slovakcooking.com

Şekerlenmeden, Tam Kıvamında Olsun: Reçel Katı Olursa Ne Yapılır?

Favorilerime
Ekle

Kış mevsiminde ayva, portakal gibi kış meyvelerinden, yaz gelince de çilek, vişne, kayısı gibi yaz meyvelerinden yapılıp sofralarımızı güzelleştiren reçeller... Kahvaltısından tatlısına birçok öğünümüzü ve tarifimizi güzelleştirmek onların işi. Reçellerimizi şöyle bir kez yapıp tüm aylarda keyfini çıkarmak istiyoruz. Ancak kimi zaman çabucak şekerlenip küfleniyor, bazen de sulandığı için kıvamı tutmuyor ve mükemmel reçel kıvamına ulaşamıyoruz. Yaşadığımız bir diğer sorun ise reçelin kıvamının çok katılaşması. Çok katılaştığı durumlarda şekerlenmenin de etkisiyle neredeyse kesilecek kıvamlar alabiliyor, ağdalanıyor.

Gelin bu sorunun hiç yaşanmamasını sağlayalım, reçellerimizin lezzeti hep yerinde olsun. Şekerlenmesin, katılaşmasın. Bu sorunu yaşadığınızda da çözümleri hep aklınızda olsun. Şimdiden ellerinize sağlık!

Reçel katı olursa ne yapılır?

recel-kati-olursa-ne-yapilir

Her şeyinizi bire bir tarife uygun şekilde yapsanız da bazen reçeliniz katılaşıyor ve çabucak şekerleniyor. Peki ama neden bunu yaşıyoruz? Fazla şeker koyduğumuzda ve meyveleri bu şekerin içerisinde fazla bekleterek pişirme işlemine geçtiğimizde ya da limon suyu ilave ederken fazla kaçırdığımızda reçelin kıvamı katılaşıp ağdalaşıyor. Reçeller oda sıcaklığında bekledikçe kendi kıvamını bulan tariflerden. İçerisindeki şeker, reçel soğudukça katılaşan bir hale geliyor. Bu nedenle reçelleri hafif sulu bir kıvamda bırakıp oda sıcaklığında kıvam almasını ve katılaşmasını sağlamak oldukça mühim.

slovakcooking.com

slovakcooking.com

Ama diyelim ki katılaşıp sertleşme gibi bir sorun yaşadınız ve reçelinizi kurtaramayacağınızı düşündüğünüz bir durumdasınız. Böyle anlarda başka bir tencerenin içerisine hemen su aktarın. 1 kglık meyveden yaptığınız reçel için 3 su bardağı kadar su yeterli olacaktır. Bu miktarı meyve miktarınıza bağlı olarak değiştirebilirsiniz. 3 su bardağı suya 1 su bardağı ya da biraz daha az şeker ilave ederek güzelce kaynatıp bir şerbet hazırlayın. Sertleşen reçelinizin üzerine dökerek ocağın üzerine alın. Karıştırarak ve içerisindeki şekerin erimesini sağlayarak yeniden pişirin.

recel-kati-olursa-ne-yapilir-1

Pişirdikten sonra oda sıcaklığında karıştırarak kıvamının oturmasını sağlayın. Reçelden bir parçayı soğuk suya attığınızda dağılmadan dibe kadar iniyorsa reçeliniz tam kıvamındadır. Ardından tamamen soğuttuktan sonra kavanozlara paylaştırıp dolaba kaldırabilirsiniz.

Şimdiden ellerinize sağlık!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?