burun-spreyi-orucu-bozar-mi

Burun Spreyi Orucu Bozar mı?

Favorilerime
Ekle

Ramazan ayının gelmesiyle oruçla ilgili hemen herkesin kafasında soru işaretleri var. Diş fırçalamak orucu bozar mı, burun kanayınca oruç bozulur mu gibi genel sorular haricinde sağlığımızı da direkt olarak ilgilendiren sorular da ramazan ayı boyunca kafamızı meşgul edebiliyor.

Bunlardan biri de genellikle üst yolunum yolları hastalıklarının tedavisinde kullanılan burun spreyinin orucu bozup bozmayacağı yönünde. Peki burun spreyi orucu bozar mı, oruçluyken burun spreyi sıkılır mı dersiniz? Bu konuda İslam alimlerinin cevabı size yön gösterebilir. Gelin hep birlikte Diyanet'in (Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı'nın) açıklamasına göz atalım.

Burun spreyi ya da burun damlası orucu bozar mı?

burun-spreyi-orucu-bozar-mi

"Burun damlası genize kaçarsa oruç bozulur mu?", "Burun içine sıktığım sprey ya da kullandığım burun damlası orucumu bozar mı?" gibi soruların cevabı Diyanet İşleri Başkanlığı'na göre "Hayır."

Ramazan ayında oruçluyken burun spreyi kullanılması konusunda İslam alimlerinin cevabı şu şekilde:

"Tedavi amacıyla buruna damlatılan ilacın bir damlası, yaklaşık 0,06 cm3 ’tür. Bunun bir kısmı da burun çeperleri tarafından emilmekte, çok az bir kısmı mideye ulaşmaktadır. Bu miktarda, mazmazada (ağız çalkalamakta) olduğu gibi affedilmiştir."


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?