balgam-yutmak-orucu-bozar-mi-subat-2021

Siz Yine de Yutmayın: Balgam Yutmak Orucu Bozar mı?

Favorilerime
Ekle

Ramazan ayında oruç ibadeti ile ilgili akıllarda en çok yer eden sorulardan bir tanesi de balgam yutmanın orucu bozup bozmayacağıdır.

Bu durumda, halk arasında kulaktan kulağa yayılan bilgilerin bir kenara bırakılıp konunun İslam alimlerince aydınlatılması gerekliliği doğmaktadır. Böylelikle ibadetin İslam dininde belirtildiği şekliyle yerine getirilmesi sağlanacak ve mevcut kuşkular giderilecektir. Konuya dair din bilginleri arasında yaygın bir ortak görüş bulunsa da, mezhep farklılıkları ve balgam yutmanın yeme ya da içme olarak kabul edilmesi üzerine farklı bakış açıları, tartışmalara yol açmaktadır.

Oruç tutan kişinin balgam yutması

"Balgam yutmak orucu bozar mı?" sorusu üzerine her mezhep farklı bir yorum getirmektedir. Bilindiği üzere vücuda dışarıdan alınan herhangi bir şey orucu bozmaktadır. Balgam, vücutta salgılanan doğal bir salgı olduğundan dolayı Hanefi mezhebine göre balgam yutmak orucu bozmamaktadır. Ancak bu salgı pis kabul edildiğinden dolayı, balgamın dışarı atılmasının daha iyi olacağı savunulmaktadır.

Şafii mezhebinde ise bu durum daha farklı yorumlanmaktadır. Eğer balgam, boğazda "h" harfinin çıktığı yeri aşıp ağıza kadar gelmişse ve isteğe bağlı olarak yutulduysa bu durumda orucun bozulduğu kabul edilmektedir. Fakat balgam gayri ihtiyari olarak yutulmuşsa o halde oruç bozulmamaktadır.

İftar öncesinde kasıtlı olarak balgam yutmak

İftar öncesinde, hala oruçluyken, kasıtlı olarak balgam yutmanın caiz olup olmadığı sorusu üzerine çoğu İslam aliminin görüşü ortak bir noktada kesişmektedir. Öyle ki oruçlu olunsun ya da olunmasın balgam yutmanın haram olduğu savunulmaktadır.

Çünkü balgam, insan bedeninden çıkan hastalıkları taşıyabileceği gibi aynı zamanda tiksindirici ve pis bir şeydir. Fakat oruçlu bir kimse tarafından yutulan balgam, yeme veya içme olarak kabul edilmediğinden dolayı, orucu bozmamaktadır. Bugün, Diyanet Bakanlığı ve İslam alimlerinin çoğu tarafından aynı tükürük gibi, oruçluyken balgam yutmak da orucu bozmayan durumlar arasında kabul edilmektedir. Buna rağmen, balgam yutmak bir kısım ilim ehli tarafından yemeye ve içmeye dahil edilmekte olup, bunun orucu bozacağı savunulmaktadır.

Yine de Ramazan ayında balgam yutmanın orucu bozduğuna dair bilinen herhangi bir kanıt bulunmamaktadır.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?