TARİF / YAZI GÖNDERMEK İÇİN
/
Sür Ekmeğe Gitsin:

Karadut Reçeli Tarifi

Sür Ekmeğe Gitsin:

Karadut Reçeli Tarifi

https://yemek.com/tarif/karadut-receli/ | Karadut Reçeli Tarifi
Bu tarifi ne kadar beğendiniz?0
Marmara Üniversitesi'nde Türk Dili ve Edebiyatı okudu. Pişman olmadı ancak mezun olduktan sonra bir de MSA'da uzun dönem aşçılık eğitimi aldı. Medya sektöründe, birçok yemek dergisi ve kitabında çalıştı. Hali hazırda kendine sakladığı tarifler var. Mutfakta bekleniyorsunuz!

Sıkça Yenen Konular

Mevsimi kısa onun, olgunlaştığı zaman patır patır düşmeden ağaçlardan olabildiğince almalı tadını. Bol bol yemeli, sayısız faydasından yararlanmalı. Evet karaduttan bahsediyoruz.

Ona sıkı sıkıya bağlanmak için reçelini hazırlamalı. Rengiyle göz alan karadut reçelini kızarmış ekmek dilimleri üzerine sürüp sürüp yemeli. Hadi ne duruyorsunuz, pazara dut almaya mümkünse dalından toplamaya çıkıyoruz.

Devamını Oku

KAÇ KİŞİLİK

1 küçük kavanoz

HAZIRLAMA SÜRESİ

20 dakika

PİŞİRME SÜRESİ

40 dakika

Karadut Reçeli Tarifi İçin Malzemeler

  • 600 gramkaradut
  • 400 gramtoz şeker
  • 3 adetkaranfil
  • 1/2 tatlı kaşığıtaze sıkılmış limon suyu

Karadut Reçeli Tarifinin Püf Noktası

Dutların tadı yavan gelirse ya da şeker tadı baskın olan reçeller hazırlamayı seviyorsanız birebir oranda toz şeker kullanın. Toz şekere bastığınız ayıklanmış dutları suyunu bırakması için mümkünse bir gece (en az 6 saat) oda sıcaklığında kapağı kapalı bir tencerede bekletin. Dutların dağılmaması için reçeli kısık ateşte ve karıştırmadan kaynatın. Kaşığın ucuyla mermer bir zemine damlattığınız reçel, dağılmıyor ve top şeklinde kalıyorsa reçel olmuş demektir.

Karadut Reçeli Tarifinin Pişirme Önerisi

Kaynama esnasında tencerenin yüzeyine çıkan köpükleri bir kevgir yardımıyla alın.

Karadut Reçeli Tarifi Nasıl Yapılır?

  1. Sap kısımlarını ayıkladığınız karadutları narin oldukları için bol suda incitmeden yıkayın. Fazla sularını süzgeçte bekletip süzdürün.

  2. Derin bir tencereye aldığınız ayıklanmış ve yıkanmış dutların üzerine toz şeker serpin. Kendi suyunu salması için kapağını kapattığınız tencerede bekletin.

  3. Suyunu salan dutları, kısık ateşte kıvam alıp dutlar hafif yumuşayana kadar pişirin. Reçelin suyu kıvam almalı ancak dutlar dağılmamalı.

  4. Taze sıkılmış limon suyunu katıp 2-3 dakika kadar pişirdikten sonra ocaktan alın.

  5. Kıvam alan dut reçelini kaynatıp kuruladığınız temiz bir kavanoza boşaltın. Zedesiz ve temizlenmiş kavanoz kapağını sıkıca kapattıktan sonra reçel kavanozunu ters çevirip bir gece bu şekilde bekletin.

Karadut Reçeli Tarifinin Servis Önerisi

Kızarmış ekmeğinizi hazırlamayı unutmayın.

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?