Bu Biraz Tartışmalı Konu: Sakız Çiğnemek Orucu Bozar mı?

yemek.com
İdil Bulut
İdil Bulut
146 takipçi218 içerik

Sıkça Yenen Konular

Cemre Özgüzel
Mart 9
Cemre Özgüzel
Kasım 21, 2017
YENİ
Vestel
Nisan 12
YENİ
Yemek.com
Nisan 16

Ramazan ayı içerisinde, oruç ibadeti ile ilgili akıllarda en çok yer eden sorulardan bir tanesi de sakız çiğnemenin orucu bozup bozmayacağıdır.

Küçük bir ayrıntı gibi dursa da önem arz eden bu mesele üzerine bugün, Diyanet İşleri Bakanlığı ve İslam alimlerince verilen fetvalar ortak bir görüşte kesişmektedir.

Oruç tutan kişinin sakız çiğnemesi

Sakız çiğnemek, yeme veya içme olarak kabul edilmediğinden ve bu esnada mideye herhangi bir şey inmediğinden dolayı orucu bozmamaktadır. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken bir husus vardır. Eğer sakız önceden çiğnenmiş ve özü alınmış ise, bu sakızı çiğnemek mekruh olsa dahi, orucu bozmamaktadır.

Bu durum hijyenik olarak kabul edilmese bile, sakız küçük parçalara ayrılmayacak şekilde bir bütün halinde ve beyaz ise oruç ibadeti adına herhangi bir sakınca yaratmamaktadır. Bunun yanı sıra, "kenger sakızı" gibi katkısı bulunmayan sakızların çiğnenmesinin de orucu bozmayacağı belirtilmektedir.

Sonuç itibariyle çiğnenecek olan sakızın önceden çiğnenmiş beyaz ve özü alınmış bir sakız, ya da kenger sakızı gibi katkı maddesi bulunmayan bir sakız olması gerekmektedir. Bu koşullar altında çiğnenen sakız orucu bozmaz.

Ramazan ayında sakız çiğnemenin sakıncalı olduğu durumlar

Sakız çiğnemenin her ne kadar orucu bozmayacağı kabul edilse de, belli şartlar altında olmadığı takdirde yapılan bu eylem orucu tehlikeye sokabilmektedir. İslam alimleri, yeni alınmış bir sakızın çiğnenmesinin sakıncalı olduğu konusunda oruçlu kimseleri uyarmaktadırlar.

Günümüzde üretilen sakızlarda bulunan katkı maddeleri ya da şekerli sakızlarda mevcut olan aromalar ağızdaki yaşlıkla beraber yutulmaktadır. Böyle bir durumda ağızda çözülerek mideye inen bu katkı maddeleri sebebiyle oruç bozulmakta olup, orucun kaza edilmesi gerekmektedir.

Diyanet İşleri Bakanlığı ve ilim ehli kimseler tarafından verilmiş olan fetvalarca, "Sakız çiğnemek orucu bozar mı?" sorusu üzerine "hayır" yanıtı verilerek, bu durumun dinen mekruh olduğu ifade edilmektedir. Ancak sakız yeni alınmış, ağızda parçalara ayrılabilen ve özü alınmamış ise orucu bozmaktadır ve bu durumda kaza gerektirmektedir. Ramazan ayında sakız çiğnemeyi düşünen oruçlu kişinin, bu hususlara dikkat ederek, orucu tehlikeye sokmayacak bir biçimde bu eylemi gerçekleştirmesi gerektiği önemle vurgulanmaktadır.

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?