Kan Vermek Orucu Bozar mı

Kan Vermek (Aldırmak) Orucu Bozar mı?

Favorilerime
Ekle

Ramazan ayı boyunca gündeme gelen soruların başında çeşitli durumların orucu bozup bozmayacağı sorusu var. Bunların arasında en fazla merak edilen sorulardan biri de "Kan vermek orucu bozar mı?", "Kan verince oruç bozulur mu?", "Kan aldırmak orucu bozar mı?", "Kan verilince oruç bozulur mu?" gibi kan vermek ya da kan aldırmakla ilgili sorular oluyor. Bu sorun sizin de aklınızı kurcalıyorsa yanıtı hemen aşağıda sizi bekliyor.

Bu soruya açıklık getirmeden önce benzer soruları ve yanıtlarının bulunduğu bazı içerikleri de paylaşalım sizlerle.

- Kusmak Orucu Bozar mı?
- Gargara Yapmak Orucu Bozar mı?
- Tükürük Orucu Bozar mı?
- Diş Fırçalamak Orucu Bozar mı?
- Geğirmek Orucu Bozar mı?
- Balgam Yutmak Orucu Bozar mı?
- Sakız Çiğnemek Orucu Bozar mı?
- Ağız Çalkalamak Orucu Bozar mı?

Peki oruçluyken kan vermek orucu bozar mı? Oruçluyken kan verilir mi? Kan aldırmak oruç bozar mı?

Diyanet İşleri Başkanlığı'na göre bu sorunun cevabı ve kapsamı şöyle...

  • Kan vermek orucu bozar mı?

Kan Vermek Orucu Bozar mı

Ramazan ayı içinde oruçluyken herhangi bir sebepten dolayı kan vermek zorunda kaldıysanız sizin de merak edebileceğiniz sorulardan biri olan bu konuya Diyanet İşleri Başkanlığı yanıt vermiş durumda. Diyanet, oruçluyken kan verenin orucunun bozulmayacağını söylerken vücuda kan almanın ise beslenme, gıda alma kapsamına girdiği için orucu bozduğunu belirtiyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın cevabının tamamı ise şöyle:

"Ramazan’da oruçlu iken kan verenin orucu bozulmaz (İbn Kudâme, el-Muğnî, IV, 50-52). Vücuda kan almak ise, beslenme, gıda alma kapsamına girdiği için orucu bozar. Kan vermenin orucu bozup bozmaması ile ilgili olarak birbirine zıt iki rivayet vardır. Bunlardan birine göre Hz. Peygamber (s.a.s.), “Hacamat yapanın ve yaptıranın (vücuttan tedavi maksadıyla kan alanın ve aynı amaçla vücudundan kan aldıranın) orucu bozulur.” buyurmuştur. Öte yandan Resûlullah’ın (s.a.s.) oruçlu iken hacamat yaptırdığı rivayet edilmiştir

Bu iki hadisi birlikte değerlendiren bilginlerin çoğu, birinci hadisi “Hacamat yapan kişinin, kanı özel alet ile emerken ağzına kaçırabileceği, hacamat yaptıran ise kan verdiği için zayıf düşerek hasta olabileceği için oruçları bozulma tehlikesi ile karşı karşıya kalır.” şeklinde yorumlamış ve ikinci hadisi esas alarak kan vermenin orucu bozmayacağı sonucuna varmışlardır."


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?