goz-damlasi-orucu-bozarmi-yeni

Göz Damlası Orucu Bozar mı?

Favorilerime
Ekle

Ramazan ayında orucu bozup bozmayacağı en fazla merak edilen konulardan biri de göz damlasının tutulan orucu bozup bozmayacağı yönünde. Peki göz damlası orucu bozar mı? Göze damla damlatmak orucu bozar mı? Gelin, bu soruların yanıtlarını hep birlikte öğrenelim.

Gözünde sağlık problemleri yaşayanlar ve doktorun tavsiyesiyle göz damlası kullananlar vücuda sıvı girdiği için bu durumun oruçlarını etkileyip etkilemediği konusunda oldukça endişeli. Cevabı ise aslında çok açık. Diyanet'in (Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı'nın) açıklamasına hep birlikte kulak verelim şimdi.

Göz damlası damlatınca oruç bozulur mu?

goz-damlasi-orucu-bozarmi-yeni

Bu çokça merak edilen "Göz damlası orucu bozar mı?" sorusuna Diyanet İşleri Başkanlığı'nın resmi açıklaması "Hayır" yönünde. Yani içiniz rahat olsun, göz damlası orucu bozmuyor. Göz damlası damlatmanın orucu bozmama sebebini açıklamadan da geçmeyelim tabii.

İslam alimleri bu konuya şöyle bir açıklama getiriyor:

"Uzman göz doktorlarından alınan bilgilere göre, göze damlatılan ilaç miktar olarak çok az (1 mililitrenin 1/20’si olan 50 mikrolitre) olup bunun bir kısmı gözün kırpılmasıyla dışarıya atılmakta, bir kısmı gözde, göz ile burun boşluğunu birleştiren kanallarda ve mukozasında mesamat yolu ile emilerek vücuda alınmaktadır. Damlanın yok denilebilecek kadar çok az bir kısmının, sindirim kanalına ulaşma ihtimali bulunmaktadır. Bu bilgiler değerlendirildiğinde, göz damlası orucu bozmaz."


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?