Makyaj Yaparken Aklında Soru İşareti Oluşanlar Buraya: Ruj Sürmek Orucu Bozar mı?

Favorilerime
Ekle

Ramazanda orucu bozan durumlar ile ilgili en çok merak edilen konulardan biri de makyaj yapmak ve ruj sürmek orucu bozar mı?

Eğer sizin de aklınızda ramazan ayı boyunca makyaj yapmak, özellikle de ruj sürmek ile ilgili soru işaretleri oluşuyorsa Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığının oruç ibadeti ile ilgili açıklamaları bu konuda size çok yardımcı olacaktır.

Ruj orucu bozar mı, makyaj yapmak oruca zarar verir mi, oruçluyken dudaklara krem ya da ruj sürmek doğru olur mu gibi aklınızda oluşan tüm soruların yanıtları için buyursunlar, sizi hemen aşağıya doğru alalım.

Ruj orucu bozar mı, oruçluyken makyaj yapmak orucu bozar mı?

popsugar

popsugar

Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, makyaj ya da ruj orucu bozmaz. Ancak bu konuda da dikkat edilmesi gereken noktalar var.

Cilde sürülen herhangi bir kozmetik ürün, sindirim organlarına uğramadığı sürece bir sorun teşkil etmiyor. Ancak doğrudan dudağa sürülen ruj, parlatıcı ya da benzeri ürünler, bilinçli bir şekilde yalanarak ağzın iç kısmına alınır ve bu yolla mide başta olmak üzere sindirim organlarına uğrarsa bu oruca zarar veriyor.

Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığının "Makyaj yapmak ve saç boyamak orucu bozar mı?" sorusuna verdiği tam cevabı da aktarmış olalım:

"Oruç, bir şey yemek, içmek ve cinsel ilişkide bulunmaktan dolayı bozulur. Makyaj, saç boyamak ve saç bakımı bu kapsamda olmadığından orucu bozmaz."Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?