buzluk-icin-kofte-nasil-yapilir

Hep Hazır Dursun: Buzlukta Uzun Süre Dayanacak Köfte Nasıl Yapılır?

Favorilerime
Ekle

İşte eve ya da okuldan eve yorgun argın bir şekilde geldiğinizde en büyük isteğiniz dolapta hazır bir görmek oluyor, biliyoruz. Zamandan tasarruf edebilmeniz için bu zamana kadar sizlerle uzun süre mantılarınızı nasıl saklayabileceğinizden bahsetmiştik. Şimdi yapıp uzun süre saklayabileceğiniz buzluk hamur işi tarifimiz, yine buzluk için fellah köfte tarifi de yapmıştık. Sıra geldi öğünlerimizde en çok tükettiğimiz, yemeklerimizin yegane kurtarıcısı köfte tarifine! Köfte hazırlaması en kolay, dondurduktan sonra da pişirmesi en pratik tariflerin başında geliyor. Kasaptan ya da marketten aldığınız kıymaya birkaç malzeme ilave edip güzelce yoğurun, şekil verip buzdolabı poşetlerine aktarın, dilediğiniz zaman çıkarıp afiyetle tüketin.

Akşam ya da öğle yemeklerinizi kurtaracak o şahane yönteme buyurun hadi!

Buzluk için köfte nasıl yapılır?

buzluk-icin-kofte-nasil-yapilir-11

Buzlukta uzun süre saklayacağınız için lezzetli olması açısından bizim önerimiz mutlaka tam yağlı ya da orta yağlı bir kıyma seçmenizden yana. Bu kıymanızın seçimi köftelerinizin lezzeti için en belirleyici unsurlardan biri. Diğer malzemelere gelecek olursak; lezzetine lezzet katacak ve kıvamını güzelleştirecek birkaç malzemesi var köftenin. Bunların başında baharatlar ve bağlayıcı malzemeler geliyor.

buzluk-icin-kofte-nasil-yapilir-1

Bağlayıcı malzeme yumurta, galeta unu ya da ekmek içi. Ancak buzlukta çok uzun süre saklayacağınız ve canınız çektiğinde çıkarıp pişirmek isteyeceğiniz için içerisine ekmek koymak yerine yumurta ya da galeta unu koyarsanız daha uzun süre dayanacaktır. Baharatları da etin lezzetinin önüne çok geçmemesine özen göstererek kontrollü bir şekilde ilave etmeye özen gösterin. İçerisine koyacağınız soğan, sarımsak gibi malzemeleri önceden mutlaka ya rendeleyin ya da rondodan geçirin.

buzluk-icin-kofte-nasil-yapilir

Tüm malzemeleriniz hazırsa köftenizi güzelce yoğurun. Tüm malzemeleri ne kadar uzun süre yoğurursanız lezzetleri ve kıvamı o kadar güzel olacaktır. Ardından köftelerinize dilediğiniz şekli verin ve bir tepsinin içerisine dizin. Tepsiyi buzdolabına koyun ve birkaç saat köftelerinizi soğutun.

sweetpeasandsaffron.com

sweetpeasandsaffron.com

Soğuttuktan sonra buzdolabı poşetlerine pay edin. Köftelerin birbirlerine yapışmaları için dilerseniz soğutmadan önce hafif un serpebilirsiniz. Köfteleri buzdolabı poşetine koyarken aralıklı bir şekilde yerleştirmeye özen gösterin. Köftelerinizi buzluğa atın. Dilediğiniz zaman çıkarıp ızgara tavasında çözdürmeden arkalı önlü bir şekilde kızarana kadar pişirebilirsiniz. Kızartma yapacaksanız mutlaka geceden buzluktan çıkarıp buzdolabı bölümüne koyarak çözdürmeye özen gösterin. Şimdiden ellerinize sağlık.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?