Bir Şartı Var: Kolonya Orucu Bozar mı?

Favorilerime
Ekle

Ramazan ayına girilmesiyle en fazla orucu neyi bozup bozmayacağını merak ediliyor. Bunlar arasında en çok cevabı aranılan sorulardan biri ise: Kolonya orucu bozar mı?

Bu çok merak edilen sorunun cevabını vermeden önce benzer soruları ve yanıtlarının bulunduğu bazı içerikleri paylaşalım sizlerle.

- Kusmak Orucu Bozar mı?
- Gargara Yapmak Orucu Bozar mı?
- Tükürük Orucu Bozar mı?
- Diş Fırçalamak Orucu Bozar mı?
- Geğirmek Orucu Bozar mı?
- Balgam Yutmak Orucu Bozar mı?
- Sakız Çiğnemek Orucu Bozar mı?
- Ağız Çalkalamak Orucu Bozar mı?
- Göz Damlası Orucu Bozar mı?

Öyleyse gelin ramazan boyunca kafaları meşgul edebilecek sorulardan biri olan "Kolonya orucu bozar mı?", "Kolonya sürmek, parfüm sıkmak orucu bozar mı?" konusuna bir açıklık getirelim.

Oruçluyken kolonya sürmek/parfüm sıkmak orucu bozar mı?

kolonya-orucu-bozar-mi

Diyanet'in bu konuda cevabı net: "Mide ile doğrudan bir bağlantısı olmadığı için, koklanabilen şeyler orucu bozmaz." Bu noktada kolonya sürmek de parfüm sıkmak da orucu doğrudan bozmuyor.

Ancak bu konuda bir şart da var. Özellikle yüze sürülen kolonyada dikkatli olunması, kolonyanın ağza hiçbir şekilde kaçmaması gerekiyor. Eğer kolonya tadı ağızda hissedilirse oruç da bozulmuş oluyor.

Parfüm konusunda da benzer bir durum var. Parfüm sıkıldığında taneciklerin hava veya rüzgar yolu ile ağıza kaçmamasına dikkat etmek gerekiyor. Eğer kaçarsa oruç da bozuluyor.

Ama genel olarak hijyen için kullandığımız kolonyanın orucu bozmadığını söylemek mümkün.

İyi ramazanlar!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?