Güveçte Kuru Fasulye Tarifi

Kuru Fasulye

Favorilerime
Ekle

Yüksek lifli yapısı ve protein içeriğinden dolayı besin değeri oldukça yüksek olan kuru fasulye, tüm dünyada tüketilen önemli bir gıda ürünüdür. Magnezyum, çinko, potasyum ve B grubu vitaminleri açısından da oldukça zengin içeriğe sahip olan, protein yönünden etin yerini tutan kuru fasulyenin sağlık açısından pek çok yararı vardır.

Kuru fasulyenin faydaları nelerdir?

-Zihinsel ve bedensel zindeliğin sağlanmasına yardımcı olan kuru fasulye kandaki kötü kolesterolü düşürerek kalp ve damar hastalıklarını önler, kalbi kuvvetlendirir.

-İnsülini ve kan şekerini kontrol etmesi nedeniyle şeker hastalarının tüketmesi tavsiye edilir.

-Karaciğer yetmezliğinin tedavisinde yardımcıdır.

-Böbrek taşını ve kumunu dökmede etkilidir.

-Kemik yapısını ve sinir sistemini güçlendirir.

-Gebelikte çok ihtiyaç duyulan folik asit kuru fasulyede mevcuttur.

-Lifli yapısı ile sindirimi kolaylaştırıp bağırsakların iyi çalışmasını sağlayarak mide ve bağırsak kaynaklı rahatsızlıkların önlenmesinde etkin rol sahibidir.

Kuru fasulyenin besin değeri nedir?

Kuru fasulyenin 100 gramında ortalama 1 gram yağa karşın 21 gram protein bulunur. Yağ içeriği oldukça düşük bir besin olmasına karşın vücudun ete olan ihtiyacını neredeyse bütünüyle karşılar. Karbonhidrat değeri 30 gram civarında olan kuru fasulyenin 100 gramı kişiye yaklaşık olarak 300 kalori olarak geri döner. İçeriğinde ortalama 25 gram diyet posası bulunduran kuru fasulye normal bir kişinin diyet posası ihtiyacının %85 oranındaki bir bölümünü karşılar. Kuru fasulye tokluk hissi vererek acıkmayı önleyici özelliği ile zayıflama programlarının uygun seçenekleri arasında yer almaktadır.

Kuru fasulye nasıl tüketilmelidir?

Kuru fasulyeyi pişirmeye başlamadan önce fasulyenin cinsine göre 8 ila 12 saat kadar suda bekletmek gerekir. Pişme esnasında üzerinde oluşan köpük mutlaka alınmalıdır. Bu sayede içerdiği vitamin ve mineraller korunacağı gibi kuru fasulyenin vücutta yapacağı gaz oluşumu da en aza indirilmiş olur. Protein kayıplarına yol açmamak için pişirme sıcaklığının 100 derecenin üzerine çıkarılmaması önem arz eder. İçerdiği protein ve mineralleri korumak için en ideal pişirme aracı düdüklü tenceredir. Besin kalitesini arttırmak adına pirinç, bulgur gibi tahıllarla birlikte tüketilmesi yerinde olur.

Görsel kaynak: http://www.gorseltarif.com/yemek?tarifi=kuru%20fasulye%20ka%C3%A7%20kalori


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Dawn Reed22 Ekim 2018 15:00
Çok tesekkurler
Yanıtla