hungryenoughtoeatsix.com

Yumuşacık Pişirmenin Püf Noktalarıyla: Mısır Nasıl Haşlanır?

Favorilerime
Ekle

Özellikle yaz mevsimi gelince lezzetlenir mısırlar. Sahil kenarlarında közde pişen ya da haşlanan mısırları daha çok görmeye başlarız. Hafif esintili yaz gecelerinin keyif lezzetidir, yakılan mangalların son közünde pişen muhteşem tatlardandır mısırlar. Pazarlardan da ucuza almaya başladıysak, evde enfes mısırlar pişirme vaktimiz gelmiş demektir. Mısırın tüm aromasını ve faydasını koruduğu pişirme biçimi de hiç şüphesiz ki mısırı haşlamaktan geçiyor.

Süt mısırlarını ya da klasik mısırları yumuşacık, tanelerini de hafif diri bir şekilde pişirelim hadi. Lezzeti de şahane olsun! Üzerine bolca tereyağı sürüp tuz döküp yiyin ya da haşlayıp tanelerini saklayın. Buyursunlar tüm püf noktalarıyla mısırları haşlama yöntemlerine.

Mısır nasıl haşlanır?

Öncelikle en iyi mısırı nasıl seçeceğinizi anlatarak başlayalım. Market ya da pazarlarda rastladığınız mısırlar eğer kabuklu bir şekildeyse kabuklarını aralayıp iç kısmını mutlaka kontrol edin. Eğer taneleri çok sarı ve sertse çok uzun bir süre kaynatsanız da pişmeyecek mısırlardır bunlar. Çok açık sarı ve sertse de henüz olmamış demektir. Orta sarılıkta ve bir tanesini elinizde aldığınızda kolaylıkla patlayıp içinden süt çıkan mısırları seçmeye özen gösterin.

Mısırlarını kabuklu ve kabuksuz şekilde iki farklı yolla pişirebilirsiniz. Kabuklu pişirme yönteminde kabuklarını yarısına kadar getirip suyun ya da sütün içerisine atın. Kabuksuz yöntemde kabuklarını çıkarın. Kabuklarını mısırlarla beraber su ya da sütün içerisine koyarak pişirme işlemini gerçekleştirin.

Kabuklu bir şekilde mısırlarınızı pişirmek istediğinizde lezzetleri şahane oluyor. Bu nedenle bizim önerimiz kabuklu bir şekilde pişirmeniz. Ancak mısırlarınızın kolaylıkla yumuşamayacağından çekiniyorsanız kabuklarını tamamen çıkararak pişirin. Kabuklarını da içerisine mutlaka koyun ki mısırlar lezzetlensin.

Mısırınızı süt ya da suyun içerisinde haşlayabilirsiniz. Suyun içerisinde haşlayacağınız zaman içine mutlaka tuz ilave edin. Bu şekilde pişen mısırların lezzetleri daha bir nefis olacaktır. Sütle haşladığınız durumlarda da yumuşacık mısırlar elde etmiş olacaksınız. ''Sütte mısır nasıl haşlanır?'' merak edenleri de şöyle alalım: Mısır Haşlarken Neden İçine Süt Koymalısınız?

Sütle pişen mısırların hem pişme süreleri kısalıyor hem de dokuları yumuşacık oluyor. Sütte mısır pişirirken içerisine tereyağı ve toz şeker ilavesinde de bulunabilirsiniz.

hippressurecooking.com

hippressurecooking.com

Dilerseniz haşlanan mısırlarınızın üzerine aromatik tereyağı, tereyağı, tuz ya da karabiber ilave ederek afiyetle tüketebilirsiniz. Haşlanan mısırları bıçak yardımıyla koçanından sıyırarak mısır tanelerini kavanozların içerisinde salatalarınızda, yemeklerinizde kullanmak üzere de saklayabilirsiniz. Şimdiden ellerinize sağlık!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?