Yazı Kabusa Çeviren Kaşıntılara Son: Sivrisinek Isırıklarına Ne İyi Gelir?

Favorilerime
Ekle

Yazın en büyük kabusu bir anda ortaya çıkan ve geceleri bizi uykusuz bırakan sivrisinekler. Kaşındıran, acıtan, iz bırakan sivrisinek ısırıkları günlerce canımızı sıkabiliyor, o çok sevdiğimiz yaz mevsiminden bizi soğutabiliyor.

Sivrisinek ısırıkları neden kaşınır sorusunun cevabı ise aslında çok basit. Sivrisinekler kanımızı daha iyi emebilmek için kanın pıhtılaşmasını engelleyen özel bir sıvı salgılıyorlar. Bu salgı da cildimizde alerjik reaksiyona sebep olarak kaşıntı, kızarıklık gibi sonuçlara yol açabiliyor.

Ama size güzel bir haberimiz var. Gece sivrisineklerin saldırısına uğradıysanız, sabah uyandığınızda kaşınmaya başladıysanız ve "Sivrisinek ısırıklarına ne iyi gelir?" diye sorup duruyorsanız size kesin çarelerin elinizin altında olduğunu söyleyebiliriz.

Zira evdeki doğal malzemelerle sivrisinek ısırıklarının yarattığı bu olumsuz etkilerden kolayca ve kısa sürede kurtulabilirsiniz.

Sivrisinek ısırıklarına ne iyi gelir?

lahlife.com

lahlife.com

Sivrisinek ısırıklarının yol açtığı kaşıntı, kaşıntının beraberinde getirdiği acı ve şişmelere çare olacak çok basit doğal malzemeler var. Hepsini bir kenara not edin, çünkü yaz boyunca size çok lazım olacaklar.

Limon

Sivrisinek ısırıklarının ortaya çıkardığı alerjik reaksiyonu durdurmanın en etkili yolu limondan geçiyor. Sivrisinek ısırığının olduğu bölgeye ikiye kesilmiş limonun sulu tarafını sürün. Kaşıntının kısa sürede geçtiğini göreceksiniz.

Sirke

Diğer bir etkili yöntem ise diğer bir asidik madde olan sirkede gizli. Özellikle elma sirkesi konu sivrisinek ısırıkları olduğunda oldukça etkili. Elma sirkesini pamuğa damlatarak ısırıkların üzerine uygulayabilirsiniz.

Bal

Antibakteriyel etkiye sahip bal da böyle durumlarda en büyük yardımcınız olacak. Kaşınan bölgeye uygulayacağınız bir miktar bal, hem kaşıntıyı hem de şişkinliği şıp diye alacak.

Tuz-karbonat-su karışımı

Bir çay bardağı suyun içine birer çay kaşığı tuz ve karbonat karıştırın ve bu karışımı kaşınan bölgeye bir saat aralıklarla sürün. Kaşıntı ve acının hafiflediğini hissedeceksiniz.

Çay poşeti

Eğer sivrisinek ısırığının olduğu bölgede şişkinlik oluşmaya başlamışsa soğutulmuş çay poşetlerini bölgenin üzerine uygulayabilirsiniz. Çay poşeti bölgeyi nemlendirecek ve kaşıntıyı alacaktır.

Aloe vera

Binbir mucizeye sahip bitki aloe vera sivrisinek kaşıntılarına da çok iyi geliyor. Aloe vera bitkisinin içinden çıkan sıvıyı kaşınan bölgeye sürebilirsiniz.

Fesleğen

Sivrisinek ısırığının oluşturduğu kaşıntıdan kurtulmanın diğer bir yolu ise taze fesleğen yapraklarını ezmek ve o bölgeye uygulamak. Taze nane ve adaçayının da aynı işlevi gördüğü söyleniyor.

Buz

Sivrisinek ısırığı çok tazeyken bölgeye uygulayacağınız buz kompresi hem şişmeyi önleyecek hem de kaşıntıyı geçirecektir.

Diş macunu

Sivrisinek ısırığı olduğu bölgeye çok küçük bir parça diş macunu sürerek ve bunu derinize iyice yedirerek de kaşıntılardan kısa sürede kurtulabilirsiniz.

Son bir not ile bitirelim; eğer yukarıdaki malzemelere karşı hassasiyetiniz ya da alerjiniz varsa kullanmamaya özen göstermelisiniz.

Herkes için harika bir yaz olsun!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Lila0128 Haziran 2018 17:39
Çok teşekkürler
Yanıtla
Duygu Arslan 29 Haziran 2018 06:33
Yanıtla
İlham verebildiysek ne mutlu bize. :)

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?