hep o olsun: Güveçte tavuklu arpa şehriye pilavı tarifi

  • Tel şehriye çorbası

Hemen hemen her çorba tarifinin içine yakışan tel şehriyeler bu kez çorbanın başrolünde yer alıyor. Bu sayede hem evde ne zamandır kalmış olan, kullanmadığınız şehriyeler değerlendiriyor hem de ortaya şifa deposu, doyurucu mu doyurucu bir çorba çıkıyor.

Bir kasesi tıka basa doymaya yeter: Tel şehriye çorbası tarifi

  • Süt çorbası

Konu çorbalardan açılmışken şehriyeyi yine bol bol kullanabileceğiniz bir çorba tarifi daha vermek isteriz. Malum, özellikle akşam yemeği söz konusu olduğunda insanın gözü sofrada ilk önce mis gibi bir kase çorba arıyor. E her seferinde de aynı klasik çorbaları yapmak da olmayacağına göre bir de onu denemeli.

Anne elinden çıkmış gibi: Süt çorbası tarifi

  • Peynirli ıspanaklı arpa şehriye

Eğer et yemiyor ya da yiyemiyorsanız bu vejetaryen tarif sayesinde et yemeden, yapmadan da harika bir şekilde besleneceğinizi keşfedebileceksiniz demektir. Hadi o zaman ne duruyorsunuz...

Malzemeleri bir araya getirin, gerisi kolay: Peynirli ıspanaklı arpa şehriye tarifi

  • Yıldız şehriye salatası

Tel şehriye ya da arpa şehriye kadar olmasa da sevimli görüntüsü sayesinde son zamanlarda birçok mutfakta yerini sağlamlaştıran yıldız şehriye karşınızda! Eğer siz de yıldız şehriyenin şıklığına kendinizi kaptıranlardanız bu salatayı da mutlaka denemelisiniz.

Aynı zamanda pek de ferah: Yıldız şehriye salatası tarifi

  • Bulgurlu tavuk kapama

Şehriye bu tarifte rolünü bulgurla paylaşıyor, güç ve lezzet birliği yapan bu muhteşem ikili sofrada herkesin tabağını silip süpürmesini sağlayacak lezzette bir yemeğin ortaya çıkmasını sağlıyor.

İşte aranan o tarif karşınızda: Bulgurlu tavuk kapama tarifi

  • Tel şehriyeli patates köftesi

Patatesle nefis ir köfte hazırlıyor, tel şehriye ile onu çıtır çıtır bir lezzete kavuşturuyoruz. Hem pratik hem de kıyma ile hazırlanan köftelere göre çok daha ekonomik olan bu tarif bağımlılık yapar, bizden söylemesi.

Çıtırtılar yükselsin: Tel şehriyeli patates köftesi tarifi

  • Şehriye pilavı

Şehriye Pilavı Tarifi

Şehriye Pilavı Tarifi

Şehriyeyi pirinç ya da bulgur pilavının içine renk versin diye kullanmıyoruz bu kez, ona hak ettiği değeri veriyor, tamamen şehriye kullanılarak hazırlanan nefis bir pilav yapıyoruz.

En sevdiğiniz pilav o olacak: Şehriye pilavı tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?