Bu Yaz Kurulacak Kahvaltı Sofralarının Vazgeçilmezi Olacak 12 Pratik ve Hafif Tarif

Favorilerime
Ekle

Biliyoruz, havalar ısınınca, yaz geldiğinde normalde kahvaltıda keyifle yediğimiz kızartmalar, hamur işleri, yağlı tariflerle vedalaşmak zorunda kalabiliyoruz. Daha hafif kahvaltılık tarifler bizi daha çok cezbediyor.

Biz de bundan yola çıkarak yaz mevsiminde kahvaltı sofralarınızı donatacak birbirinden ferah, nazaran daha hafif ve hazırlaması kolay lezzetleri bir araya getirdik.

Yaz güzel, yaz kahvaltıları daha bir güzel.

 • Yumurta salatası

Yıl boyunca kahvaltılarımıza menemen, omlet gibi tariflerle konuk olan yumurta bu sefer en masum haliyle karşınızda. Onu çeşitli otlar ve baharatlarla birleştirdik, sofraya da çok yakıştırdık.

Yeşil yeşil: Yumurta salatası tarifi

 • Mercimek krebi

Yazın daha hafif beslenmek istiyoruz diye gönlümüzün efendisi kreple vedalaşacak değildik. Bu yüzden biz de onun içindeki undan vazgeçtik ve mercimekle nefis bir krep yaptık.

Her hali güzel: Mercimek krebi tarifi

 • Patates tostu

Sabah kahvaltıların en kurtarıcı ismi tostu ekmeksiz de yapabilir, gönül rahatlığıyla yiyebilirsiniz desek? Çünkü bu tostun ana malzemesi patates!

4 malzeme yeter: Patates tostu tarifi

 • Kahvaltı salatası

Bol proteinli ve sağlıklı bir kahvaltılığa ne dersiniz? Bir kahvaltı sofrasından beklediğiniz her şey tek bir kasede buluşuyor ve doyurdukça doyuruyor.

Adeta bir süper kahraman: Kahvaltı salatası tarifi

 • Çakallı menemeni

Sıcaklarda mutfakta vakit geçirmek zor geliyorsa size çok pratik bir tarif önerimiz var. Bildiğimiz menemenden farklı, Samsun'un en güzel lezzetlerinden biri olan çakallı menemeniyle tanışın.

Yanına sadece çay yeter: Çakallı menemeni tarifi

 • Nergizleme

Bir yöresel tarif de Diyarbakır'dan geliyor. Hikayesi en az kendisi kadar güzel olan nergizleme kolayca hazırlayıp kahvaltıya gururla davet edeceğiniz bir isim.

Hemen denemeli: Nergizleme tarifi

 • Muffin kalıbında yumurta

Çok pratik, çok farklı ve hazırlaması en az yemesi kadar eğlenceli bir tarifle tanıştırmak istiyoruz sizi. Üstelik yaz kahvaltılarına da çok yakışacak.

Hızlıca hazırlanır: Muffin kalıbında yumurta tarifi

 • Beyaz omlet

Sporcuların gözdesi beyaz omlet sağlıklı beslenmek isteyenlerin de sofrasından eksik olmaması gereken bir tarif. Enerji dolmaya hazır mısınız?

Bir de böyle deneyin: Beyaz omlet tarifi

 • Şekersiz çilek reçeli

Renkli kahvaltı sofralarının olmazsa olmazı çilek reçelini rafine şeker olmadan da hazırlayabilirsiniz desek? Tam da mevsimiyken hemen denemeli.

Böylesi çok daha hafif: Şekersiz çilek reçeli tarifi

 • Avokadolu kahvaltılık

Son zamanların en popüler meyvelerinden avokado çoktan kahvaltılardaki yerini sağlamlaştırdı. Ama biz ona ön yargılı yaklaşanları bile mutlu edecek çok farklı bir tarif hazırladık.

Ona şans verin: Avokadolu kahvaltılık tarifi

 • Yumurtalı domates dolması

Sunumuyla gözlerden kalp çıkaracak, hazırlaması de pek kolay bir tarif bu. Balkonda kahvaltı keyfi hiç bu kadar güzel olmamıştı.

Sahanları kaldırın: Yumurtalı domates dolması tarifi

 • Hafif burger

Günün her öğününde atıştırmalık yerine geçebilecek bu tarif kahvaltılara da çok yakışıyor. Fesleğen, domates ve krem peynir görev başına!

Kuş gibi: Hafif burger tarifi

 • Bonus: Ev yapımı limonata

Çay hararet yapıyor diyenlerdenseniz kahvaltıda çayın yerini alabilecek, ferah mı ferah ev yapımı limonata tarifimize şans verebilirsiniz. Güne ferah başlamak gibisi yok sonuçta.

Klima etkili: Ev yapımı limonata tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?