Orucu Bozup Bozmadığı Bu Yıl da Merak Edilen 14 Soru

yemek.com
Zeynep Çetin
Yemek yemediğim zamanları, ne yiyeceğimi düşünerek değerlendiririm.
Zeynep Çetin
254082 takipçi2169 içerik

Sıkça Yenen Konular

Rüya Yelsalı
Nisan 6, 2017
Öznur Doğan
Eylül 17, 2014
Pepsi BadgeAdvertisement
Pepsi
Şubat 9
Öznur Doğan
Ocak 14, 2015

2020 yılına geldik, hala orucu neyin bozup bozmayacağına dair aynı sorular soruluyor, aynı televizyon programlarında aynı günlük durumlar, tekrar tekrar ele alınıyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı bile tek tek cevaplamaktan yorulmuş olacak ki kitap genişliğinde bir bilgilendirme bülteni yayımlamış bu konularda.

Artık kalıcı olarak öğrenmek lazım bunları. Çok zor değil, inanın.

Not: Orucun bozup bozulmayacağı ile ilgili bilgilerin tamamı Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan Oruç Sıkça Sorulanlar adlı bilgilendirmeden alınmıştır.

Susuz olarak hap yutmak orucu bozar mı?

Evet, bozar. Gıda da olsa ilaç da olsa midenize doğru yol alan bir madde, susuz da tüketseniz orucunuzu bozar. Bu yüzden eğer ciddi bir rahatsızlığınız varsa ya da düzenli olarak ilaç kullanmanız gerekiyorsa oruç tutmanızla ilgili olarak doktorunuza başvurmalısınız. Sağlık önemli, şakaya, ihmale gelmez.

Kusmak orucu bozar mı?

kusmak-orucu-bozar-mi

Duruma göre değişir. Kendiliğinden, istemeyerek gerçekleşen kusma eylemiyle oruç bozulmuyor ancak kendinizi zorla kusturmaya çalışırsanız bu durum orucunuzun bozulmasına neden oluyor.

Her sene sorulan bu sorunun ayrıntılı cevabını daha önce de anlattığımız Kusmak Orucu Bozar Mı? yazımızda bulabilirsiniz.

Tükürük, balgam yutmak orucu bozar mı?

balgam-yutmak-orucu-bozar-mi

Duruma göre değişir. Bunlar tatsız konular ama madem aklında soru işaretleri olanlar var, duruma açıklık getirmekte de yarar var. Tıpkı kusma durumunda olduğu gibi burada da balgam ya da tükürük yutmak kasti olarak yapılmıyorsa orucu bozmadığı söyleniyor.

Ama tükürük ya da balgam biriktirilerek, kasti olarak yutuluyorsa bu sakıncalı olarak görülüyor. Daha detaylı bir cevap almak isterseniz Balgam Yutmak Orucu Bozar mı? ve Tükürük Orucu Bozar mı? yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Kan vermek/aldırmak orucu bozar mı?

Hayır, bozmaz. Küçüklüğümüzden beri basit bir şekilde öğretilen "Oruçluyken vücuttan çıkanlar değil, sadece vücuda girenler orucu bozar." sözü burada tam anlamıyla geçerli. Kan aldırmak dediğimiz işlemde de vücudunuzdan kan çıkacağı için orucunuza zeval gelmez.

İğne korkusu da bir yere kadar. Gerekliyse o kan verilmeli. Bu kadar.

Konuyla ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz sizi hemen şöyle alabiliriz: Kan Vermek (Aldırmak) Orucu Bozar mı?

Merhem ya da krem sürmek veya ilaçlı bant kullanmak orucu bozar m›?

Hayır, bozmaz. Yine bir hayır cevabı geldi, çünkü merhem, krem ya da ilaçlı bantlar derideki gözeneklerin içinden girer sadece. Üstelik bu da oldukça yavaş bir şekilde gerçekleşir. Dolayısıyla ister hastalıklarınız ister bakımınız için gönül rahatlığıyla krem ve merhem gibi ürünler kullanabilirsiniz.

Hem sizce de biraz zorlamıyor musunuz bu "O da orucu bozar, şu da." olayını?

Oruçluyken dişleri tedavi ettirmek orucu bozar mı?

Hayır, bozmaz. Oruçluyken morfinli ya da morfinsiz olarak dişleri tedavi ettirmek ya da diş çektirmek orucu bozmaz. Burada sadece kan ya da ağzınıza uygulanan maddeleri yutmamanız önemli.

Yani orucunuzu bahane ederek tıpkı yukarıdaki gibi "Yok canım, almayayım ben, oruçluyum." dediğinizde aslında diş hekiminiz neden böyle yaptığınızı fark ediyor arkadaşlar. Diş hekimlerinin koltuklarına oturmanın gerginliğini hepimiz yaşadık ama kandırmayalım şimdi birbirimizi. Sağlık önemli sonuçta, ihmale gelmez.

Ağız çalkalamak, gargara yapmak orucu bozar mı?

agiz-calkalamak-orucu-bozar-mi

Hayır, bozmaz. Hem ağız sağlığı hem de aslında abdest alma işlemleri için oldukça önemli olan ağız çalkalamak ya da gargara yağmak orucu bozmuyor. Ancak bu işlemleri yaparken kasıtlı bir şekilde ağzınızdaki suyu ya da farklı bir sıvıyı yutmayaya özen göstermeniz büyük önem taşıyor.

"Ben daha ayrıntılı açıklama görmek istiyorum" derseniz Ağız Çalkalamak Orucu Bozar mı? ve Gargara Yapmak Orucu Bozar mı? yazılarımıza da bekleriz.

Unutarak yemek, içmek orucu bozar mı?

Hayır, bozmaz. Oruçlu olduğunuzu unutup bir şeyler yiyip içtiyseniz hemen paniklemeyin, sakince ağzınızı temizleyin.

"Aman nasıl olsa yedim, bozulmuştur." diye düşünür ve yemeye devam ederseniz ona yapacak bir şey yok tabii. Yazık olur o ana kadar tuttuğunuz oruca.

Oruçluyken banyo yapmak orucu bozar mı?

Hayır, bozmaz. Ağızdan su yutulmadıkça ya da burundan su girmedikçe oruçluyken banyo yapılabilir.

Ramazan yaza denk geliyor arkadaşlar, banyo yapmak lazım yani. Etrafınızdakilere kötü kokular yaymamak da önemli sonuçta. Biraz dikkatle orucunuz da bozulmaz hem, biz demiyoruz, Diyanet İşleri Başkanlığı söylüyor.

Diş fırçalamak orucu bozar mı?

Hayır, bozmaz. Diş macunu ya da suyu boğazınızın derinliklerine kaçırmadığınız sürece hiçbir sıkıntısı yok diş fırçalamanın.

Hijyen de önemli sonuçta. Siz yine de isterseniz sahurda ve iftardan sonra fırçalayın tabii, garanti olsun. Ama gün içinde oruçluyken de fırçalarsanız içiniz rahat olsun. Sorun yok, kesin bilgi.

Siz yine de konuyla ilgili ayrıntılı bilgi almak isterseniz Diş Fırçalamak Orucu Bozar mı? yazımıza da bir göz atın deriz.

Sahurda ezan bitene kadar yemek yenilebilir mi?

Hayır, yenmez. İmsak vakti, tan yerinin ağarmasıyla başlıyor ve o, başladıktan sonra yemek yemeye, su içmeye son vermek gerekiyor.

Her şeyi son dakikada yapmayı seven bir millet olarak sahurda ezan süresiyle çakallık yapmaya çalışabilirsiniz, yapmayın. Kıtlıktan çıkmış, yemek yarışmasına katılmış gibi bir dakika içinde ağzınıza daha çok şey tıkıştırmak yerine vakitlice kalkıp sahurunuzu ağız tadıyla yapın. Hem zaten sağlıklısı da o.

Göz, kulak ya da burun damlası kullanmak orucu bozar mı?

Hayır, bozmaz. Göz ya da burun damlasını doktorunuzun tavsiye ettiği dozda kullandığınızda orucunuzu bozmuyor. Çünkü bu doz, damlanın burun ve göz çevresinden daha içlere gidemeyeceği kadar az.

Siz, normal zamanda bile damla kullanmayı sevmiyor ya da bu durumdan korkuyorsanız o başka. "Orucum bozulmasın diye kullanmadım." diyerek o damladan kaçamazsınız ama, bizden söylemesi.

Her üç damlayla ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz sizi şu yazılarımıza doğru da alabiliriz: Burun Spreyi Orucu Bozar mı?, Göz Damlası Orucu Bozar mı?, Kulak Damlası Orucu Bozar mı?

Kolonya orucu bozar mı?

Bir şartı var. Diyanet'e göre koklanabilen şeyler orucu bozmuyor, dolayısıyla kolonya sürmek ya da parfüm sıkmak da orucu bozmuyor. AMA bir şartla: Ağzınıza kaçmadığından emin olmalısınız.

Özellikle kolonyayı yüzüne sürmeyi sevenler buna mutlaka dikkat etmeli, kolonyanın ağzına kaçmadığından emin olmalı. Eğer kolonya tadını ağzınızda hissederseniz Diyanet'in açıklamalarına göre orucunuz bozulmuş oluyor. Daha detaylı bilgi almak isteyenleri şöyle alabiliriz: Kolonya Orucu Bozar mı?

İğne orucu bozar mı?

nearsay

nearsay

Duruma göre değişir. Orucu bozup bozmadığı en çok merak edilen konulardan olan iğne yaptırmak, net olarak hayır ya da evet diye cevap verilemeyen sorulardan. Diyanet'e göre bunun sebebi iğnenin/aşının besin değeri taşıyıp taşımadığıyla ilgili.

Eğer besin değeri taşıyan, vitamin takviyeli bir iğne söz konusuysa bu şekilde bir iğne yaptırmak orucu bozuyor. Bu yüzden Diyanet bu konuda çeşitli önerilerde bulunuyor: Eğer doktorunuzun onayı varsa ve sağlığınızı etkilemeyecekse iğnelerinizi iftar sonrasına bırakmanız tavsiye ediliyor. Eğer böyle bir imkan yoksa tedavinize devam edip oruçlarınızı kaza edebileceğiniz söyleniyor.

Açıklamanın tamamına ulaşmak isteyenleri hemen böyle alalım: İğne orucu bozar mı?

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?