http://www.mattersofthebelly.com/homemade-labneh/ |mattersofthebelly.com

Yapımı Tahmin Edemeyeceğiniz Kadar Kolay: Evde Labne Peyniri Yapımı

Favorilerime
Ekle

Önemli not: Evde yapmak istediğiniz yoğurt, peynir, tereyağı gibi süt ürünlerini hazırlarken güvenilir, sağlıklı, taze ve temiz içerikli olduğuna emin olduğunuz yerlerden çiğ süt temin etmeye özen gösterin. Eğer böyle bir süte erişiminiz yoksa ya da o sütlerin tazeliğinden ve güvenliğinden emin değilseniz bu ürünleri hazırlarken taze günlük süt veya pastörize süt kullanabilirsiniz.

Evde pudra şekerlerimizi yaptık. Vanilinlerimizi de yaptık. Tereyağımızı hazırladık, turşularımızı kurduk. Yetmedi sirkemizi yaptık, yoğurdumuzu, peynirimizi de daha çok evde yapar olduk. Çünkü evde el emeğinin değdiği her şey çok daha güzel, sağlıklı ve ekonomik. İçimiz rahat rahat tükettiğimiz bu gıdaların yanına gelin bir yenisini daha ekleyelim. Özellikle sabah kahvaltılarında sıcacık ekmeğin üzerine sürülerek kalbimizi çalan, cheesecake'lerin ana malzemesi olan, son zamanlarda mutfağımızda başka başka birçok tarifte görmeye başladığımız labneler...

Evde labne yapmak sandığınız kadar zor değil. Yapımı o kadar kolay ki tarifini görünce bir daha hazır almak istemeyeceksiniz diyebiliriz. Üstelik evde gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz siz onu. İnanılmaz kolay labne yöntemiyle karşınızdayız!

Evde labne peyniri nasıl yapılır?

İhtiyacınız olan iki malzeme çiğ süt (mümkünse mandıra sütü) ve taze az tuzlu bir süzme peynir. Birazdan vereceğimiz ölçülerde yaklaşık 2 litre süt için geçerli. Bu iki malzeme evde elinizin altındaysa labne peynirinizi hazır bilin. Öncelikle işi sütü kaynatarak başlayın. Sütünüzü kaynatırken kepçe yardımıyla havalandırmaya özen gösterin. Bu aşamada mandıra sütü kullanmanızı öneririz. Hazır süt ya da çiğ sütle aynı sonucu alamayabilirsiniz.

Ardından kaynattığınız 2 litre sütünüzü oda sıcaklığında üzeri bir bezle örtülü şekilde ılıtın. Yoğurt mayalama sıcaklığına gelince, yani serçe parmağınızı süte daldırdığınızda dayanabileceği, yakmayan bir ısıya geldiğinde artık peynir yapma işlemine geçebiliriz demektir. 2 yemek kaşığı kadar süzme peynirin üzerine 1 kepçe süt ilave edin. Peyniri sütün içerisinde pürüzsüz bir kıvama gelene kadar güzelce ezin. Ezdiğiniz peyniri tenceredeki sütün içerisine aktarın.

Ardından tencerenin kapağını kapatın ve bir çarşaf ya da bezle sıkıca sararak mayalandırmaya bırakın. En az 10 en fazla 12 saat kadar mayalandırın. Mümkünse ılık bir yerde mayalandırmaya özen gösterin. Soğuk bir mevsimde yapıyorsanız önceden ısıtılmış ve kapalı durumdaki fırının içerisine ya da sıcak bir yerde mayalandırma işlemini gerçekleştirin.

Temiz bir tülbenti süzgecin üzerine oturtun. Altına da bir kap koyun. Mayalanan sütü bu süzgecin içerisine alın. Tülbenti kenarlarından kavrayarak güzelce sıkın.

Güzelce sıktıktan sonra tülbenti bu şekilde, dilerseniz üzerine bir ağırlık koyarak en az 6 saat süzülmesini sağlayın. Süzüldükten sonra tülbentin ağzını açın.

Kıvama gelen labnenizin hazır olduğunu göreceksiniz. Labneyi tülbetin üzerinde genişte bir kaba alın. Kıvama gelmesi için güzelce karıştırarak ezin. Kıvamı çok katı olmuşsa süzdürdüğünüz sudan biraz ilave ederek kıvamını açabilirsiniz. Ardından ağzı sıkıca kapalı kaplara pay edin.

mattersofthebelly.com

mattersofthebelly.com

Labnenizi kahvaltılarda, hamur işlerinde ve tatlı tariflerinde kullanabilirsiniz. Bu ölçülerden iki küçük kavanoz labne çıkıyor. Dilerseniz süt miktarını çoğaltarak da tarifimizi deneyebilirsiniz. Afiyetler olsun!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

3

Fatma Kutlu Öztürk8 Nisan 2019 23:48
@cemre özgüzel, yeni yaptığımız labneyi maya olarak kullanabilir miyiz yoksa yine süzme peynirle mi mayalanması gerekiyor
Yanıtla
Cemre Özgüzel 9 Nisan 2019 09:12
Yanıtla
Fatma Hanım süzme peynirle mayalama işlemine devam etmenizi öneririz. :) Yeni yapılan labne yapısı gereği güçlü bir mayalama özelliğine sahip olmayacaktır.
Fatma Kutlu Öztürk6 Nisan 2019 20:14
Labne peynirini denedim. Gayet başarılı, tariflerinizi beğenerek takip ediyorum, teşekkürler
Yanıtla
Cemre Özgüzel 8 Nisan 2019 12:27
Yanıtla
Ellerinize emeklerinize sağlık Fatma Hanım. :)
ehm6112 Mart 2019 17:23
Çiğ sütle mandıra sütünün farkı nedir?
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?