iftar-sofrasi-one-cikan

Tüm Dünyadan İftara Kavuşmanın Sevincini Taşıyan 14 Farklı Sofra

Favorilerime
Ekle

Ramazanı bu yıl da heyecanla karşıladık, sevinçle yaşamaya devam ediyoruz. Sevdiklerimizle birlikte oturduğumuz sofralarda huzuru, mutluluğu hissediyor, halden anlamanın, dayanışmanın, yardımlaşmanın önemini bir kez daha kavrıyoruz.

Ama bunu bir tek biz yapmıyoruz elbette. Ramazan, tüm dünyada aynı huzurla, iftara kavuşmanın mutluluğuyla, aynı sofranın etrafında buluşmanın sevinciyle yaşanıyor.

Kısacası ramazan, her yerde farklı saatlerde, başka başka kültürlerin etkisiyle yaşansa da hep aynı şahane duyguları taşıyoruz içimizde. İyi ki geldin ramazan, gerçekten iyi ki geldin!

Tucker, Georgia, Amerika Birleşik Devletleri

Amerika Birleşik Devletleri'nin Georgia eyaletine bağlı Tucker'da bu yıl yaklaşık 16 saat oruç tutuluyor. Bizim de en sevdiğimiz lezzetlerden olan pilav, köfte ve karpuz bu iftar sofrasının da yıldızlarından olmuş gibi görünüyor.

Hartum, Sudan

Halkın %90'ının Müslüman olduğu Sudan'da, 2016'da 15 saate yakın bir süre boyunca oruç tutuluyor. Bu iftar sofralarında onlara yöresel lezzetleri eşlik ediyor.

Kabil, Afganistan

Afganistan'ın başkenti Kabil'de bu yıl yaklaşık 16 saat oruç tutulurken iftar sofralarının yıldızı bizdeki pideye benzer hamur işleri oluyor. Çaylar da sofranın baş köşesindeki yerlerini alıyor.

Pekin, Çin

Çin'de ramazanın yaz aylarına gelmesi hem oruç tutulan saati hem de iftar sofrasında yenen yemekleri oldukça etkilemiş görünüyor. Yaklaşık 18 saat oruç tutulan Pekin'de iftar sofralarını bol bol sıvı alınabilecek karpuzlar ve içecekler dolduruyor. Hamur işleri de eksik olmuyor tabii.

Nairobi, Kenya

Kenya'nın başkenti Nairobi'de ise yaklaşık 13 saat boyunca oruç tutuluyor. İftar için özenle kurulan yer sofralarında yemeğe tıpkı bizde de yaygın olduğu gibi çorbayla başlanıyor. Meyvelerle de tatlı bir kapanış yapılıyor.

Kano, Nijerya

Nijerya'nın Kano şehrinde 14 saat kadar oruç tutuluyor ve iftara kavuşmanın mutluluğuyla edilen duaların ardından yöresel bir hamur işiyle ramazan ruhuna yakışır mütevazı bir yemek yeniyor.

Sultanahmet, İstanbul, Türkiye

Biz de eksik kalacak değildik, İstanbul bu yaz ramazanı 17 saati geçen bir süre boyunca oruç tutarak geçiriyor. Sultan Ahmet'in ramazana yakışır atmosferinde yapılan bu iftar sofrasından da en sevdiğimiz ramazan lezzetlerinden pastırma, bol bol salata, lavaşlar ve peynir, zeytin gibi klasikleşmiş iftariyelikler eksik olmuyor.

Kazablanka, Fas

Kazablanka, 2016 ramazanını ortalama 16 saat oruç tutarak geçiriyor. Kalabalık ailelerin sofralarından çeşit çeşit hamur işi ve hurma elbette eksik olmuyor. Balıksa farklı bir iftar sofrası için en iyi alternatiflerden biri olup çıkıyor.

Sidney, Avustralya

Sidney'de bu yıl yaklaşık 12 saat oruç tutulduğundan, uzun süre tutan diğer yerlere göre daha rahat bir oruç dönemi geçirdiklerini söyleyebiliriz. Sofralarına gelirsek, yağda kızartılarak yapılan hamur işleri iftar sofrasının olmazsa olmazı gibi görünüyor.

Kuala Lumpur, Malezya

Kuala Lumpur 2016'da ramazan ayını ortalama 14 saat oruç tutarak geçiriyor. Sofrada bizim de pek sevdiğimiz tavuk ve pilav ikilisi damaklara şölen yaşatıyor.

Tunus, Tunus

Tunus'taki Müslümanlar bu sene yaklaşık 17 saat boyunca oruç tutuyor, iftarda ise çorbayla başlayan mutluluk hamur işlerinin hakim olduğu bir menüyle devam ediyor.

Cakarta, Endonezya

Endonezya'da bu yıl 13 saatten biraz daha fazla bir süre oruç tutuluyor. Sofradaysa hamur işleri, meyve ve sebzeler ağırlıkta oluyor.

Tahran, İran

Tahran, 2016'da ortalama 16 saat 30 dakika kadar oruç tutuluyor. Mis kokulu iftar sofralarının olmazsa olmazı ise pide oluyor.

San'a, Yemen

huffingtonpost

huffingtonpost

Yemen'in başkenti San'a bu yıl iftara yaklaşık 14 saat 30 dakika gibi bir sürede kavuşuyor. Sofrada ise meyve ve sebzeler ağırlıklarını ortaya koyuyor.

Not: Fotoğraflar geçtiğimiz yıllarda Associated Press fotoğrafçıları tarafından çekilmiştir.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?