rezeptteufel.de

Tarifleriniz Misler Gibi Koksun: Ev Yapımı Vanilya Şekeri (Vanilin) Nasıl Yapılır?

Favorilerime
Ekle

Henüz vanilya kelimesini duyduğunuzda bile burnunuza misler gibi kokular geliyor değil mi? Vanilya, tatlılarımıza hamur işlerimize misler gibi bir koku ve tat katıyor, bize de huzur veriyor. Ancak hazır halde paketlenmiş aldığımız ürünler aslında vanilya şekeri diğer adıyla vanilin. Vanilya aslında çubuk şeklindeki bitkinin ismi. Vanilya çubuğu kendi başına çok pahalı olması nedeniyle aromasını ve misler gibi kokusunu şekere geçirerek tatlılarımızda kullanıyoruz.

"Peki ama bu vanilinler evde nasıl yapılır?" diye sorarsanız yanıtı çok basit. Tüm tariflerinize şahane bir koku ve tat verecek ev yapımı vanilinlerin nasıl yapıldığını anlatıyoruz. Şekerleriniz, kavanoz ve vanilya çubuklarınız hazırsa biz de hazırız!

  • Ev vanilya şekeri (vanilin) şekeri nasıl yapılır?

Vanilya şekerini hazırlamak için öncelikle vanilya çubuğuna ihtiyacınız var. Aktarlardan, marketlerin baharat satan reyonlarından ya da pastacılık malzemelerin olduğu bölümlerden vanilya çubuklarına rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Burada amaç vanilyanın çekirdeklerinin ve çubuğun kendi kokusunun şekere nüfuz etmesi. Bu nedenle kaliteli bir vanilya çubuğu seçmeye özen gösterin.

Vanilya çubuklarınızı temiz bir kesme tahtasının üzerine alın. Uç kısmı sivri bir bıçak yardımıyla vanilyanın bir ucundan diğer ucuna dikkatli bir şekilde vanilyayı kırmamaya özen göstererek çubuğu ikiye ayırın.

İkiye ayırdığınız vanilya çubuğunun içerisinden yine bıçağın sivri ucu yardımıyla vanilya çekirdeklerini sıyırın.

vanilin-nasil-yapilir-2

Sıyırdığınız vanilya çekirdeklerini şekerin içerisine aktarın. 1 adet vanilya çubuğu için 200 gram şeker kullanmanız yeterli. Şeker ve vanilya çekirdeklerini güzelce karıştırın. Çubukları da içerisine koyun. Ardından bir kavanoza aktarın. Tatların birbirlerine daha iyi geçmesini isterseniz vanilya çekirdekleri ve şekeri rondodan geçirebilirsiniz.

Kavanoza aktardığınız vanilya şekerini 1 gün çubuklarıyla beraber bekletin. Çubukları içerisinden çıkarıp kullanabilirsiniz.

  • Ev vanilya şekeri (vanilin) şekeri nasıl saklanır?

Hazırladığınız vanilya şekerini temiz cam kavanozların içerisinde muhafaza edebilirsiniz. Bu kavanozun ağzının sıkıca kapalı olmasına özen gösterin. Her kullanımda içerisine temiz kaşık daldırmaya özen gösterin. Islak bir kaşıkla vanilya şekerini almak lezzetini ve kıvamını bozacaktır. Belirttiğim şekilde kullandığınız takdirde hazırladığınız vanilya şekeri 1 sene kadar dayanacaktır.

  • Ev vanilya şekeri (vanilin) şekeri nasıl kullanılır?

eatwhattonight.com

eatwhattonight.com

Hazırladığınız ev yapımı vanilya şekerini, diğer adıyla vanilini dilediğiniz tatlının içerisinde ya da hamur işinin içerisinde kullanabilirsiniz. Özellikle kek ve kurabiye tariflerine çok yakışıyor.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

2

qpolen3 Mayıs 2023 09:00
Harika bir tarif olmuş ellerinize sağlık. Vanilya çubuklarının bu güzel doğal yapısından daha çok insanın haberdar olması lazım.
Yanıtla
Yemek.com 3 Mayıs 2023 10:07
Yanıtla
Güzel yorumunuz için çok teşekkür ederiz :)

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?