Yaza Denk Gelen Ramazan Klasiği: Ağız Çalkalamak Orucu Bozar mı?

Favorilerime
Ekle

Hicri takvimin esas alınmasından dolayı, her yıl bir önceki yıldan on ya da on bir gün önceye gelen Ramazan, yaz aylarına denk geldiğinde ibadeti güçleştirebilir.

Oruç ibadetini zorlaştıran bunaltıcı sıcaklar, kişide ağzını çalkalayarak bir nebze de olsa serinliğe kavuşma isteği doğurmaktadır. Neticede, su ile ağız çalkalamanın orucu bozup bozmayacağı sorusu akıllara takılmaktadır.

Ramazan ayında ağız çalkalamakla oruç bozulur mu?

İslam dini oruç ibadetini sıkıntı vermesi, tedirginlik yaratması veya cefaya sebep olması dolayısıyla meşru kılmamıştır. Bunun aksine, ruh ve bedene zindelik kazandırması ve ruhu manen doyurması için farz kılınmıştır.

Oruç tutan kimsenin sıcaktan bunaldığı takdirde, bu durumu hafifletmek için ağzını su ile çalkalamasında dinen bir sakınca bulunmamaktadır. Bilindiği üzere, abdest ve gusül abdesti sırasında ağza su verilir. Bu sırada ağza giren suyun orucu bozduğu kabul edilirse, o halde abdest almak da orucu bozan bir eylem halini alacaktır.

Bu hadiseden yola çıkarak, "Ağız çalkalamak orucu bozar mı?" sorusuna "Hayır" yanıtı verilecektir. İlim ehli kimseler tarafından, susuzluğun tesirini azaltmak dolayısıyla oruçlu kimsenin ağzını çalkalamasının sakıncalı olmadığı, aksine bu durumun ibadete yardım ve kolaylık sağlayacağı vurgulanmaktadır.

Oruç tutan kimse tarafından ağız çalkalarken dikkat edilmesi gereken hususlar

İster abdest için olsun, isterse temizlik ya da serinlemek için olsun, oruçlu kimse tarafından ağzı su ile çalkalamak mekruh değildir ve orucu bozmayan durumlar arasında yer almaktadır. Yine de, oruçlu iken ağza su alınması veya burna su çekilmesi sırasında dikkat edilmesi gereken belli başlı hususlar mevcuttur.

Bu esnada, vücuda alınan suyun boğaza kaçmamasına çaba sarf edilmelidir. Eğer su boğaza kaçarsa, bu durumda oruç bozulmaktadır. Ancak hata ile kaçtığından dolayı kefaret gerektirmeyip, yalnızca orucun kaza edilmesi gerekmektedir. Kimi İslam alimleri, nafile oruçlarda suyun boğaza kaçmasının orucu bozsa dahi kaza gerektirmeyeceği görüşünü savunmaktadır. Tüm bunların yanı sıra, oruçlu kimse tarafından ağzın çalkalanmasının ardından ağızda kalan yaşlığın oruca zarar vermeyeceği belirtilmektedir.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?