krem-surmek-orucu-bozar-mi-2021

Krem, Merhem, İlaçlı Bant Sürmek Orucu Bozar mı?

Favorilerime
Ekle

Ramazanın gelmesiyle birlikte her sene çokça merak edilen konulardan biri krem sürmek orucu bozar mı, merhem ya da ilaçlı bant kullanmak orucu bozar mı, vücudun farklı bölgelerine, ellere ya da yüze krem sürmek orucu bozar mı gibi sorular oluyor, işte tüm bu soruların yanıtı Diyanet'in açıklamalarıyla birlikte geliyor.

Eğer ramazan boyunca krem, merhem ya da ilaçlı bant kullanmanız gerekiyorsa, ancak bu durumun orucunuzu bozup bozmadığı konusunda tereddütleriniz varsa bunları bilmenizde fayda var demektir.

Gelin hep birlikte Diyanet İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığının (Diyanet'in) açıklamalarını öğrenelim. Unutmadan, eğer orucu bozup bozmadığını merak ettiğiniz başka durumlar varsa hemen şuradaki yazımızdan kontrol ederek yanıtını bulabilirsiniz: Orucu Neler Bozar, Orucu Bozan, Bozmayan Durumlar

İçindekiler

Krem sürmek orucu bozar mı?
Merhem ya da ilaçlı bant kullanmak orucu bozar mı?
  • Krem sürmek orucu bozar mı?

krem-surmek-orucu-bozar-mi-2021

Ramazanda orucunuzu sağlıklı bir şekilde tutabilmek için aklınızda oluşan "Orucu bozar mı" sorularına yanıt bulmak istiyorsanız, tam da bu süreçte kullanacağınız krem varsa buyurun hemen böyle, krem sürmek orucu bozar mı sorusunun cevabını vererek başlayalım: Hayır, bozmaz.

Peki ya merhem ya da ilaçlı bantlar?

  • Merhem ya da ilaçlı bant kullanmak orucu bozar mı?

el-bakimi-manset

Ramazanda, oruçluyken merhem ya da ilaçlı bantlar kullanmak orucu bozar mı derseniz onun da cevabını verelim: Hayır, bozmaz.

Sebebi ise krem, merhem, ilaçlı bant gibi malzemelerin yalnızca gözeneklerden emilerek kana karışma ihtimali olması. Emilim çok yavaş bir şekilde gerçekleştiği ve çok az bir emilim söz konusu olduğu için krem ya da merhem sürmek, ilaçlı bant kullanmak orucu bozabilecek bir durum olarak görülmüyor.

Diyanet İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığının merhem ve ilaçlı bant kullanımının orucu bozup bozmadığıyla ilgili soruya verdiği yanıtı da şöyle bırakmış olalım:

"Deri üzerindeki gözenekler ve deri altındaki kılcal damarlar yoluyla vücuda sürülen yağ, merhem ve benzeri şeyler emilerek kana karışmaktadır. Ancak cildin bu emişi, çok az ve yavaş olmaktadır. Diğer taraftan bu işlem, yeme içme anlamına da gelmemektedir. Bu itibarla, deri üzerine sürülen merhem, yapıştırılan ilaçlı bantlar orucu bozmaz."


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?