Diş Eti Kanamalarına ve Yaralara Dikkat: Diş Kanaması Orucu Bozar mı?

yemek.com
Zeynep Çetin
Yemek yemediğim zamanları, ne yiyeceğimi düşünerek değerlendiririm.
Zeynep Çetin
254111 takipçi2195 içerik

Sıkça Yenen Konular

Zeynep Çetin
Mart 30, 2020
Duygu Arslan
Nisan 12, 2017
YENİ
Vestel
Nisan 12
Duygu Arslan
Şubat 1, 2017

Başta diş ve diş eti problemleri olanlar olmak üzere ramazan ayında karşılaşılabilecek ve akıllarda soru işareti oluşturabilecek en yaygın sağlık sorunlarından biri diş eti yaraları ya da diş kanamaları. Eğer böyle bir sorunla oruçluyken karşılaştıysanız ve "Diş kanaması orucu bozar mıı?" diye düşünmeye başladıysanız buyurun hemen böyle.

Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığının konuyla ilgili açıklamasına kulak verelim, işin aslını öğrenelim hep birlikte.

Ramazan boyunca karşılaşabileceğiniz ve orucu bozup bozmayacağını merak edebileceğiniz diğer tüm konular için de şu yazımıza göz atabilirsiniz: Orucu Neler Bozar, Orucu Bozan, Bozmayan Durumlar

Diş kanaması orucu bozar mı?

dis-kanamasi-orucu-bozar-mi-2021

Dişlerinizi fırçalarken bile sık sık diş kanaması sorunuyla karşılaşıyorsanız, kanamalara sebep olan kronik bir diş eti rahatsızlığınız varsa ya da o anlık yaşadığınız bir problem sebebiyle diş kanaması oluştuysa hemen böyle buyurun, diş kanaması orucu bozar mı açıklayalım: Diş kanaması doğrudan orucu bozan bir durum olarak görülmüyor. Ancak kanamanın miktarına dikkat etmeniz büyük önem taşıyor. Açıklamalara göre çıkan kan, karıştığı tükürüğe eşit veya daha fazla ise oruç bozulabiliyor ve bu durumda mutlaka kaza edilmesi öneriliyor. Ancak az miktarda kanamalarda diş kanamalarının orucu bozmadığı kabul ediliyor, aklınızda bulunsun.

Diyanet'in "Diş kanaması ve diş yarasından çıkan kanın tükürük ile yutulması orucu bozar mı?" sorusuna verdiği yanıtı da aynı şekilde paylaşmış olalım:

"Diş kanaması orucu bozmaz. Ancak çıkan kan, karıştığı tükürüğe eşit veya daha fazla olursa yutulması hâlinde oruç bozulur ve kaza edilmesi gerekir. Daha az miktarda olan kan ise dikkate alınmaz."

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?