Siz Dikkat Edin Yine de: Burun Kanayınca Oruç Bozulur Mu?

Favorilerime
Ekle

Her ramazan ayında yeniden gündeme gelen konuların başında "Oruç Bozar mı?" "Oruç Bozulur mu?" soruları var. Birbirine benzeyen ve mantığını anladıktan sonra hepsine yanıt verilebilecek bu soruların her sene yanıtlanma gerekliği muhtemelen daha fazla insanın oruç tutmaya başlayacak olması ve bu soruların yanıtlarını aramak istemiş olması.

İlk önce benzer soruları ve yanıtlarının bulunduğu içerikleri paylaşalım sizlerle.

- Kusmak Orucu Bozar mı?
- Gargara Yapmak Orucu Bozar mı?
- Tükürük Orucu Bozar mı?
- Diş Fırçalamak Orucu Bozar mı?
- Geğirmek Orucu Bozar mı?
- Balgam Yutmak Orucu Bozar mı?
- Sakız Çiğnemek Orucu Bozar mı?
- Ağız Çalkalamak Orucu Bozar mı?

Burun kanayınca orucun bozulup bozulmadığını söylemeden önce genel kavramlardan birine açıklık getirmeye çalışalım. İstisnalar ve detaylı durumlar dışında orucun bozulması için vücuda bir şey girmesi gerekir. Vücuda giren şey orucu, vücuttan çıkan şey abdesti bozar.

O zaman soruyu soralım: Burun kanaması orucu bozar mı?

burun-kanamasi-ve-oruc

Dediğimiz gibi vücuttan çıkan şey ekseriyetle abdesti bozar, orucu bozmaz. Dolayısıyla burun kanayınca oruç bozulmaz. Çünkü orucun bozulması için kanın mideye ulaşması gerekir.

Diyanet'in cevabına göre biraz daha açmak gerekirse, burnunuz kanmaya başladı ve bütün kan dışarı akıyor; boğazınızda ve midenizde kan yok. Kan mideye ulaşmadı. Orucunuz bozulmaz. Ancak burnunuz kanamaya başladı ve dışarıya aktığı kadar genzinize de aktı ve hatta kanı yutmak durumunda kaldınız ve yuttunuz. İşte o zaman orucunuz bozulur. Özetle, burun kanamasının orucunuzu bozması için kanın mideye ulaşması gerekir. Ağzınızdan tükürseniz dahi bozmaz.

Tek bir cümlede anlatalım o halde: Kan, geniz ya da ağız yoluyla midenize gitmediyse burun kanaması orucu bozmaz.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?