Makyaj Yaparken Aklında Soru İşareti Oluşanlar Buraya: Ruj Sürmek Orucu Bozar mı?

yemek.com
İdil Bulut
İdil Bulut
151 takipçi218 içerik

Sıkça Yenen Konular

Zeynep Çetin
Ocak 2, 2018
Duygu Arslan
Ağustos 9, 2017
Pepsi Badge
Pepsi Max
Temmuz 14
Duygu Arslan
Ağustos 15, 2017

Ramazanda orucu bozan durumlar ile ilgili en çok merak edilen konulardan biri de makyaj yapmak ve ruj sürmek orucu bozar mı?

Eğer sizin de aklınızda ramazan ayı boyunca makyaj yapmak, özellikle de ruj sürmek ile ilgili soru işaretleri oluşuyorsa Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığının oruç ibadeti ile ilgili açıklamaları bu konuda size çok yardımcı olacaktır.

Ruj orucu bozar mı, makyaj yapmak oruca zarar verir mi, oruçluyken dudaklara krem ya da ruj sürmek doğru olur mu gibi aklınızda oluşan tüm soruların yanıtları için buyursunlar, sizi hemen aşağıya doğru alalım.

Ruj orucu bozar mı, oruçluyken makyaj yapmak orucu bozar mı?

popsugar

popsugar

Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, makyaj ya da ruj orucu bozmaz. Ancak bu konuda da dikkat edilmesi gereken noktalar var.

Cilde sürülen herhangi bir kozmetik ürün, sindirim organlarına uğramadığı sürece bir sorun teşkil etmiyor. Ancak doğrudan dudağa sürülen ruj, parlatıcı ya da benzeri ürünler, bilinçli bir şekilde yalanarak ağzın iç kısmına alınır ve bu yolla mide başta olmak üzere sindirim organlarına uğrarsa bu oruca zarar veriyor.

Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığının "Makyaj yapmak ve saç boyamak orucu bozar mı?" sorusuna verdiği tam cevabı da aktarmış olalım:

"Oruç, bir şey yemek, içmek ve cinsel ilişkide bulunmaktan dolayı bozulur. Makyaj, saç boyamak ve saç bakımı bu kapsamda olmadığından orucu bozmaz."

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?