Ağız Sağlığı da Önemli: Diş Fırçalamak Orucu Bozar mı?

yemek.com
İdil Bulut
İdil Bulut
150 takipçi218 içerik

Sıkça Yenen Konular

Zeynep Çetin
Şubat 7
Duygu Arslan
Haziran 26, 2018
Zeynep Çetin
Şubat 18, 2019
Zeynep Çetin
Mayıs 4, 2017

Ramazanda sahur ile iftar arasında uzun süre aç kalındığından, ağızda kötü ve rahatsız edici kokular oluşur. Oruç tutan kişiler de bu kötü kokuyu gidermek için dişlerini fırçalamak ister. Tam da bu noktada devreye diş fırçalamak orucu bozar mı sorusu girer, kafalar karışır.

Ramazan ayı boyunca, açlık nedeni ile ağız kokusu problemi yaşayanların kafasını kurcalayan en büyük sorunlardan biri olan "Diş fırçalamak orucu bozar mı?" sorusunun yanıtını öğrenme zamanı şimdi. Artık oruç tutan kişiler sahur ile iftar arasında geçen bu uzun sürede dişlerini fırçalama konusunda kararsız kalmasın, ağızlar da içler de rahat etsin.

Ramazan ayında diş fırçalama ve misvak kullanımı

dis-fircalamak-orucu-bozar-mi-yeni

İslam dininin ilk doğduğu yıllarda diş fırçası olmadığından, dişler fırça yerine misvakla temizlenmişti. Hz. Muhammed de diş temizliğine büyük önem verdiğinden, oruçluyken misvak kullanmıştı.

Halen günümüzde de bulunan misvakın, kuru veya yaş olmasında bir sakınca olmadığı gibi ıslatılmasında da bir sakınca yoktur. Diş fırçası da misvak görevi yaptığından, kuru veya ıslak fırça ile dişleri fırçalamak orucu bozmaz. Diş macunu da kullanılması uygundur, fakat diş macunu kullanmak boğaza kaçırmamak kaydıyla orucu bozmamaktadır. Çoğu zaman yutulabilme ihtimali olduğundan, diş macununu tedbiren kullanmamak daha iyidir. Ayrıca sert fırçalama yapmak diş etlerini kanatacağından orucu bozar.

Diyanet'in bu konuda verdiği cevap ise şöyle: "Boğaza su kaçırmadan ağzı su ile çalkalamak orucu bozmadığı gibi diş fırçalamakla da oruç bozulmaz (el-Fetâva’l-Hindiyye, I, 220). Bununla birlikte, diş macununun veya suyun boğaza kaçması hâlinde oruç bozulur. Orucun bozulma ihtimali dikkate alınarak, dişlerin imsakten önce ve iftardan sonra fırçalanması, oruçluyken fırçalanacaksa macun kullanılmaması uygun olur."

Sahur sonrası ve iftar öncesi dişlerin fırçalanması

dis-macunu-dis-fircasi-aralik-2020

İlahiyatçılara göre, oruç tutan bir kişinin dişlerini fırçalarken macun kullanması doğru değildir. Diş etleri kanayabilir, kullandığınız macunun tadı boğazınızdan aşağı inebilir. Bu nedenle dikkat etmek gerekir. Ama en azından ağız kokunuzun azalması için, macun sürmeden hafif şekilde dişlerin fırçalanması uygundur. En uygun olanı ise iftardan sonra ve sahurdan önce dişlerin fırçalanmasıdır.

Genel olarak alimlerin düşüncesi; oruçlu iken ağız kokusunu önlemek için dişlerini fırçalamak isteyenlerin, diş macunu kullanmadan ve diş etlerini kanatmadan hafif şekilde dişlerini fırçalamasının uygun olduğu yönündedir. Ramazan ciddiyetine göre uygun düşen, iftardan sonra ve sahurdan önce dişlerin fırçalanmasıdır. Boğaza su kaçırmadan ağzı su ile çalkalamak orucu bozmadığı gibi diş macunu ile diş fırçalamakla da oruç bozulmaz.

Bununla birlikte, diş macununun, misvak parçalarının veya suyun boğaza kaçması halinde oruç bozulmaktadır. Su veya diş macunun boğaza kaçması ve yutulması halinde, oruç bozulacağından kaza etmek gerekir. Orucun bozulma ihtimali dikkate alınarak, dişler sahurdan önce ve iftardan sonra fırçalanmalıdır.

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?